Kad bulvėse išliktų daugiau vitaminų, jas reikėtų virti su lupenomis. Sergantiesiems įvairiomis ligomis bulvės gali padėti kaip ir vaistai.
Lietuviams bulvės yra antroji duona. Jos turi angliavandenių, baltymų, celiuliozės, karotino, mineralinių medžiagų, vitaminų.
Dideliu krakmolo kiekiu bulvės artimos duonai, o mineralinėmis druskomis ir vitaminais – daržovėms. Bulvėse yra 76,7 proc. vandens, 19,2 proc. angliavandenių, 0,5 proc. celiuliozės, 0,1 proc. riebalų, 2,4 proc. baltymų, nemažai įvairių aminorūgščių, gausu kalio – 417 mg/proc., fosforo – 51,5 mg/proc., magnio – 23,2 mg/proc., šiek tiek mažiau natrio ir geležies.
Didelis kalio kiekis gerai veikia vandens ir druskų apykaitą. Bulvės – geras maistas žmonėms, kurių organizmas audiniuose linkęs kaupti skystį. Bulvėse taip pat yra mikroelementų: silicio, bromo, jodo, mangano, aliuminio, kobalto, cinko, nikelio ir kt. Nors šių mikroelementų nedaug, jie būtini organizmo veiklai, nes dalyvauja hormonų, fermentų ir vitaminų gamyboje. Bulvėse yra nemažai vitamino C, taip pat A, B1, B2, B6, D ,E, K, PP vitaminų.
Daug bulvių patariama valgyti sergant širdies ir kraujagyslių, skrandžio ir žarnyno ligomis, sutrikus medžiagų apykaitai. Pastebėtina, kad bulvės nėra labai kaloringos: 100 g bulvių yra tik 74-83 kcal, tad bulvių košė ir virtos bulvės netukina.
- Angina. Jei susirgote angina, skalaukite gerklę šviežių bulvių sultimis.
- Bronchitas ir sloga. Slogą, gerklų uždegimą ir bronchitą galite gydyti virtų bulvių garų inhaliacijomis. Reikia kelis kartus per dieną pakvėpuoti garų, kurie išsiskiria trinant išvirusias bulves.
- Egzemos. Egzemos pažeista oda gydoma bulvių sultimis.
- Kraujospūdis. Bulvių sultyse esančios medžiagos mažina kraujospūdį, todėl pakilus kraujospūdžiui bulvių sulčių patariama gerti po 50-100 ml 2 karus per dieną.
- Nudegimai. Tarkuotos bulvės gydo ir nuplikytas, nudegintas vietas.
- Nušalimai. Bulvių tyrelių kompresai gydo nužvarbusias ir nušalusias kūno vietas. Žalią, tik sutarkuotų bulvių tyrę 0,5-1 cm sluoksniu uždėkite ant nušalusios vietos, uždenkite medžiagos skiaute, vaškuotu popieriumi (ar polietileno maišeliu) ir apriškite. Po 1,5-2 valandų procedūrą pakartokite.
Bulvė – vaistas
Bulvių sultys
Nuo seno liaudies medicina rekomenduoja žalių bulvių sultis. Jos skatina žarnyno peristaltiką, todėl tinka užkietėjus viduriams, gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opą, gastritą, taip pat – jei padidėjęs rūgštingumas. 2–3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį geriama po 1–2 stiklinės šviežiai pagamintų bulvių sulčių. Jos padeda opoms surandėti.
Gydo nuospaudas
Reikia kelias žalias bulves nuplauti, nulupti ir sutarkuoti. Tarkę iškrėsti 0,5–1 cm storio sluoksniu ant kelis kartus sulankstytos marlės ir dėti ant pažeistos vietos. Po 1,5–2 val. tarkę pakeisti. Nakčiai būtina kompresą nuimti ir odą patepti atitinkamu tepalu.
Žalios bulvės griežinėliai
Nuo kūno sumušimo – gumbų ir mėlynių labai padeda tuoj pat uždėtas žalios nuluptos bulvės griežinėlis.
Nuo spazminių galvos skausmų senyvo amžiaus žmonėms padeda senas naminis receptas – žalios bulvės griežinėliai pridedami prie kaktos. Kai jie sušyla, pakeičiami kitais.
Nuo spuogų
Su tarkuoti bulvę, tarkius uždėti ant kelis kartus sulankstytos marlės ir dėti ant tų vietų, kur yra daug spuogų. Palaikyti 15 min.
