Agurklė

0

agurrkle

Vartojama nuo seno. Jos preparatai gerina medžiagų apykaitą sergant odos ligomis (egzemomis, žvyneline, neurodermitais), reguliuoja širdies darbą, veikia švelniai laisvinančiai. Ji veiksminga sergant kvėpavimo takų kataru, kai kuriomis nervų sistemos ligomis. Naudojama nuo reumatinių, podagrinių ir kitų raumenų bei sąnarių skausmų.

Šviežios sultys tinka vartoti sergant karštine, skarlatina, raudonuke, tulžies ir šlapimo pūslės akmenlige.

Agurklė vartojama homeopatijoje.

Sergant tulžies ir šlapimo pūslės akmenlige

Ruošti sultis. Joms spausti naudojami gerai nuplauti apatiniai lapai, kuriuos reikia 5-10 sek. panardinti į verdantį vandenį, po to malti ir sunkti per tankų audinį ar išspausti kitu tinkamu būdu. Sultis praskiesti virintu vandeniu arba išrūgomis 1:1, pašildyti iki virimo ir vartoti po 2-3 šaukštus 3-4 kartus per dieną prieš valgį.

Nuo sąnarių bei raumenų skausmų

Ruošti užpilą. Šaukštą žolės užpilti stikline (200 ml) verdančio vandens, po 3-4 val. perkošti ir išgerti per dieną prieš valgį. Kiekvieną dieną ruošti šviežią užpilą. Gydymo trukmė – 1-2 sav.

Agurklės kompresas

4 šaukštus vaistinės agurklės žolės užplikyti 1/4 l verdančio vandens, leisti 10 min. pritraukti, nukošti. Nuoviru sudrėkinti audinio atraižą, išgręžti ir dėti ant pažeistos odos. Kompresą keisti keletą kartų per dieną.

AGURKLĖ VIRTUVĖJE

Vaistinės agurklės žali lapai ir stiebai yra malonaus, agurkus primenančio skonio. Populiarus kaip prieskonis daržovių sriuboms, grybų patiekalams, priedas į salotas, šaltibarščius, dietinius valgius, kaip agurkų pakaitalas. Agurklė suteikia pikantišką skonį kapotai mėsai, faršui ir žuviai, keptai aliejuje. Tinka su visomis prieskoninėmis žolėmis, paprika, svogūnu, česnakais, lauro lapais, čiobreliu.

Jaunus gležnus lapus galima skinti visą vasarą. Jie vartojami švieži ir neturi būti verdami. Juos galima užšaldyti, o džiovinti praranda aromatą. Švieži žiedai taip pat yra valgomi. Juos sudžiovinus ir sudėjus į sandarius indus galima vartoti visą žiemą.

Susmulkintais lapais galima paskaninti varškę, sriubas, žuvies ir kiaušinių patiekalus. Ypač tinka agurkų salotoms. Ji vartojama šviežia, o į virtus patiekalus dedama pačioje pabaigoje. Agurklės žiedais galima papuošti valgius ir gėrimus.

Salotų užpilas

3 šviežius agurklės lapus, šiek tiek vaistinės melisos ir peletrūno, ryšelį krapų nuplauti, nusausinti ir susmulkinti. Nedidelį svogūną nulupti ir taip pat smulkiai supjaustyti. 100 ml pasukų išmaišyti su 2 šaukštais rūgpienio, sudėti daržoves ir svogūnus. Išmaišyti, pasūdyti ir įdėti daug pipirų bei muskato. Salotų užpilas ypač tinka agurkų, bulvių salotoms arba kaip priedas prie žalių daržovių.

Salotų padažas su žalumynais

3–5 agurklių lapai, po kelis melisų ir peletrūnų lapelius, ryšelis krapų, nedidelis svogūnas, 100 ml pasukų, 2 šaukštai rūgpienio, truputis druskos, pipirų, muskatų.

Agurkles, melisas, peletrūnus ir krapus susmulkinkite. Labai smulkiai supjaustykite svogūną. Pasukas išplakite su rūgpieniu ir sumaišykite su paruoštais žalumynais. Pasūdykite, įberkite pipirų bei muskatų ir gerai išmaišykite. Šis padažas ypač tinka agurkų, bulvių salotoms arba prie įvairių šviežių daržovių.

Agurklių salotos

4 saujos agurklių lapelių, 5–7 svogūnų laiškai, 2 šaukštai grietinės, truputis krapų, petražolių, druskos.

Visus žalumynus susmulkinkite, pasūdykite ir sumaišykite su grietine. Jei agurklė jau žydi, salotas galima papuošti jos žiedais.

