Pomidorų tėvynė – Pietų Amerika. XVI a. jie buvo atvežti į Ispaniją, vėliau į Italiją ir Rusiją. Iš pradžių pomidorai buvo auginami kaip dekoratyvinė kultūra. Dabar išvesta daug įvairiausių veislių. Pomidoruose yra 25 mg vitamino C, 7,62 mg beta karotino, 0,5 mg vitaminų PP, B1, B2, P, K, taip pat folio rūgšties. Juose taip pat yra organinių rūgščių (obuolių, citrinos), pektinų, fitoncidų, saponinų, likopeno.
Gydymas pomidoru. Pomidorai ypač rekomenduojami nuo mažakraujystės, tinka hipertonijai ir aterosklerozei gydyti. Juos valgant, stiprėja kraujagyslės, gerėja bendra savijauta. Anksčiau buvo manoma, kad pomidorai netinka vyresniems žmonėms, mat juose yra oksalo rūgšties. Tačiau dabar mokslininkai tai paneigė. Patariama valgyti pomidorus ir sergantiesiems podagra, nes juose yra daug biologiškai veiklių medžiagų. Pomidorus rekomenduojama valgyti visiems – ir mažiems, ir seniems.
Pomidorų ląsteliena, pektinai ir fitoncidai švelniai veikia virškinimo traktą, slopina puvimo procesus, gerina virškinimą, tinka sergant skrandžio ir žarnyno ligomis.
Padeda įveikti plaučių, kasos, kitų organų vėžį. Iš prinokusių minkštų pomidorų gaminamos sultys, pastos (jose išlieka veikliųjų medžiagų). Sultys yra malonus, gaivinantis, organizmą stiprinantis gėrimas. Jos skatina virškinamojo trakto sulčių gamybą, gerina virškinimą, reguliuoja medžiagų apykaitą. Jose esantys fitoncidai gydo žaizdas, opas.
„Raudona spalva yra geriausias priešnuodis liūdesiui“, – šią. Niujorko dizainerio Billo Blasso frazę mėgsta kartoti jo gerbėjos. Mokslininkai to nepatvirtino, tačiau jie turi įrodymų, kad raudonos spalvos antioksidantas likopenas, kurio randama pomidoruose, gali padėti sumažinti daugybos ligų, tarp jų ir vėžio, riziką.
Vadinamoji Harvardo studija parodė, kad vyrai, kurie suvalgo bent 10 patiekalų su pomidorais per savaitę, 34 procentais rečiau suserga prostatos vėžiu.
Vėliau atlikti tyrimai parodė, kad iš likopeno naudos turi ir moterys. Tos, kurios valgo daug likopeno turinčių produktų, patiria 30-50 procentų mažesnę krūties vėžio riziką.
Mokslininkai įrodė ir tai, kad likopeno vartojimas gali sumažinti širdies ligų, aterosklerozės, aklumą lemiančios ligos riziką. Taip pat raudonasis antioksidantas mažina kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį.
Ar tokių pat savybių turi ir konservuoti pomidorai ar pomidorų padažas? Pasirodo, kad karščiu paveikus pomidorus suyra ląstelių sienelės, dėl to organizmui tampa lengviau pasisavinti likopeną.
Likopeno pasisavinimą didina ir riebalai, tačiau maistą geriau gardinti alyvuogių aliejumi, o ne taukais.
Nėra nustatyta, kiek likopeno žmogus turėtų gauti per parą, tačiau kai kurie tyrėjai tvirtina, kad apie 30 miligramų per dieną – optimalu.
Šią normą užtikrina maždaug pusantros stiklinės pomidorų sulčių arba porcija makaronų su tradiciniu pomidorų padažu.
Be pomidorų, likopeno yra ir rausvos ar raudonos spalvos vaisiuose.