Alyvmedis

0

oliv

Alyvuogės

Jeigu kiekvienas žinotume apie alyvuogių naudingumą ir turėtume puikias klimato sąlygas, turbūt ne vienas pasisodintume alyvmedį savo sode ar kieme. 

Dauguma žmonių galvoja, jog alyvuogė yra uoga, bet iš tikrųjų tai – vaisius, kuris jau prieš 2 500 metų tapo kasdieniniu maistu Senajame Egipte, Romoje, toks buvo viduramžių Italijoje bei renesanso laikų Ispanijoje ir iki šiol išliko daugelyje šalių. 1897 metais Sevilijoje Camacho šeima pradėjo gaminti alyvuogių aliejų. Palaipsniui šeimos verslas peraugo į tarptautinę kompaniją. Šiandien alyvuogių aliejumi gardžiuojamės bene kasdien. O be aliejaus, taip pat atsirado tradicija svečius vaišinti bei salotas skaninti konservuotomis žaliomis ar juodosiomis alyvuogėmis.

Pasaulyje yra auginama apie 40 įvairiausių alyvuogių rūšių. Žaliosios alyvuogės yra nevisiškai prinokusios, paprastai skinamos rankomis; jos yra aštresnio skonio, todėl dažnai gaminamos su įdaru. Tamsiai rusvos alyvuogės yra natūraliai prinokusios. Kai jos brandinamos statinėse su sūrimu, pasikeičia jų spalva ir skonis: jos tampa juodos, sultingesnės bei švelnesnės.

Nors ištisus šimtmečius Viduržemio jūros šalyse alyvuogės bei jų aliejus buvo laikomas vertybe, tačiau mokslininkai visai neseniai atsižvelgė į jų naudingumą žmogaus sveikatai. Vaisiuose, ypač tamsiuose, gausu flavonoidų, kurie ir nulemia juodai purpurinę alyvuogių spalvą. Flavonoidai reguliuoja baltymų apykaitą, ląstelių augimą, antioksidatorių veikimą, mažina uždegimą ir apsaugo nuo krešulių formavimosi. Vienos iš augalinių medžiagų – flavonoido antocianino – nėra žaliosiose, bet gausu juodosiose alyvose.

Taip pat alyvuogės reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje, nes turi daug vitamino E, mononesočiųjų riebalų rūgščių ir polifenolių, kurie yra labai stiprūs antioksidatoriai. Alyvuogėse jų itin gausu – iki 16 gramų kilograme.

Tiek alyvuogėse, tiek aliejuje yra naudingųjų medžiagų, saugančių nuo vėžio, taip pat oksidacijos procesams atsparios oleino rūgšties, kuri saugo organizmo ląsteles nuo streso.

Alyvuogės – svarbi sveikos mitybos sudedamoji dalis, todėl jas turėtų valgyti ne tik jau sergantys įvairiomis ligomis žmonės, bet ir besistengiantys sveikai maitintis.

Alyvuogės ypatingai naudingos, kai vargina antsvoris ir nutukimas; jeigu trūksta vitaminų A, D, E; kai yra padidėjęs cholesterolio kiekis. Taip pat labai rekomenduojama sergantiesiems diabetu, širdies kraujagyslių ligomis, nes alyvuogėse esantys antioksidatoriai flavonoidai mažina kraujagyslių sienelių pažeidimą. Ir, žinoma, dėl alyvuogių antioksidatorių įtakos žarnyno ir krūties vėžiui, tai yra puikus pasirinkimas šių ligų profilaktikai.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.