Brokoliai – žiediniams kopūstams gimininga daržovė, kilusi iš Italijos. Lietuvoje pradėta auginti tik XX a. trečiąjį dešimtmetį. Auginama retai, daugiausia daržininkystės ūkiuose ir sodininkų mėgėjų.
Brokolių žiedynus galima pavadinti natūralių vitaminų koncentratu, juose yra daug vitamino C, E, B grupės vitaminų ir karoteno, vertingų aminorūgščių (metionino), daug mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, fosforo, magnio ir kitų), gausu balastinių medžiagų.
Tai dietinė, lengvai virškinama daržovė. Maistui vartojama taip pat kaip žiediniai kopūstai, o užšaldyta gali paįvairinti daržovių asortimentą žiemą. Labai svarbu brokolių nepervirti (pakanka virti 15 min.).
Brokoliuose esančios biologiškai aktyvios medžiagos saugo organizmą nuo infekcijų, gerina angliavandenių ir baltymų apykaitą, stiprina širdį ir kraujagysles, gerina kraujodarą, ląstelių aprūpinimą deguonimi, gerina virškinimą, saugo nuo vidurių užkietėjimo, šalina nervingumą, dirglumą, padeda esant nemigai.
Brokolių struktūros dėka, jie lengvai suvirškinami ir įsisavinami, todėl labai tinka gydomiems žmonėms maistui. Brokoliai tinka ir diabetikams, nes juose mažai angliavandenių. Brokoliai pagerina virškinimą, užkietėjus viduriams juos atlaisvina, stiprina širdį bei kraujotaką.
Verta žinoti: Brokoliai tinka derinti su pomidorais, špinatais ir kitomis daržovėmis, kuriose yra dideli biotino (vitamino H) kiekiai. Tada organizmas geriau pasisavina brokoliuose esančias veikliąsias medžiagas.
Brokolių sriuba
300 g brokolių, morka, 1–2 porai, 2–3 pomidorai, 2–3 bulvės, pusė saliero, 2–2,5 l mėsos sultinio, šaukštas sviesto, 4 šaukštai grietinės, kiaušinio trynys, petražolių, baziliko, druskos.
Porus supjaustyti griežinėliais ir apkepinti svieste. Į verdantį sultinį sudėti kvadratėliais supjaustytas bulves, griežinėliais supjaustytą morką. Joms pavirus, sudėti supjaustytus brokolius, kvadratėliais supjaustytą salierą ir porus. Baigiant virti, sudėti nuluptus supjaustytus pomidorus arba supilti jų tyrę. Sriubą užbalinti grietine, išplakta su tryniu. Įberti smulkiai supjaustytų petražolių lapelių.
Omletas su pomidorais ir brokoliais
Virta bulvė, 2 pomidorai, sauja šaldytų brokolių, druskos, 4 kiaušiniai, 30 ml pieno, 30 ml vandens, pipirų, šaukštas sviesto, 2 šaukštai tarkuoto parmezano.
Bulvę nulupkite, supjaustykite stambiais gabalėliais. Pomidorus nuplaukite, supjaustykite griežinėliais. Brokolius 2–3 minutes virkite pasūdytame vandenyje ir išgriebę nuvarvinkite. Kiaušinius išplakite su pienu, vandeniu, žiupsneliu druskos ir pipirų.
Keptuvėje, tinkamoje kepti orkaitėje, ištirpinkite sviestą ir pakepinkite bulves su brokoliais. Užpilkite kiaušinių plakinį, išdėliokite pomidorų griežinėlius, pabarstykite sūriu.
Kepkite 200 laipsnių orkaitėje 15–20 minučių, kol viršus parus ir išsilydys sūris
Salierai ir brokoliai vištienos tešloje
Reikės: 1 vidutinės saliero šaknies, 400 g brokolių, 300–400 g vištienos faršo, 300–400 g miltų, vandens, druskos, 50 g sviesto, aliejaus virti.
P a d a ž u i:
100 g lydyto sūrio, 60 ml 10 proc. grietinėlės, pusės šaukštelio ciberžolių (kurkumos), žiupsnelio džiovintų peletrūnų, 3 šaukštų pusiau saldaus sojų padažo, 20–30 g keptų sezamų.
Gaminimas:
Miltus išmaišykite su vandeniu ir žiupsneliu druskos. Faršą pakepinkite keptuvėje be riebalų (stipriai nekepinkite, nes vėliau virsite aliejuje) ir atvėsinę sudėkite į tešlą. Salierą nulupkite, supjaustykite griežinėliais (6–8 mm) ir keletą minučių pavirkite vandenyje.
Po to dėkite į įkaitintą keptuvę su sviestu ir žiupsneliu druskos. Tą patį padarykite ir su brokolio šakelėmis, tik jas pavirtas reikia nuvarvinti. Daržovės neturi suvirti ir perkepti. Kai jos apvirs ir atvės, merkite į tešlą su faršu, dėkite į puodą su įkaitintu aliejumi ir virkite, kol apskrus.
Paruoškite padažą: sūrelį ištirpinkite kartu su grietinėle ir druska pagal skonį. Šviesiajam padažui pusę sūrio mišinio sumaišykite su ciberžolėmis ir peletrūnais, o tamsiajam – su sojų padažu ir sezamais. Su šiais padažais patiekite tešloje išvirtas daržoves.
Skanaus!