Galinga ožragės sėkla

0
Virusų sezonas dar nesibaigė, tad labai norėčiau mums visiems priminti, kad į savo valgiaraščius įtrauktume ožragės sėklų. Ir kuo dažniau! Tai ypatingai naudingos sėklos, ir ne vien imuniteto stiprinimui ar energijos lygio pakėlimui, bet ir dėl daugelio kitų priežasčių. Aš jas pati atradau ne taip ir seniai, bet greitai pamėgau, tad šių sėklų mano virtuvėje niekada netrūksta!
 
Ožragės kilmė

Vaistinės ožragė (angl. Fenugreek, lot. Trigonella fenumgraecum) – tai ankštinių šeimai priklausančios gelsvai rusvos spalvos mažos pupelės, kaupiančios savyje daug sveikatai reikalingų medžiagų. Vienoje ankštyje subręsta apie 10-20 kietų, kampuotų pupelių. Kulinarijoje, kosmetikoje, liaudies medicinoje naudojamos tiek ožragės sėklos, tiek lapai, tiek želmenys.

Ožragės istorija labai turtinga. Ji kilusi iš Pietvakarių Azijos ir Viduržemio jūros regiono. Senovės Graikijoje ožragę naudodavo gyvulių gydymui ir tik vėliau pradėta ją vartoti žmonių sveikatos gerinimui. Graikai pastebėjo, jog gyvuliai ėsdavo ožragę net tuomet, kai dėl ligų netekdavo apetito. Ne veltui ožragė iš lotynų kalbos išvertus reiškia „graikų šienas”. 

Šiais laikais ožragė naudojama plačiai visame pasaulyje. Štai arabų moterys valgo skrudintas ožragės sėklas, kad suapvalėtų klubai ir padidėtų krūtys (mat taip madinga). Taip pat ožragė yra naudojama nuo ankstyvo plikimo, mat skatina plaukų augimą. Moterys Indijoje valgo ožragės sėklas su palmių cukrumi arba kepa paplotėlius, kurie stiprina organizmą, nusilpusį po gimdymo bei stimuliuoja pieno gamybą. Taigi, jau nuo senų laikų augalas naudojamos įvairių negalavimų bei susirgimų gydymui.

 

Sveikatinančios ožragės savybės:

* ožragė – puiki pagalbininkė siekiant mažinti cholesterolio bei cukraus kiekį kraujyje (tereikia kasdien suvartoti apie 50 gramų ožragės sėklų);

* nuo seno vaistine ožrage gydomos akių, kepenų ir skrandžio ligos, reumatas bei egzema;

* šis augalas turi stipriai išreikštas priešuždegimines savybes;

* veikia raminamai;

* gydo žaizdas ir valo kraują;

* mažina kraujospūdį;

* ožragė grąžina jėgas;

* padeda esant vidurių užkietėjimui ir skausmams;

* normalizuoja hormonines antinksčių ir lytinių liaukų funkcijas;

* puikiai gydo sąnarius ir stuburą (tai yra statybinė medžiaga visoms sąnarių kremzlėms);

* ožragė naudojama sąnarių tvirtumui (prieš miegą patariama gerti arbatą: 0,5 – 1 arbatinį šaukštelį ožragės užplikykite stikline karšto vandens ar karšto pieno, o išgėrę arbatą sukramtykite išbrinkusias sėklytes);

* jeigu šąla galūnės, plikytos ožragės tyrele prieš miegą patartina ištepti pėdas ir padus;

* sergantiems podagra ar kitomis kūno galūnių ligomis, rekomenduojama ožragės sėklų miltus sumaišyti su aliejumi, praskiesti medumi ir uždėti ant skaudamų vietų;

* ožragė padengia vidaus organus apsaugine plėvele, o tai labai svarbu sergantiems skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opomis;

* vartojama kaip priemonė nuo ankstyvo plikimo ir kaip plaukų augimą skatinanti priemonė;

* kaip jau anksčiau minėta, ožragė labai naudinga tik susilaukusioms vaikelio mamoms. Ji tonizuoja organizmą, nusilpusį po gimdymo, stiprina nugarą ir stimuliuoja pieno gamybą;

* tai yra puikus baltymų šaltinis, mat sėklos turtingos kalio, seleno, fosforo, magnio, geležies, kalcio, vitaminų C, B1, B2, PP, folio rūgšties;

* Ajurvedoje ožrage gydomos opos, vaistinės ožragės aliejumi patariama tepti odos įtrūkimus, kad greičiau užgytų;

* žolės nuoviru su medumi skatinamas šlapimo išsiskyrimas;

* lengvina kosulį bei astmą, tereikia ožragės žolės nuovirą pagardinti medumi ir datulėmis.

 
Kaip naudoti ožragės sėklas virtuvėje? 

Sėklomis galima gardinti sriubas, salotas bei kitus patiekalus.
Nemaltą ožragę į patiekalus patartina dėti likus 5-7 min. iki virimo, troškinimo pabaigos, tuomet jos suminkštės. Kaip prieskonis plačiai naudojami tiek švieži, tiek džiovinti ožragės želmenys.
Reikėtų priminti, jog ožragių sėklų skonis kartus, o aromatas saldokas, dėl jose esančio sotolono eterio. Todėl padauginus prieskonio, gali jaustis kartumas.
 
Įspėjimas!
Kad ir kiek gerų savybių turi ožragė, visgi ji gali veikti gimdą ir sukelti persileidimą, tad nėščioms moterims šios sėklos nerekomenduojamos!
 
RECEPTAS
Dalinuosi sveiku salotų receptu, tinkančiu prie žuvies, mėsos, vegetariškų patiekalų. Šios salotos yra puikus užkandis priešpiečiams.
 
Morkų salotos su ožragės sėklomis 
 
Reikės:
* dviejų vidutinio dydžio morkų
* 5 vyšninių pomidorų
* skiltelės česnako
* 1/2 arba vieno a.š. skaldytų ožragės sėklų
* dviejų a.š. moliūgo sėklų
* 1 a.š. geros kokybės alyvuogių aliejaus
* žiupsnelio Himalajų druskos 
* žiupsnelio rozmarino prieskonių 
 
Kaip gaminti?
Visų pirma įberkime pusę šaukštelio (arba vieną, jeigu patinka skonis) skaldytų ožragės sėklų į stiklinę, užpilkime vandeniu (kad apsemtų) ir pamaišykime. 
Kol sėklos išbrinks, sutarkuokime nuskustas morkas ir supjaustykime pomidorus. Pasinaudoję spaustuku, susmulkinkime vieną česnako skiltelę. Tuomet viską suberkime į lėkštę, užbarstykime moliūgo sėklų, žiupsnelį druskos bei rozmarino, suberkime išbrinkusias ožragės sėklas ir, įpylę šaukštelį aliejaus, viską gerai sumaišykime.
Skanaus!:)
 
Kristina Riaukienė 
 
 
Dalintis:

Comments are closed.