Glitimas: reikalingas ar ne?

0

Produktų etiketėse atsiradusi žyma „be glitimo“ privertė suklusti daugybę dietų aistruolių. Ar tik nebus atrastas raktas į universalias lieknėjimo paslaptis? Galbūt atsisakius glitimo turinčių produktų svoris ims kristi lengvai ir greitai?

Glitimas – tai baltymų gliadino ir gliutenino mišinys, susijungęs su krakmolu. Jo esama daugumoje grūdų, glitimas sudaro net 80 procentų visų kviečiuose esančių baltymų. Glitimas yra svarbus baltymas, kurio žmogus kasdien gauna su įvairiais maisto produktas, kartas juo net specialiai papildomi kai kurie maisto produktai, kuriuose stinga baltymų.

Budistų vienuoliai glitimą vertino kaip puikų mėsos baltymų pakaitalą, fizinių jėgų ir energijos šaltinį.

Tačiau pastaruoju metu maistas be glitimo vis dažniau tampa sveikos dietinės mitybos sinonimu.

Mitybos ekspertai kol kas nepriėjo vieningos nuomonės, ar atsisakius produktų, kuriuose yra glitimo, svoris metamas sveikiau ir lengviau. Viena vertus – tikrai taip, nes glitimo nevartojantis žmogus visų pirma iš valgiaraščio išbraukia visus miltinius patiekalus, o tai jau savaime yra didelis pliusas trokštant sulieknėti. Tačiau lazda turi du galus: kuo pakeičiami glitimo turintys produktai?

Jei miltiniai patiekalai, makaronai, džiuvėsiuose apvolioti kepsniai keičiami vaisiais, daržovėmis ir ant grotelių kepta mėsa – be abejo, svoris turėtų kristi. Tačiau jei žmogus rinksis tų pačių miltinių patiekalų pakaitalus be glitimo arba jo valgiaraštyje padaugės riebalų, gausiai aliejumi gardintų patiekalų – vargu ar jo svoris pakis, galima sulaukti net ir atvirkščio efekto – jis pradės didėti.

Net ir viena bandelė gali susargdinti. Ar įsivaizduojate savo gyvenimą be makaronų, duonos, košių, sausainių, kepinių? Dauguma – sunkiai. Tačiau kai kam tai – vienintelis būdas išlikti sveikiems, nes jų organizmas netoleruoja glitimo.

Vis daugiau žmonių netoleruoja javuose esančio baltymo glitimo. Kraštutinė glitimo netoleravimo forma yra celiakija, kuria sergant pažeidžiama plonosios žarnos gleivinė ir žarnynas neperdirba vitaminų, mineralinių medžiagų, angliavandenių bei riebalų arba perdirba tik iš dalies. Liga gali pasireikšti smarkiu viduriavimu, svorio mažėjimu, mažakraujyste, plaukų slinkimu, edemomis ir net žarnyno augliais. Ypač pavojingi šia liga sergantiems kviečiai, rugiai, miežiai, avižos. Sergant celiakija pavojingų produktų būtina griežtai vengti ne tik paūmėjus ligai, bet ir tada, kai simptomai nepasireiškia.

Natūralaus glitimo apstu tokiuose kasdien vartojamuose maisto produktuose kaip: kvietinių miltų duona, makaronai, įvairūs kepiniai. O kadangi šį baltymą galima naudoti ir maisto produktų konsistencijai pagerinti, kaip stabilizatorių, jo patenka į daugybę kitų, iš pirmo žvilgsnio su glitimu nieko neturinčių produktų – pavyzdžiui, pomidorų padažą, ledus, sultinio kubelius ir kt.

Glitimo nėra ryžiuose, grikiuose, kukurūzuose, sorose, sojose, kiaušiniuose, piene, sūryje, daugumoje jogurtų. Riešutai, aliejus, bulvės – taip pat maistas be glitimo.

Vis dėlto žmonėms, kurių organizmas glitimą kuo puikiausiai toletuoja, nėra būtinybės atsisakyti visų glitimo turinčių produktų – taip galite netekti ir jūsų organizmui reikalingų vitaminų ir mineralų – kad ir paaukodami daugumą košių, duoną.

Kita vertus, glitimo atsisakymas maiste – tai taip pat vienas iš būdų kontroliuoti tai, ką valgote: teks atidžiau skaityti maisto produktų etiketes, preciziškiau rinktis į jūsų lėkštę patenkančius patiekalus. O atsisakyti baltų kvietinių miltų kasdieniniame meniu organizmui – net labai į sveikatą.

Glitimas ir kūdikiai. Pasak statistikos, maisto produktai, kuriuose yra glitimo, dar nesulaukusio pusės metų kūdikio valgiaraštyje labai padidina bronchinės astmos, cukrinio diabeto ir atopinio dermatito riziką. Vaikams nuo 6 mėn. iki 1 metų šis pavojus gerokai sumažėja, bet vis dėlto išlieka aktualus. Todėl atsisakyti glitimo kūdikio maiste naudinga. Tiesa, jo turinčių produktų gali drąsiai valgyti kūdikį savo pienu maitinanti mama – mažylio sveikatai tai įtakos neturės.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.