Kmynų vaisiai vartojami kaip laktaciją skatinanti priemonė, todėl kmynų arbatą kartais geria maitinančios motinos. Be to, tai tinkamas vaistas užkietėjus viduriams, esant vidurių pūtimui, kosint. Dėl švelnaus veikimo kmynų arbata geriama įvairaus amžiaus žmonių.
Kmynų yra vaistažolių mišinių, skirtų vidurių pūtimui mažinti, apetitui žadinti, skrandžio ligoms gydyti, sudėtyje. Eterinio aliejaus – burnai skalauti skirtuose mišiniuose.
Viduramžiais kmyno sėklas mažuose maišeliuose žmonės nešiojo pasikabinę ant kaklo, kad jos atbaidytų raganas.
Maitinančioms motinoms skatina pieno išsiskyrimą
Šaukštą kmyno sėklų užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) verdančio vandens ir 5-10 min. virti uždengtame inde ant silpnos ugnies. Po to nukošti ir gerti po pusę stiklinės (100 ml) 3-4 kartus per dieną prieš valgį.
Vartojimas medicinoje. Kmynai buvo žinomi ir vartojami gydymui labai seniai. Jų vaisių preparatai vartojami kaip virškinimą gerinanti priemonė, nes skatina virškinamojo trakto sekreciją, gerina apetitą, stiprina žarnyno peristaltiką, mažina rūgimo, puvimo procesus ir dujų kaupimąsi žarnyne.
- Vaisių arbata gydomi lėtiniai anacidiniai gastritai, vaikų dispepsijos, tulžies ir kasos uždegimai, lėtiniai bronchitai. Iš vaisių gaunamas eterinis aliejus vartojamas vaistiniams preparatams aromatizuoti. Kmynų arbata gerina pieno liaukų funkciją ir skatina pieno skyrimąsi.
- Sutrikus virškinimui. Imti 50 g kmyno vaisių, 30 g vaistinės ramunės žiedų, 30 g sausos pipirmėtės žolės. Sumaišyti, šaukštą mišinio užpilti stikline (200 ml) verdančio vandens ir palaikyti 10-15 min. Nukošti ir atvėsus gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną.
- Jei pučia vidurius. Du šaukštus kmynų vaisių termose užplikyti verdančiu vandeniu ir palikti 4 val., po to nukošti ir vartoti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.
- Nuo streso. Imti po lygiai kmynų, pankolių ir anyžių sėklų. Šaukštą mišinio užpilti stikline (200 ml) verdančio vandens ir 10 min. palaukti, kol pritrauks. Nukošti ir gerti po pusę stiklinės 2 kartus per dieną. Galima ir su medumi.
- Apetitui gerinti. Šaukštą kmynų vaisių emaliuotame inde užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) karšto vandens ir 5-7 min. virti ant silpnos ugnies. Perkošti ir vartoti po pusę stiklinės 3-4 kartus per dieną.
- Rekomenduojama 20-30 min. prieš valgį pakramtyti kmynų sėklų.
!!! Ilgai vartojant kmynų vaisių arbatą gali atsirasti nemalonūs pojūčiai skrandyje, žarnyne, pykinimas. Kmynų nepatartina vartoti, jei yra šlapimo nelaikymas ar žemas kraujo spaudimas. Būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
PAPRASTASIS KMYNAS VIRTUVĖJE
Jau romėnai kmyną vartojo kaip vertingą prieskonį. Kmynai – nepakeičiamas prieskonis paskaninti daugeliui patiekalų ir gaminių: mėsos ir varškės patiekalams, daržovių salotoms, virtoms bulvėms. Jų vaisiais aromatizuojama ir paskaninama duona, sūriai, jie vartojami raugiant kopūstus, grybus, burokėlius, gaminant girą, kitus nealkoholinius gėrimus.
Kmynų eterinis aliejus naudojamas įvairių gėrimų – likerių bei degtinės – gamyboje.
Jauni lapai tinka salotoms, sriuboms pagardinti.
Kmynų stiebų salotos
100 g kmynų stiebų, petražolių lapų, šaukštas grietinės arba alyvų aliejaus.
Jaunus sultingus stiebus nulupti, smulkiai supjaustyti, sumaišyti su petražolių lapais, pasūdyti ir uždaryti grietine arba alyvų aliejumi.
Kmynų ir dilgėlių sriuba
Į dilgėlių sriubą įdėti po šaukštelį kmynų litrui viralo ir 5-10 min. virti ant silpnos ugnies. Patiekti su paskrudintais duonos kubeliais arba bulvėmis.
Su kmynais sūdyti agurkai
Sūdant agurkus įdėti kmynų kartu su krienų, serbentų ir vyšnių lapais.
Kmynų gira
300 g kmynų, 800 g cukraus, 40 g mielių, 10 l vandens.
Kmynus nuplauti, užpilti šaltu vandeniu ir pavirinti apie 1/2 valandos. Skystį nukošti, sudėti cukrų ir atvėsinus – su cukrumi ištrintas mieles. Girą palaikyti 1-2 paras šiltoje patalpoje, supilstyti į butelius, gerai užkimšti ir laikyti šaltoje patalpoje. Gerti po 2-3 dienų.