Mitybos ypatumai žiemą

0

ziema

Žiema yra tas metų laikas, kai mityba gali pakisti dėl sumažėjusio šviežių daržovių, šviežių vaisių ir uogų suvartojimo. Žiemą galima pajusti vitaminų, kai kurių mineralinių medžiagą, kitų šiuose produktuose esančių biologiškai aktyvių medžiagų stygių, o dėl to gali atsirasti didesnių ar mažesnių sveikatos problemų. Taigi, daržovių ir vaisių žiemą reikėtų nepamirši ir pasistengti jų valgyti kasdien. Jei nėra galimybės valgyti šviežių vaisių ir daržovių, reikėtų rinktis konservuotus, gerti sulčių.

Žiemą žmogaus organizmas linkęs kaupti medžiagų atsargas, todėl nepastebimai gali pradėti didėti kūno svoris. Tuo labiau, kad žiemą dalis žmonių mažiau juda. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį į vartojamo maisto kaloringumą ir rinktis liesesnius, mažiau kaloringus maisto produktus.

Kaip papildomas vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis gali būti maisto papildai. Kiekvienas žmogus maitinasi individualiai, taigi ir maisto papildus turi rinktis individualiai, atsižvelgdamas į mitybos būklę. Be reikalo nereikėtų vartoti labai dideles koncentracijas veikliųjų medžiagų turinčių maisto papildų. Vartojant maisto papildus patartina vadovautis vartojimo instrukcijos rekomendacijomis, tuomet nebus perdozavimo rizikos. Maisto papildų sudėtyje yra tų medžiagų, kurių randame įprastame maiste, taigi ir nesuderinamumo šia prasme nėra.

Net jei žmogus maitinasi sveikai, maisto papildų vartojimo tikslingumą gali lemti sumažėjusi maisto biologinė vertė dėl gamybos technologinio proceso, padidėjęs sveiko organizmo poreikis dėl netinkamo gyvenimo būdo, padidėjęs poreikis dėl tam tikrų ligų arba tiesiog norint papildyti mitybą. Maisto papildus vartoti tikslinga, kadangi tradiciniuose maisto produktuose kai kurių organizmui reikalingų medžiagų, pavyzdžiui, seleno, jodo yra labai mažai, šiuolaikiniai maisto produktų pakavimo metodai prailgina produktų tinkamumo vartoti laiką, bet taip mažėja jų biologinė vertė, gyventojų mityba nevisavertė – vartojama per daug riebaus maisto, ypač per daug gyvūninių riebalų, turinčių daug sočiųjų riebalų rūgščių, per mažas žmonių fizinis aktyvumas, nuolat žmogų veikia stresas ir įtampa, pakankamai didelis aplinkos užterštumas, taigi didėja antioksidantų poreikis.

Vitaminų ir mineralų turinčių maisto papildų funkcijos organizme priklauso nuo to, kokie vitaminai ir mineralai yra maisto papilde. Kiekvienas vitaminas ar mineralas atlieka savo funkciją.

Apibendrinant galima padaryti išvadą, kad žiemą taip pat būtina laikytis visų sveikos mitybos principų ir taisyklių, renkantis maistą vadovautis sveikos mitybos piramidės rekomendacijomis, dažniau rinktis funkcinio maisto produktus, vartoti maisto papildus.

Dalintis:

Comments are closed.