Kas gali būti geriau už gardų arbatos gurkšnelį darganotą dieną? O jeigu tai ne šiaip paprasta arbata, o Matcha, tuomet gurkšnelis taps ypatingai vertingas sveikatai! Dar nebandėte šios arbatos? Tuomet pats metas paragauti!
Matcha – tai ritualinė arbata, susidedanti iš smulkiai sumaltų žaliosios arbatos miltelių. Ji tradiciškai geriama japoniškos arbatos ceremonijos metu. Dėl savo išskirtinių savybių sveikatai ši arbata pripažinta supermaistu. Matcha yra ryškios, gražios žalios spalvos. Didelis chlorofilo kiekis lemia stiprų skonį, tarsi būtumėte ką tik ragavę šviežiai užaugintų daržovių. Joje esančios aminorūgštys lemia saldų Matcha arbatos poskonį.
Matcha auginimas, gaminimas, paruošimas yra labai ypatingas ir reikalaujantis daug laiko, kantrybės, atsakomybės bei meilės. Arbatos krūmai keturias savaites prieš skynimo pradžią yra uždengiami ir auginami šešėlyje. Tai suteikia Matcha arbatai saldų skonį ir ryškiai žalią spalvą. Nuskynus ir apdorojus lapelius, reikia juos smulkiai sumalti. Malimo procesas yra labai lėtas: per valandą galima sumalti tik apie 30-40 g Matcha miltelių, nes tik tokiu atveju bus išsaugotos nuostabiosios arbatos savybės. Jeigu malimo procesas vyktų greičiau, malūno viduje pakiltų temperatūra, o tai padarytų įtaką arbatos kokybei.
MATCHA ARBATOS NAUDA SVEIKATAI
Antioksidantų šaltinis
Antioksidantai yra maistinės medžiagos ir enzimai, mažinantys negatyvų UV radiacijos poveikį, jauninantys mūsų odą ir apsaugantys nuo įvairių ligų. Vaisiai, žalios daržovės ir juodasis šokoladas yra pilni antioksidantų, tačiau viena Matcha arbatos dozė per dieną suteikia 5 kartus daugiau antioksidantų nei kiti produktai. Atliktų tyrimų duomenimis, Matcha arbatos antioksidantų sudėtis yra didesnė nei kitų rūšių žaliųjų arbatų. Pavyzdžiui, natūralaus antioksidanto epigalokatechino galato (EGCG), gaunamo atsigėrus Matchos, yra 137 kartus daugiau nei EGCG, gaunamo iš kiniškos žaliosios arbatos. Taigi, Matcha įtraukimas į savo mitybą gali padidinti antioksidantų kiekį, kuris apsaugo sveikas kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų atakų bei pažeidimų.
Apsaugo nuo vėžio
Matcha arbatoje esantys katechinai, polifenoliai apsaugo nuo vėžio, nes mažina vėžinių ląstelių augimą ir dauginimąsi. EGCG geba slopinti naviko augimą, blokuodamas kraujo tekėjimą link jo. Oksidacinis stresas yra susijęs su vėžio atsiradimu ir progresavimu, todėl Matcha arbata, būdama gausiu antioksidantų šaltiniu, kovoja su oksidaciniu stresu ir saugo nuo vėžio atsiradimo.
Stiprina imunitetą
Matcha arbata, dėl joje susikaupusių vitaminų bei mineralų, padeda stiprinti organizmą. Šiame gėrime esančios fitocheminės medžiagos skatina imuninių ląstelių veiklą ir mažina riziką susirgti autoimuninėmis ligomis. Ji didina reguliuojančiųjų T ląstelių skaičių, atliekantį svarbų vaidmenį imuninės sistemos veikloje, t.y. apsaugo organizmą nuo svetimų įsibrovėlių atakų bei saugo sveikas ląsteles nuo pažeidimų ir žūties.
Padeda atsipalaiduoti ir nurimti
Matcha arbata pasižymi raminamosiomis savybėmis, padeda protui atsipalaiduoti ir nurimti, taip pat pagerina miego kokybę. Jau daugiau nei 100 metų Matcha arbata naudojama Zen budistų vienuolių meditacijos metu. Tai lemia aminorūgšties L-teanino koncentracija Matcha arbatoje, kuri yra penkis kartus didesnė nei kitose arbatos rūšyse. Ši aminorūgštis sukelia alfa bangų generavimą smegenyse, o tai padeda protui atsipalaiduoti, nesukeliant mieguistumo.
Didina energiją
Matcha arbata greitina medžiagų apykaitą, gerina organizmo energijos lygį. Pagreitėjus medžiagų apykaitai, pagerėja maisto virškinimas ir maistinių medžiagų įsisavinimas, todėl savaime jaučiamės energingesni. Taip pat šioje arbatoje esantys antioksidantai padeda atsikratyti toksinų ir kitų atliekų, dėl kurių kitu atveju galima jausti vangumą ir mažesnį aktyvumą. Nors arbatoje yra kofeino, tačiau jis veikia kitaip: vienas Matcha arbatos puodelis gali suteikti ištvermės net iki 6 valandų, dėka L-teanino nejaučiame įprastų kofeino šalutinių poveikių kaip nervingumas ir hipertenzija.
