Artišokas mūsų šalyje vis dar laikomas egzotika, o štai Senojoje Europoje jis jau seniai populiarus. Daugiametis astrų šeimos žolinis augalas išoriškai panašus į usnį. Tai nei daržovė, nei vaisius, o gėlė. Kaip šią gėlę valgyti? Vartojamas yra neprasivėręs būsimo žiedo krepšelis – galvutė, kuris subrendęs išsiskleidžia gražiais violetiniais arba mėlynais žiedynais. Nors šio augalo tėvynė – Šiaurės Afrika, dabar artišokas auga Centrinėje ir Pietų Europoje, Šiaurės Afrikoje, Pietų Amerikoje ir Kalifornijoje.
Artišokai renkami keliose jų subrendimo stadijose. Jauni pumpurai (vištos kiaušinio dydžio) valgomi neparuošti arba pusiau paruošti. Maži ir vidutinio dydžio – konservuojami su jūros vandeniu arba alyvuogių aliejumi, pagardinant įvairiomis žolėmis. Stambūs, aplesino dydžio, artišokai, valgomi tik švieži. Na o valgyti negalima išsiskleidusių, kietų žiedų su patamsėjusiais lapais.
Geras artišokas yra šviežias, apetitą žadinančios išvaizdos, jo žvyneliai nesuvytę, pasidengę švelniu pūkeliu. Valgomuosius pumpurus šaldytuve galima laikyti dvi-tris dienas.
Artišokai patiekiami kaip karšti ir, kaip šalti patiekalai. Jie gali būti ir savarankiškas patiekalas, ir garnyras. Su jais ruošiamos salotos, makaronų patiekalai, jie dedami į picą ir pyragus. Iš šio augalo daromi desertai, kepama duona. Beje, artišokų negalima gaminti keramikiniame ar metaliniame inde (geriausiai tinka stiklinis puodas): jie gali patamsėti ir įgyti nemalonų prieskonį. Šiame augale yra cinarino, kuris daugeliui žmonių sutrikdo skonio pojūčius, paaštrina skonio receptorių jautrumą saldžiam maistui, dėl to valgydami artišokus geriau gerkite ne vyną, o paprastą šaltą vandenį.
Artišokai pašalina cholesterolio perteklių ir mažina tinimus. Valgomieji žiedai naudingi vyresnio amžiaus žmonėms, džiovintos šaknys ir žolė apsaugo nuo širdies vainikinių arterijų aterosklerozės. Augalas skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą, padeda sergant vandenlige. Seniau nuo kepenų ir tulžies takų ligų gydydavo artišokų lapų nuoviru (iki 3 puodukų per dieną). Artišoko žiedynų nuoviras su kiaušinių tryniais padeda ir nuo vidurių užkietėjimo. Jau nuo gilios senovės žmonės vartodavo artišoką organizmo išvalymui ir kepenų veiklos atstatymui.