Jodas yra reikalingas mikroelementas žmogaus organizmui. Jis yra būtinas skydliaukės hormono tiroksino sintezei, dalyvauja susidarant fagocitams, naikinantiems svetimkūnius. Jodo trūkumas sukelia rimtus medžiagų apykaitos sutrikimus ir skatina Greivso ligą (skydliaukės sutrikimą).
Greivso liga sergančios motinos dažnai pagimdo nesveikus vaikus – šie būna žemesnio ūgio, lėčiau vystosi, turi kretinizmo požymių. Jodo trūkumas taip pat gali sukelti chromosomų pokyčius ir prisidėti prie vėžio atsiradimo.
Jodo trūkumas taip pat yra viena iš diabeto priežasčių ir jodo vartojimas padidina insulino jautrumą. Todėl sergant II tipo diabetu galima vartoti bent jau profilaktines dozes. Bet žinoma, vien jodo išgydyti diabetą nepakaks, reikia pakeisti dietą, pradėti sportuoti, taip pat vartoti kitus mineralus (cinką, chromą, vanadį, magnį bei B grupės vitaminus).
Skydliaukės padidėjimą (iki penkių kartų) sukelia per didelis sojų kiekis, kuris tada padidėja 100 proc., todėl vartoti sojų produktus reikia kartu su jūros druska, jūrinėmis žuvimis, svogūnais bei jų laiškais.
Gerai skydliaukės veiklai palaikyti rekomenduojama 140 mikrogramų jodo per dieną.
Kaip žinoti, ar jums trūksta jodo? Yra paprastas (buitinis) metodas, kuris dažnai atspindi jodo lygį organizme. Tereikia nusipirkti kalio jodido iš vaistinės ir patepti kelių kvadratinių centimetrų zoną ant riešo, pilvo ar kitos kūno vietos. Jei jodas nuo odos išnyks greičiau nei per 24 valandas, tai reiškia, kad jūsų organizmui trūksta jodo, todėl galite pradėti tepti kurį laiką jodą ant odos (pavyzdžiui, ant padų).
Geriausi jodo šaltiniai yra jūros produktai (žuvis, jūros gėrybės bei augalai), spirulina, jodo taip pat dedama į druską. Dar jodo yra prie jūros esančių vietovių ore, todėl kvėpavimas tokiu oru naudingas.