Vitaminas D (kalciferolis)

0

vitamin-D

Vitaminas D (kalciferolis) – tai riebaluose tirpus vitaminas. Žinomos kelios jo formos, iš kurių žmogaus organizmui svarbiausios yra ergokalciferolis (Vitaminas D2), cholekalciferolis (Vitaminas D3). Vitamino D gauname ne tik su maistu, jo yra susintetinama ir odoje, veikiant ultravioletiniams spinduliams.

Iš augalinio maisto organizmas gauna vitamino D2, o iš gyvulinės kilmės maisto – D3. Pastarasis vitaminas taip pat pasigamina veikant saulei.

Vitaminas D reguliuoja mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo, magnio) apykaitą, reguliuodamas kalcio ir fosforo įsiurbimą žarnyne, padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose ir dantyse. Taip pat saugo nuo osteoporozės, greičiau iš organizmo pašalina toksiškai veikiantį šviną.

Pagrindinis vitamino D, kurio gyvybiškai reikia ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, šaltinis yra saulė. Anksčiau buvo teigiama, kad organizmo poreikį patenkina kasdienė jos dozė – 15 minučių. Deja, ne visos dienos būna saulėtos, o vasarą saulė pernelyg karšta. Vitamino D žmogaus organizme trūksta dar ir todėl, kad vis daugiau laiko praleidžiame patalpose. Dėl to rekomenduojama vartoti 5 mikrogramus vitamino per dieną papildomai. Nėščioms ir žindančioms vitamino reikia dvigubai daugiau. Taip pat daugiau vitamino reikia sergant kai kuriomis kepenų ir inkstų ligomis, rachito profilaktikai.

Vitamino D yra ir maisto produktuose, daugiausia piene, riebiose lašišose, silkėse, unguriuose, žuvų taukuose, kiaušinio trynyje.

Trūkstant vitamino D, vaikams deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje. Suaugusiesiems susilpnėja raumenys, silpnėja imunitetas. Ilgai trūkstant vitamino, suminkštėja kaulai, susergama osteomaliacija. Jau rasta daugybė įrodymų, kad vitaminas D turi galingą antivėžinį poveikį ir yra svarbus imuninės sistemos reguliatorius. Be to, akivaizdus vitamino D trūkumas prisideda prie keleto sunkių ligų tokių kaip tuberkuliozės ir rachito.

Vis dėlto, svarbu įsidėmėti, jog vitaminas D kaupiasi organizme, jo perteklius nepašalinamas, todėl nesunku perdozuoti, požymiai – silpnumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, kalcio nuosėdos organizme, rečiau sutrinka inkstų veikla. Vitamino D perteklius gali skatinti aterosklerozės vystymąsi. Vyresni žmonės, kurių padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, turėtų vartoti vitaminą D atsargiai.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.