Gvazdikmedis

0

gvazdikas

Mirtinių (Myrtaceae) šeimos medis, užauga iki 20 m aukščio. Ypač vertinamas ir plačiai auginamas dėl prieskoninės žaliavos – gvazdikėliais vadinamų žiedpumpurių.

Gvazdikmedžių tėvynė – Moluko salos. Auginami Indonezijoje, Indijoje, Šri Lankoje, Malaizijoje, Gvinėjoje, Madagaskare, bet apie 80 proc. šių prieskonių gaunama Tanzanijoje. Jie auga šiltame ir drėgname klimate, apie 900 m virš jūros lygio. Subręsta liepos–spalio mėn., sėklos sėjamos šviežios, nes jau po savaitės praranda daigumą.

Augalo lapai lygiu pakraščiu, lygūs, odiški, kiaušinio formos, iki 12 cm ilgio. Žiedą sudaro raudonas žiedsostis ir keturi balti žiedlapiai. Vaisius tamsiai raudonas, kiaušiniškas, 2,5 cm ilgio ir 11 cm storio.

Gvazdikmedžiai reiklūs dirvai, į substratą jiems reikia įmaišyti vulkaninės kilmės žemių, todėl pas mus retai auginami. Natūraliai auga tropikuose, todėl ir namie jiems būtina sudaryti panašias sąlygas, kad netrūktų nei drėgmės, nei šilumos. Nepakenčia sauso oro, žemos temperatūros.

—-

Gvazdikėliai sužadina apetitą, skatina virškinimą. Jų aliejų naudoja stomatologijoje, tai puikus antiseptikas. Gvazdikėlių aliejus taip pat naudojamas tabako, parfumerijos, kosmetikos bei farmacijos pramonėje. Jo pagrindu gaminami uodus bei moskitus atbaidantys purškalai.

 

Dalintis:

Comments are closed.