Magnis

0

Magnio trūkumas gali sutrikdyti daugelio organizmo sistemų veiklą dėl ko pablogėja gyvenimo kokybė.

Šis mineralas aktyvina daugiau nei 300 fermentų veiklą, todėl be jo negali vykti metabolinės energijos tiekimo, kaupimo ar išsaugojimo reakcijos. Jis ypač svarbus širdies, kraujagyslių, kaulinio skeleto, raumenų ir nervų sistemos veiklai.

Be to, organizme magnis reikalinas normaliai kvėpavimo funkcijai užtikrinti, kad nepaūmėtų kvėpavimo takų ligos, tokios kaip bronchinė astram arba lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Magnis reikalingas gerai nuotaikai palaikyti, jis neleidžia kilti ar suretina migreninius galvos skausmus, ypač tinka sportuojantiems.

Organizmas negali pats pasigaminti magnio ar jo junginių, todėl jie turi patekti su maistu, bet ne visada maiste yra pakankamas jo kiekis.

Kaip atpažinti magnio trūkumą?

Vienas pirmųjų simptomų, kad jums trūksta magnio, – mėšlungis, taip pat gali pablogėti nuotaika, miegas, atsirasti bendras silpnumas ar net širdies ritmo sutrikimas.

Kiti simptomai, rodantys, kad trūksta magnio, yra nervingumas, bloga dėmesio koncentracija, atminties pablogėjimas, galvos skausmas, migrena. Gali atsirasti veido, sprandi ir pečių srtities raumenų traukuliai, skrandžio ir žarnyno, gimdos spazmai. Ima dilgčioti ar tirpti rankų ir kojų pirštai. Pastebėję tokius simptomus, turėtumėte susirūpinti, kaip papildyti trūkstamo makroelemento atsargas.

Indikacijų vartoti magnio preparatų yra labai daug, jos apima įvairius organus ir sistemas. Kardiologijoje – tai aterosklerozė, krūties angina, miokardo infarktas, arterinė hipertenzija, tachikardijos. Kitos indikacijos yra hormonų disbalansas, osteoporozė, alkoholizmas, cukraligė, priešmenstruacinis sindromas, preeklampsija ir eklampsija.

Magnio poreikis padidėja esant nėštumui, kai mamos maitina kūdikį, paaugliams, kai organizmas auga, be to, jaunimas ypač intensyviai sportuoja ir daug magnio netenka su prakaitu. Jo reikia ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurių virškinamasisi traktas prasčiau dirba ir nepasisavina visų maistingųjų medžiagų, tarp jų ir magnio.

Magnio praradimas gali padidėti ir vartojant tokius medikamentus, kaip diuretikai, širdį veikiantys glikozidai, citostatikai ir imunosupresantai, hormonai, geriamieji kontraceptikai, geležies ir kalcio turintys preparatai, etanolis, kai vartojami vidurių laisvinamieji preparatai.

Dažniausiai magnio trūksta, kai yra nesubalansuota mityba, laikomasi svorį mažinančių dietų, badaujama. Taip pat magnio pasisavinimas gali sutrikti, kai žmogus viduriuoja ar vemia, kai atlikta plonųjų žarnų rezekcija, kai serga nepakankamos rezorbcijos sindromu ar endokrininėmis ligomis.

  • Magnio yra duonos gaminiuose iš rupių maltų grūdų miltų bei kruopose, pupose, žirniuose, riešutuose, daržovėse, abrikosuose.
  • Pieno produktuose magnio yra palyginti nedaug.
  • Daugiausiai magnio turi žuvis (ypač lašišinė), chalva, soja, šokoladas, šviežūs vaisiai, arbūzai.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.