Pelargonija

0

pelargonija

Ši puošni snaputinių (Geraniaceae) šeimos gėlė, pasirodo, teikia ne tik džiaugsmo mūsų akims savo nuostabiais žiedais, keri kvapniu aromatu, bet gali ir gydyti.

Namuose auginamos dvi pelargonijų rūšys: kvapnioji (dar vadinama Jeronimu) (Pelargonium graveolens) ir zoninė (Pelargonium zonale). Šios gėlės skleidžia stiprų kvapą – lakias biologiškai veiklias medžiagas, kurios vadinamos fitocidais. Jos padeda pašalinti nervinę įtampą, nuovargį, reguliuoja kraujagyslių veiklą, turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, kurias lemia veiklusis komponentas – geraniolas.

Ausies skausmą ir uždegimą galima numalšinti nuskynus Jeronimo lapelį, jį suglamžius ir įdėjus į ausį. Pelargonijos lapelis bus puikus pagalbininkas kenčiantiems nuo danties skausmo – reikia įdėti jį į burną ir prispausti prie dantenos. Mažiesiems lengviau ir be skausmo kalsis dantukai, jei prie skruosto iš išorės pririšite pelargonijos lapelį. Kenčiantiems nuo radikulito bei osteochondrozės rekomenduojama dėti susmulkintų pelargonijos lapų kompresus prie skaudamų vietų ir palaikyti nakčiai. Jei kankina nemiga – pelargonija gali padėti normalizuoti miegą ją tiesiog pastačius miegamajame.

Pridėjus pelargonijos lapą prie riešo, kur matuojamas pulsas, normalizuosis arterinis kraujo spaudimas.

Ši gėlė apsaugo nuo kojų nagų ir odos grybelio, tereikia kasdien uždėti tvarstį su pelargonijos lapu ant pažeistos vietos. Maža to, pelargonija mažina gliukozės kiekį kraujyje, šalina skausmą, pašalina kraujagyslių spazmus, gali padėti esant galvos skausmui, migrenai.

Galima pasiruošti šias vaistų formas iš pelargonijos: lapų košelę, šviežiai spaustas sultis, vandeninį lapų užpilą, spiritinę trauktinę, tepalus ir balzamus.

Pelargonijos – nuo seno Lietuvoje mėgstamos gėlės, auginamos dėl maloniai kvepiančių lapų. Ji dažnai vadinama jeronimu. Žiedai smulkūs. Žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais.

Ši kambarinė gėlė ne tik džiugina akį, bet ir gydo. Augalo nuoviras vartojamas nuo peršalimo ligų. Pelargonijos išskiriamos aromatinės medžiagos teigiamai veikia žmones, sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis. Tie, kurių labai jautri nervų sistema, kurie yra irzlūs ar kamuojami nemigos, turėtų savo kambaryje auginti šias gėles. Jų aromatas ramina, gerina miegą, o sergantiems hipertenzija – mažina kraujo spaudimą.

Ligos ir negalavimai, kuriuos gydo pelargonija: cukrinis diabetas, venų varikozė (jei nėra mazgų ir uždegimų), miozitas, reumatas, artritas, priešmenstruacinis sindromas, klimaksas, seksualiniai sutrikimai, gastritai, skrandžio opa, cistitas, pabrinkimai, inkstų akmenligė, akmenys šlapimo pūslėje, faringitas, laringitas, gripas, tracheitas, bronchitas, sloga, nudegimai, opos, žaizdos, dermatitai, egzema, psoriazė, vapsvų ir bičių įgėlimai, celiulitas, antsvoris, pleiskanos, pedikuliozė, depresija, neramumas (vidinis), staigūs nuotaikos kitimai, neuralgija.

Pelargonijos preparatų negalima duoti vaikams iki 6 metų ir vartoti tuo pat metu kaip ir kontraceptines tabletes.

Dalintis:

Comments are closed.