Kai tik parduotuvėse pasirodė pirmosios žaliosios citrinos, ne kartą teko išgirsti piktų komentarų apie prekybininkų pateikiamas neprinokusias citrinas. Iš tikrųjų nors ir vadinama citrina, žalioji citrina yra tik įprastos citrinos citrusinė sesutė. Labiau mėgstanti šilumą, puikiai besijaučianti net drėgnuose tropikuose, pikantiško skonio.
Jos tėvyne laikoma Pietryčių Azija. Dabar šis vaisius yra plačiai paplitęs po pasaulį – jo galima rasti ir Irane, ir Floridoje, ir Indijoje, Meksikoje, Haityje, Malaizijoje. Žaliosios citrinos labai mėgstamos Tailande, o Tailando virtuvė neįsivaizduojama be šio vaisiaus ir jo lapų (ten paplitusi kita atmaina, nei mes įpratome matyti. Tailande populiari Kafiro žalioji citrina). Tajai taip mėgsta žaliąją citriną, kad vietoje žodžio „nuobodus“ dažnai vartoja posakį „kaip žalioji citrina be sulčių“.
Žaliosios citrinos skonis pasižymi ypatinga gaivia, pikantiška, šiek tiek karstelėjusia nata, kuri ir suteikia originalumo šiam vaisiui. Juk be jos tai būtų dar viena įprasta, daugiau ar mažiau rūgšti citrina. Žalioji citrina dažniausiai vartojama paprastai – nuplaunama ir supjaustoma arba iš jos išspaudžiamos sultys.
Sultingesni yra labiau prinokę vaisiai, o lengviau išspausti sultis padės paprasti būdai – paspaudžiant delnu paridenti žaliąją citriną kietu paviršiumi arba 15–20 sekundžių palaikyti vaisių mikrobangų krosnelėje nustačius mažiausią galingumą.
Geriausia žaliąją citriną vartoti šviežią, kad nežūtų jos vitaminai, ypač B ir C. Žaliosios citrinos sudėtyje yra daug vaisinių rūgščių. Eteriniai aliejai gerina savijautą peršalus, karščiuojant, tonizuoja imuninę sistemą ir padeda kovoti su infekcijomis, stimuliuoja virškinimo sistemą.
Europoje žalioji citrina ypatingai išpopuliarėjo kartu su tekila. Be to, žalioji citrina – tai neatsiejama klasikiniais tapusių „Mochito“, „Kaipirinijos“, „Kuba Libre“ kokteilių sudedamoji dalis. Žaliosios citrinos sultys vartojamos paukštienos, žuvies patiekalams pagardinti, jomis šlakstomi vaisiai, kad nepatamsėtų.
Labai vertinama yra ir šio vaisiaus žievelė. Ji naudojama pagardinti karštiesiems patiekalams, padažams, net sultiniams. Sušaldyta ledo kubeliais, ji suteiks gėrimams gaivumo ir praturtins jų skonį. Galima pasigaminti ir citrininį cukrų: nutarkuoti trijų žaliųjų citrinų žievelės žaliąjį sluoksnį, sumaišyti jį su puse kilogramo cukraus ir padžiovinti. Taip pagamintas citrininis cukrus – puikus gėrimų, desertų, kokteilių priedas. Žalioji citrina – tai tiesiog būdas pakeisti skonį…
ŽALIOJI CITRINA VIRTUVĖJE
Grietinėlės putėsiai su lašiša
10 g želatinos; 1 didelis krapų ryšulėlis; 300 g grietinės; 3 arb. šaukšteliai neaštrių garstyčių; 3 arb. šaukšteliai medaus; 300 g plonai supjaustytos sūdytos lašišos; 200 ml plakamosios grietinėlės; 1 žalioji citrina; druskos, baltųjų pipirų.
Paruošti želatiną, kaip nurodyta ant pakelio. Smulkiai supjaustyti krapus, grietinę išplakti su garstyčiomis, žaliosios citrinos sultimis ir medumi, sumaišyti su ištirpinta želatina. Nedidelę stačiakampę formą iškloti maistine plėvele, ant plėvelės išdėlioti lašišos gabaliukus, nuleidžiant juos nuo kraštų taip, kad vėliau būtų galima jais uždengti formą. Likusią lašišą supjaustyti kvadratėliais. Grietinėlę išplakti, sumaišyti su krapais, trinta žaliosios citrinos žievele, grietinės mase ir lašišos gabaliukais. Pasūdyti, įberti pipirų. Gautą masę supilti į formą, išklotą lašiša, uždengti lašiša ir palikti nakčiai šaldytuve. Putėsius išversti ant lėkštės, nuimti plėvelę, papuošti žaliosios citrinos skiltelėmis ir krapais.
Aviečių ir žaliųjų citrinų blyneliai
0,75 stiklinės miltų; 2 valg. šaukštai cukraus; 1 arb. šaukštelis kepimo miltelių; 0,5 arb. šaukštelio druskos; 1 žaliosios citrinos trinta žievelė; 0,5 stiklinės pieno; 0,5 stiklinės grietinės; 1 kiaušinis; 1 arb. šaukštelis žaliosios citrinos sulčių; šaldytų aviečių; aliejaus kepti.
