Serbentas juodasis

0

juodasis

Tai daugiametis nedygus 1-2 m aukščio vasaržalis, šakotas kvepiančiais lapais krūmas. Vaistams renkamos visiškai prinokusios, be vaisiakočių sveikos uogos ir lapai.

Juodųjų serbentų uogose yra cukraus, daugiausia fruktozės; vitaminų: C, P, B1 ir karotino; organinių rūgščių: citrinos, obuolių; pektinų, rauginių medžiagų, eterinio aliejaus, flavonoidų: antocianų, kvercetino ir izokvercetino; riebalų, mineralinių medžiagų: kalcio, magnio, fosforo, boro, geležies ir kt. Lapuose – vitamino C, eterinio aliejaus, fitoncidų ir kitų veikliųjų junginių.

Lyginant su kitais vitaminingaisiais Lietuvos augalais, juodojo serbento ir erškėčio uogose yra daugiausia vitamino C.

Juodųjų serbentų uogos vartojamos kaip šlapimą varantis vaistas, turi uždegimą slopinančių, viduriavimą stabdančių ir cukraus kiekį mažinančių savybių. Serbento uogose esančios veikliosios medžiagos tonizuoja širdies ir kraujagyslių sistemą, reguliuoja kraujo spaudimą. Padeda sergant bronchitu, laringitu, gastritu. Serbentų preparatais gydoma avitaminozė, sąnarių uždegimai.

  • 1 dalį sumaltų ar sutrintų uogų sumaišyti su 2 dalimis cukraus. Uogienė vartojama ryte ir vakare su arbata. Turi daug vitamino C ir P. Valgoma sergant ateroskleroze, hipertonija, širdies ir kraujagyslių ligomis, tinka nuo avitaminozės.

  • Sumaišyti po 3 valgomuosius šaukštus džiovintų juodųjų serbentų vaisių ir džiovintų šermukšnio vaisių bei 4 valgomuosius šaukštus džiovintų miško erškėčio vaisių ir užplikyti 3 l verdančio vandens. Sandariai uždengus palaikyti per naktį, ryte palaikyti 15 min. Karštame vandenyje, Paksui nukošti, nusunkti ir gerti po stiklinę su medumi 3-4 kartus per dieną.

  • 25 g susmulkintų lapų užplikyti 0,5 litro verdančio vandens, palaikyti 4-6 valandas. Gerti po 0,5-1 stiklinę 4-5 kartus per dieną. Vertingas kaip vitamino C šaltinis, varo šlapimą, skatina prakaitavimą.
Dalintis:

Comments are closed.