Kalcis

0

Kalcis yra vienas iš pačių svarbiausių ir organizmui būtiniausių mineralų, būtinų mūsų organizmui normaliai funkcionuoti. Jis dalyvauja praktiškai visuose apykaitos procesuose, reguliuoja hormonų gamybą, imuninės sistemos veiklą, svarbus kaulų ir dantų vystymuisi bei augimui, reguliuoja širdies susitraukimų dažnį, retina pulsą, gerina kraujo krešėjimą, raumenų susitraukimą perduodant nervų impulsus, padeda įveikti stresą ir t.t. Dėl kalcio trūkumo organizme kyla daugiau nei 150 susirgimų. Jo trūkumas gali būti ne vienos rimtos ligos atsiradimo priežastimi. Pagal Pasaulio Sveikatos organizacijos duomenis, žmogus su maisto produktais gauna 30 procentų dienos normos. Todėl kalciu maistą reikėtų papildyti kasdien.

Deja, šis vienas svarbiausių organizmo elementų sunkiai pasisavinamas organizmo (25-30 proc.). Todėl jo deficitas diagnozuojamas dažniau nei kitų mineralų. Kad organizmas geriau pasisavintų kalcį, jis į organizmą turėtų patekti su fosforu, magniu, stronciu ir vitaminu D.

Svarbu žinoti, kad kalcio sunaudojimas skiriasi priklausomai nuo žmogaus lyties, amžiaus, fizinės būklės. Kalcio būtina pakankamai gauti kūdikystėje su motinos pienu, o paskui – vaikystėje ir paauglystėje (iki 12-15 metų), nes brendimo metu žmogaus organizmui labai reikia kalcio. Kalcio trūkumas gali susilpninti nervinį audinį, o laikui bėgant tai gali peraugti į dauginę sklerozę, kuri užklumpa 20-40 metų amžiaus žmones.

Kalcis labai reikalingas ir tuomet, kai žmonės gyvena užteršto oro sąlygomis, nes šis elementas pašalina iš organizmo nuodingąjį alavą.

Kaulų tankio sumažėjimas, arba osteoporozė, yra viena iš labiausiai paplitusių ligų, ypač populiari tarp vyresnio amžiaus moterų. Ja serga 25 proc. poklimakterinio amžiaus moterų, o 26 proc. moterų, vyresnių kaip 60 metų, kaulai jau yra išretėję. Dėl to iškrypsta stuburas, krinta svoris, prasideda juosmens, nugaros, kaklo skausmai. Nors šia liga dažniau serga moterys, vyrų ji irgi neaplenkia.

Kada kaulai pradeda negrįžtamai netekti kalcio? Šis procesas nepastebimas, vykstantis palaipsniui ir lėtai – todėl jis labai klastingas. Netgi gaunant su maistu daug kalcio, jo trūkumas kauluose nekompensuojamas. Kodėl? Nes organizmas kalcio nepasisavina arba pasisavina jo tik nedidelę dalį. Ypač tai pastebima tais atvejais, kai yra sutrikusi sekrecijos liaukų veikla.

Kaip sužinoti, kad kaulai jau pradėjo netekti kalcio? Ryškiausias simptomas yra kaulų skausmai be jokios regimos priežasties.

Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno ir jo produktų, fermentinio sūrio, žuvies, pupelių, žirnių, lęšių, sezamų sėklų, svogūnų, svogūnų laiškų, brokolinių kopūstų, džiovintų jūrų kopūstų, morkų, figų, visų rūšių riešutų, sojų, avižinių dribsnių, žuvies konservų (su kaulais). Vienu pagrindiniu kalcio šaltiniu išlieka geras, švarus geriamasis vanduo.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.