Kovoja su virusinėmis, bakterinėmis ir grybelinėmis infekcijomis
Matcha arbatoje esantys polifenoliniai komponentai gali slopinti įvairių bakterijų ir virusų augimą bei dauginimąsi. Šie sveiki junginiai naudingi kovojant su burnos infekcijomis, pavyzdžiui, dantų ėduonimi. Matcha arbatos komponentai moduliuoja bakterijų bei virusų struktūrą ir daro juos mažiau kenksmingus.
Apsaugo nuo inkstų pažeidimų ir detoksikuoja organizmą
Saikingai vartojama Matcha arbata saugo inkstus. Tyrimas parodė, jog Matcha arbatoje esantis EGCG kontroliuoja inkstų pažeidimo progresavimą asmenims, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu. Jis neleidžia inkstuose kauptis toksinams ir kitoms kenksmingoms medžiagoms.
Padeda mesti svorį
Ilgalaikis Matcha arbatos vartojimas gali būti naudingas kovojant su nutukimu, kurį sukelia daug riebalų turinti mityba. Vieno tyrimo duomenimis, kasdien geriama japoniška arbata padeda sumažinti liemens apimtį. EGCG, veiksmingiausia sudedamoji dalis, didina riebalų deginimą, neleidžia kauptis organizme bei naudoja juos energijai gaminti, tokiu būdu greitina medžiagų apykaitą ir padeda mesti svorį.
Reguliuoja cholesterolį ir gerina širdies sveikatą
Ilgalaikis Matcha arbatos vartojimas gali sumažinti aukštą sistolinį ir diastolinį kraujospūdį, taip pat mažina su hipertenzija susijusių širdies ir kraujagyslių ligų bei insulto riziką. Matcha arbatoje esantys katechinai, ypač EGCG, neleidžia užsikimšti ir sukietėti arterijoms bei susidaryti trombams arterijose, skatina kraujagyslių išsiplėtimą (kuris užtikrina sklandžią kraujo tėkmę visame organizme), padeda atsipalaiduoti vidinėms arterijų ir kraujagyslių sienelėms, slopina jų susitraukimą. Tai padeda kraujui lengvai tekėti nepažeidžiant arterijų ir kraujagyslių. Vieni tyrimų rezultatai atskleidė, kad būtent vyrai, kurie geria Matcha, turi mažesnę tikimybę susirgti širdies ligomis.
Gerina virškinimą
Matcha arbatoje yra daug aktyvių ir sveikatai naudingų junginių. Šiame gėrime esantys antioksidantai reguliuoja žarnyno veiklą, išplauna iš jo atliekas ir toksinus, apsaugo nuo bakterijų atakų, gerina virškinimo procesą, o tai savo ruožtu pagerina maistinių medžiagų įsisavinimą iš maisto.
Apsaugo nuo ŽIV
Matcha arbata gali būti naudinga ŽIV sergantiems asmenims, nes sulėtina ŽIV infekcijos sukeltą imuninių ląstelių irimą. EGCG slopina ŽIV prisitvirtinimą prie T ląstelių CD4 molekulių, todėl dar labiau slopina viruso dauginimąsi.
Apsaugo nuo akių ligų
Matcha arbatoje esantys sveikatai naudingi junginiai (EGCG), gali apsaugoti akis. Reguliariai vartojant arbatą, akių struktūros įsisavina katechinus. Jie sumažina žalingą oksidacinį stresą ir apsaugo akių struktūras nuo pavojingų nestabilių molekulių atakos. Tai padeda išlaikyti sveiką regėjimą ir gali padėti išvengti akių ligų.
Šalutinis Matcha arbatos poveikis
Matcha arbata, vartojama saikingais kiekiais, yra saugi ir naudinga. Tačiau bet koks perteklius turi šalutinį poveikį. Per didelis Matcha arbatos kiekis gali sukelti kofeino antplūdį, kuris sukelia nerimą, nemigą, padažnėjusį širdies plakimą, dirglumą ar galvos skausmą.
Kaip gaminti Matcha arbatą?
Pradėkite nuo 1-2 arbatinių šaukštelių Matcha miltelių persijojimo arbatos sieteliu į keraminį dubenėlį.
Į dubenėlį įpilkite 100-120 ml garuojančio vandens.
Naudodami bambukinę šluotelę arba vielinį plakiklį, maišykite arbatą minutę, dvi arba tol, kol susidarys putų sluoksnis.
Skanaus! Mėgaukitės japoniška Matcha arbata!