Rytietiška kaukė
Tarkuota žalia bulvė, šaukštelis grietinėlės, kalėtas lašų augalinio aliejaus ir 0,5 šaukštelio ženšenio. Viską gerai sumaišyti ir gauta košele tepti veidą. Po 20 min. nuplauti.
Bulvių košės kompresas nuo miežio
Dar karštą su lupena išvirtą bulvę smulkiai sutrinti šakute, įmaišyti kiaušinio trynį ir tiek karšto pieno, kad košelę būtų lengva tepti. Košele aptepti audinio gabalėlį ir uždėti ant užmerktų akių vokų. Laikyti 20 min. Kompresą dėti 2–3 kartus per dieną – nuo miežio, slopina uždegimų procesus.
Bulvių kompresas balso stygoms atsigauti
Sutrinti 3–5 virtas bulves, košelę užtepti ant plono audinio atraižos, užlankstyti jos kraštus. Uždėti kompresą ant kaklo – jis turi būti nuo kaklo iki pečių. Ant viršaus dar užvynioti šiltą skarą, kad kompresas ilgai išliktų šiltas. Kompresą laikyti tol, kol atvės. Procedūrą kartoti 3 kartus per dieną.
Kai skauda sąnarius
Prieš miegą padeda karštas su lupenomis virtų ir sugrūstų bulvių kompresas.
Nužvarbusiai odai
2–3 šaukštus susmulkintų ramunių ir dilgėlių gerai ištrinti su bulvių sultimis, truputį pašildyti ir tepti veidą. Po 15–20 min. nuplauti šiltu, po to šaltu vandeniu.
Skrepliuojant
Verdant neluptas nuplautas bulves nusunkti nuovirą. Į nuoviro 2 stiklines įpilti 50 g cukraus ir 3–4 min. pavirti. Gerti 3–4 kartus per dieną mažais gurkšneliais. Gydymą tęsti savaitę.
Neuralginius skausmus
Gerai malšina didelė virta bulvė, pridėta prie skaudamos vietos.
Padidėjus skrandžio rūgštingumui
Reikia gerti bulvių sultis. Gerti 2 kartus per dieną po 0,5 stiklinės mažais gurkšneliais.
Nuo galvos skausmų
Padeda prie kaktos pridėti žalios bulvės griežinėliai.
Skaudant sąnarius
Virtų bulvių su lupenomis košelę dėti ant skaudamų vietų.
Veido kaukės.
Nedidelė virta bulvė, kiaušinio trynys ir šaukštelis medaus. Viską gerai sutrinti, kad būtų vientisa masė, ir ja tepti veidą. Po 20 min. nuplauti šiltu vandeniu.
Sergant tuberkulioze
Gerti bulvių sultis po stiklinę 2–3 kartus per mėnesį prieš valgį. Taip gydytis mėnesį laiko. Sultys geriamos mažinant kraujospūdį.
Bulvė – maistas
Kepti bulvių piršteliai su kmynais
Bulves išvirti, sugrūsti, įdėti miltų, kiaušinį, spirgintų svogūnų, sviesto, druskos ir viską išmaišyti. Iš paruoštos masės daryti nestorus volelius, supjaustyti 10 cm ilgio gabaliukais, apibarstyti druska, kmynais, sudėti į paruoštą skardą ir kepti orkaitėje. Prie jų tinka pomidorų ar svogūnų padažas.
Sėmeninė druska
Stiklinę sėmenų pakepinti sausoje keptuvėje, po to sugrūsti ar sumalti mėsmale, įberti pagal skonį druskos, pjaustyto svogūno ir valgyti, su karštomis neluptomis krosnyje keptomis ar virtomis bulvėmis.
Bulviniai blynukai su ryžiais
20 virtų bulvių, 2 stiklinės virtų ryžių, 2 kiaušiniai, 2 šaukštai miltų, bulvių prieskonių, miltų apvoliojimui, aliejaus kepimui.
Virtas bulves sumalame ir sumaišome su kiaušinių plakiniu, ryžiais, prieskoniais bei miltais. Iš tešlos formuojame blynukus, apvoliojame miltuose ir kepame orkaitėje. Blynukus galime valgyti vienus su grietine arba prie mėsos.
! Vartoti labai sudygusius ir pažaliavusius gumbus pavojinga, nes visose augalo dalyse yra nuodingo glikozido solanino. Pavasarį ir vasarą po bulvių odele susikaupia daug solanino. Todėl pavasarį, kai bulvės pradeda želti, jas reikia lupti storomis lupenomis. Dideli solanino kiekiai ardo kraujo eritrocitus ir slopina nervų sistemą.