Vitaminas B2 (riboflavinas) – tai lengvai pasisavinamas, vandenyje tirpus vitaminas. Organizme šio vitamino kaupiami labai maži kiekiai, dėl šios priežasties jo atsargos turi būti papildytos kasdien.
Vitaminas B2 svarbus raudonųjų kraujo ląstelių susidarymui ir deguonies apykaitai jose, antikūnų susidarymui. Taip pat jis būtinas normaliam organizmo augimui ir dauginimuisi, reikalingas energijos gavimo reakcijoms spartinti, nervų, kraujo ir kitų ląstelių vystymuisi, tam tikrų hormonų apykaitos reguliavimui. Kartu su vitaminu A šis vitaminas yra svarbus gleivinių, smegenų ir nervų sistemos, odos, plaukų gerai būklei, imunitetui išsaugoti.
Dažniausiai vitamino B2 avitaminozė (trūkumas) pasireiškia kartu su kitų vandenyje tirpių vitaminų trūkumu. Jai būdinga gerklės perštėjimas, burnos gleivinės paraudimas ir patinimas, lūpų kampučių sausumas, trūkinėjimas, liežuvio uždegimas ir paraudimas bei drėgna, pleiskanojanti oda (seborėjinis dermatitas), akių perštėjimas, riebūs plaukai, lūžinėjantys nagai, priešlaikinės raukšlės ant veido ir rankų. Taip pat gali pasireikšti anemija, greitas nuovargis, energijos stoka, neveiklumas, padidėjęs nervingumas. Be to, tyrimais įrodyta, kad vitamino B2 trūkumas nėštumo metu sukelia preeklampsiją, pasireiškiančią padidėjusiu kraujospūdžiu, baltymų išsiskyrimu su šlapimu ir edemomis. 5 proc. moterų preeklampsija gali progresuoti ir sukelti eklampsiją, pasireiškiančią traukuliais ir galinčią lemti tiek motinos, tiek vaisiaus mirtį.
Natūralūs vitamino B2 šaltiniai: mėsa, kepenys, migdolai, grikiai, kviečiai, lapinės daržovės, pienas, žuvis, kiaušiniai. Vitaminą B2 sintetina ir žarnyno mikroorganizmai. Riboflavinas atsparus kaitinimui, tačiau verdant maistą jis lieka vandenyje. Vitaminą B2 suardo saulės šviesa.
Vitaminas B2 padeda gydyti migreninius galvos skausmus, reumatoidinį artritą, kai kurias odos ligas (rausvieji spuogai, egzema, dermatitas), yra svarbus geram regėjimui ir kataraktos prevencijai. Riboflavinas būtinas normaliam žaizdų gijimui. Negana to, vitaminas B2 reikalingas kitų vitaminų (B6, folio rūgšties) apykaitai. Gydant anemiją, geležies preparatuose esantis vitaminas B2 didina jų efektyvumą.
Rekomenduojama vitamino B2 paros dozė vyrams yra 1,7 mg, moterims – 1,3 mg, nėščioms moterims – 1,6 mg, maitinančioms – 1,8 mg per parą.
Vitamono B2 perteklius pasitaiko ypač retai, kadangi organizme jis nėra kaupiamas, nepanaudotas kiekis iš kūno pašalinamas su šlapimu. Pavartojus labai didelę dozę vitamino B2 gali pasireikšti padidėjęs jautrumas šviesai, odos niežėjimas.