Debesylas

0

debesylll

Paplitęs visame pasaulyje augalas. Yra apie 150 rūšių. Lietuvoje savaime neauga. Auginamas darželiuose, gėlynuose. Lietuvoje upių pakrantėse auga pakrantinis (Inula britannica) ir gluosnialapis (Inula salicina) debesylas.

Vaistams vartojami šakniastiebiai su šaknimis. Jie kasami rudenį ar anksti pavasarį. Šakniastiebiuose yra eterinio aliejaus, alkaloidų, gleivių, saponinų ir kt.

Jie vartojami sergant lėtinėmis ir ūminėmis kvėpavimo takų ligomis, kaip atsikosėjimą lengvinanti priemonė. Taip pat vartojami skrandžio ligoms gydyti (gastritui, opaligei). Tai efektyvus vaistas nuo bronchito.

Liaudies medicinoje šaknų antpilas vartojamas sergant astma, širdies ligomis, cukriniu diabetu, hipertonija. Išoriškai vartojamas nuo odos ligų, egzemų.

Debesylo šaknis prieš virimą gerai susmulkinti. Antpilus, arbatas suvartoti per vieną dieną.

Sergant astma, hipertonija. Šaukštą didžiojo debesylo džiovintų šaknų, tiek pat miškinės gudobelės (Crataegus rhipidophylla) žiedų bei paprastosios sukatžolės (Leonurus cardiaca) žiedų bei lapų užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) verdančio vandens. Palaikyti 20 min. ir virti 5 min. Po virimo leisti 10 min. pritraukti. Nukošti ir gerti šiltą 3 kartus per dieną.

Sergant bronchitu. Šaukštą susmulkintų džiovintų didžiojo debesylo ir tiek pat vaistinės svilarožės (Althaea officinalis) džiovintų susmulkintų šaknų užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) vandens ir virti 10 min. Nuovirą padalyti į 3 dalis ir gerti 3 kartus per dieną. Vartoti 3 dienas.

Sergant reumatu. Šaukštą didžiojo debesylo ir tiek pat didžiosios varnalėšos (Arctium lappa) šaknų užpilti 3 stiklinėmis (600 ml) virinto vandens (šalto). Palaikyti per naktį ir gerti ryte, per pietus ir vakare. Galima įdėti truputį medaus.

Jaunatviški spuogai. Plauti veidą drungnu vandeniu, į kurį įpilta didžiojo debesylo šaknų nuoviro (šauktą džiovintų debesylo šaknų užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) vandens ir virti 15 min.). Veidą plauti kelias dienas iš eilės.

Senatviškas dusulys. Šaukštą didžiojo debesylo, tiek pat vaistinės taukės (Symphytum officinale) šaknų ir paprastojo čiobrelio (Thymus serpyllum) žolės užpilti 3 stiklinėmis (600 ml) verdančio vandens. Palaikyti pusvalandį ir virti 5 min. Nukošus gerti šiltą 3 kartus per dieną. Kasdien pasiruošti naują nuovirą.

Nusilpus organizmui. Šaukštą didžiojo debesylo šaknų užpilti stikline (200 ml) degtinės. Laikyti 2 savaites tamsoje, retkarčiais sukratant. Po 2 sav. gerti su pienu: į pusę stiklinės pieno įpilti šaukštą šios ištraukos. Gerti 3 kartus per dieną.

Dalintis:

Comments are closed.