Atskirai sumaišyti sausus ir „šlapius“ produktus, po to palengva viską sumaišyti. Į įkaitintą aliejų dėti po 2 šaukštus tešlos, ant viršaus – po 4–5 šaldytas avietes. Kepti po 2–3 minutes kiekvieną pusę. Patiekti su trintomis avietėmis, grietine, medumi
Mangų ir vynuogių salotos su žaliosiomis citrinomis
2 dideli prinokę mangai (nuvalyti ir supjaustyti kubeliais); 2 stiklinės besėklių vynuogių; 0,25 stiklinės smulkiai supjaustyto raudonojo svogūno; 2 valg. šaukštai smulkiai supjaustytų petražolių lapelių; 2 valg. šaukštai žaliųjų citrinų sulčių; 1 valg. šaukštas trintos žaliosios citrinos žievelės; 1 maža aitrioji paprika; 0,5 valg. šaukšto jūros druskos.
Visus produktus sumaišyti ir padėti į šaldytuvą mažiausiai pusvalandžiui. Patiekti su tortilijomis, keptu viščiuku arba žuvimi.
Pikantiškos kriaušės
3 žaliosios citrinos 4 raudonos kriaušės 500 ml baltojo vyno 100 g rudojo cukraus 50 g kapotų pistacijų mėtų lapelių patiekti.
Vienos žaliosios citrinos žievelę supjaustyti plonomis juostelėmis. Išspausti dviejų citrinų sultis, o trečią supjaustyti skiltelėmis. Kriaušes perpjauti pusiau ir išimti sėklas, supjaustyti plonomis skiltelėmis ir pašlakstyti žaliųjų citrinų sultimis. Vyną virti su cukrumi, kol šiek tiek sutirštės. Kriaušes sudėti į vyną ir pavirti ant mažos ugnies 3–4 minutes. Kriaušes sudėti į lėkštes, o likusias žaliųjų citrinų sultis sumaišyti su sirupu ir užvirinti. Vaisius užpilti sirupu, pabarstyti pistacijų riešutais ir citrinos žievelės juostelėmis. Patiekti su mėtų lapeliais.
Žaliųjų citrinų pyragas su kondensuotu pienu, pagardintas žaliųjų citrinų rūgštele.
Pagrindui reikia: 200 g iki birios masės sutrupintų sausainių, 25 g cukraus, 75 g lydyto sviesto, žaliosios citrinos skiltelės papuošimui (nebūtinai).
Įdarui reikia: 3 kiaušinių (atskirkite baltymus ir trynius), 400 g kondensuoto pieno, 125 ml žaliųjų citrinų sulčių, 1 šaukšto citrinos sulčių, 2 šaukštelių tarkuotų žaliųjų citrinų žievelių, kelių lašelių žalių maistinių dažų (nebūtinai), 25 g cukraus.
Aptepimui reikia: 250 ml grietinėlės, 1 šaukšto sijotos cukraus pudros, kelių lašų vanilės ekstrakto.
1. Sumaišykite sutrupintus sausainius, cukrų ir sviestą. Sudėkite į 23 cm skersmens apvalią kepimo formą. Prispauskite prie dugno ir laikykite šaldytuve, kol gaminsite įdarą.
2. Truputį paplakite kiaušinių trynius, kol išeis kreminės konsistencijos masė. Sudėkite kondensuotą pieną, citrinos ir žaliųjų citrinų sultis bei žievelę. Gerai išmaišykite. Jei norite, įlašinkite dažų ir vėl sumaišykite.
3. Kitame dubenyje suplakite kiaušinių baltymus, sudėkite cukrų ir išplakite iki labai purios masės. Metaliniu šaukštu kruopščiai įmaišykite į kondensuoto pieno ir žaliųjų citrinų masę.
4. Sudėkite įdarą į kepimo formą ant sausainių pagrindo, sulyginkite paviršių. Kepkite iki 160 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 15–20 min., kol įdaras bus tvirtas, o viršus truputį parus. Pyragą atvėsinkite ir 3 val. palaikykite šaldytuve.
5. Suplakite grietinėlę, sudėkite cukrų bei vanilę ir išplakite iki purios masės. Ja ištepkite pyrago viršų. Papuoškite žaliosios citrinos griežinėliais ar tarkuota žievele.
6. Išimkite iš formos ir patiekite.
„Mochito“ viščiukas
0,25 stiklinės kapoto česnako, 0,25 stiklinės smulkiai supjaustyto svogūno, 1 stiklinė apelsinų sulčių, 1 stiklinė žaliųjų citrinų sulčių, 0,5 stiklinės alyvuogių aliejaus, 4 arb. šaukšteliai jūros druskos, 1 nugriebtas valg. šaukštas juodųjų pipirų, 2 arb. šaukšteliai malto kumino, 1 valg. šaukštas kapotų kalendrų lapelių, 1 valg. šaukštas trintos žaliųjų citrinų žievelės, aitriosios paprikos (kas mėgsta), ~ 1,5 kg svorio viščiukas, ropinio svogūno kepti.
Česnaką, svogūną, alyvuogių aliejų ir apelsinų ir žaliųjų citrinų sultis sumaišyti. Mišinį apie 5 minutes kaitinti prikaistuvyje. Šį marinatą gaminti reikia ypač atsargiai, nes mišinys gali taškytis. Mišinį praaušinti ir suberti likusius marinatui skirtus produktus. Suplakti. Ataušusiu mišiniu užpilti viščiuką ir laikyti maždaug 4–6 valandas. Kepimo indą iškloti svogūno griežinėliais, ant jų padėti viščiuką, įpilti pusę marinato ir kepti 170 °C karštyje maždaug 60–70 min. Kepant viščiuką vis palaistyti susidariusiomis sultimis. Patiekti su žaliųjų citrinų griežinėliais.