Kopūstų ir paprikų salotos su agurklėmis

1 paprika, 50 gramų kopūstų, 50 g agurklių lapelių, šaukštas aliejaus, truputis druskos.

Kopūstus susmulkinkite, papriką supjaustykite kubeliais, agurklių lapelius supjaustykite juostelėmis. Viską sumaišykite, pasūdykite ir apšlakstykite aliejumi.

Agurklių salotos su kumpiu

250 g kumpio, 150 g agurklių, 2 kietai virti kiaušiniai, nedidelis indelis konservuotų žirnelių, 20 g svogūnų laiškų, 10 g krapų, truputis majonezo, druskos.

Kumpį ir kiaušinius supjaustykite kubeliais, agurklių lapelius – juostelėmis, susmulkinkite krapus ir svogūnų laiškus, suberkite konservuotus žirnelius. Viską sumaišykite, pasūdykite ir užpilkite majonezu. Patiekdami salotas papuoškite agurklių žiedeliais.

Agurklių ir bulvių salotos su krienais

3 virtos bulvės, 3 saujos agurklių lapelių, šaukštas grietinės, truputis krienų ir druskos.

Bulves ir agurklių lapelius supjaustykite juostelėmis, įberkite druskos ir sumaišykite su grietine ir krienais. Krienų dėkite pagal skonį.

Salotos su sūriu

100 g salotų lapelių, 100 g agurklių lapelių, 50 g fermentinio sūrio, kietai virtas kiaušinis, 2 šaukštai grietinės.

Susmulkinkite salotų ir agurklių lapelius, įberkite stambiai sutarkuotus fermentinį sūrį bei kiaušinį, užpilkite grietinės ir išmaišykite.

Žalioji gegužės sriuba

0,5 l sultinio, 2 bulvės, 3 šaukštai šaldytų žirnelių, morka, 3 saujos agurklių lapelių, sauja dilgėlių lapelių, 5–7 rūgštynių lapeliai, truputis svogūnų laiškų, druskos.

Į verdantį pasūdytą sultinį sudėkite kubeliais supjaustytas morkas bei bulves. Pavirę 3 min. įberkite žirnelius. Po 5 min. sudėkite susmulkintus dilgėlių, rūgštynių lapelius bei svogūnų laiškus. Kai sriuba užvirs, suberkite smulkiai supjaustytus agurklių lapelius, jei reikia, sriubą dar truputį pasūdykite, puodą nukelkite nuo ugnies ir uždengtą palaikykite 5–8 min. Patiekite su grietine.

Agurklių garnyras

250 g agurklių lapelių, 25 g svogūnų laiškų, 2 skiltelės česnakų, truputis alyvuogių aliejaus, pomidorų padažo, druskos, pipirų.

Agurklių lapelius ir svogūnų laiškus sumulkinkite ir ant mažos ugnies truputį patroškinkite uždengtoje keptuvėje su aliejumi. Tada įdėkite sutrintus česnakus ir pomidorų padažo. Įberkite druskos ir pipirų. Pakaitinkite 5 min. Patiekite su mėsa, žuvimi, bulvėmis.

Agurklės salotos

100 g agurklės lapų, krapų ir petražolių lapų, 10 g svogūnų laiškų, 2 šaukštai grietinės, pagal skonį druskos.

Lapus, surinktus iki žydėjimo, smulkiai supjaustyti, sumaišyti su krapų, petražolių lapais, svogūnų laiškais, pasūdyti ir pagardinti grietine.

Agurklės sriuba

0,5 l sultinio, 2 bulvės, 10 g žalių žirnelių, morka, 15 g dilgėlių, 5 g rūgštynių, 10 g svogūnų laiškų, 80 g agurklės lapų, pagal skonį druskos.

Į sultinį įdėti bulvių, žalių žirnelių, morkų, dilgėlių, rūgštynių, svogūnų laiškų ir išvirti. Paskui įdėti smulkiai supjaustytų jaunų agurklės lapų, pasūdyti ir virti 5 min. Patiekti su grietine.

Šaltibarščiai su agurkle

0,5 l vandens, 150 g agurklės, 200 g rūgštynių, 25 g svogūno laiškų, kiaušinis, 25 g grietinės, 100 g agurkų, krapų, petražolių, pagal skonį druskos.

Vandenyje išvirti rūgštynes, atšaldyti, įdėti susmulkintos agurklės, svogūno laiškų, sutrintų su druska, šviežią agurką, kietai virtą kiaušinį ir pasūdyti. Prieš valgant pagardinti grietine, krapais, petražolėmis.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.