Penkios labiausiai priklausomybę sukeliančios medžiagos

0

CigaretesKokios yra labiausiai priklausomybę sukeliančios medžiagos, ir ką jos padaro mūsų smegenims? Atrodo paprastas klausimas, bet atsakymas priklauso, kieno paklaustume. Priklausomybės potencialą galį įtakoti kokią žalą narkotikas padaro, jo kaina (street price), kaip jis smegenyse aktyvuoja dopamino sistemą, kokį malonumą jis sukelia vartojančiajam, kokio laipsnio būna abstinencijos sindromas, ir galiausiai, kaip lengvai žmogus vartojantis narkotiką, prie jo pripranta.

Žinoma, yra ir kitų kriterijų bandant įvertinti pripratimo laipsnį, ir vieni tyrėjai netgi sako, jog išviso nėra narkotiko, kuris būtinai sukels priklausomybę. Žinant, jog šiuo klausimu nėra vieningos nuomonės, vienas iš patikimesnių būdų yra tiesiog paklausti įvairių ekspertų nuomonės. Būtent tai David Nutt su kolegomis ir padarė – surinko duomenis iš priklausomybės ekspertų ir gavo įdomias išvadas.

  1. Heroinas

Labiausiai priklausomybę sukeliančia medžiaga Nutt’as ir kiti ekspertai išrinko heroiną, duodamas 3 iš 3 maksimalių balų. Heroinas yra opiatas, kuris, kaip buvo nustatyta bandymuose su gyvūnais, smegenų apdovanojimo sistemoje dopamino kiekį pakelia iki 200%. Jis itin pavojingas, nes mirtina heroino doze yra tik 5 kartus didesnė už reikalingą sukelti malonumą.

Heroinas taip pat buvo išrinktas kaip antroje vietoje esantis labiausiai žalojantis vartotoją ir visuomenę narkotikas. Nelegalių opiatų, tame tarpe ir heroino, rinka vertinama 68 milijardais dolerių visame pasaulyje (2009 metų duomenys).

  1. Kokainas

Kokainas tiesiogiai sutrikdo dopamino naudojimą smegenyse, perduodant signalus iš vieno neurono į kitą. Jeigu tiksliau, tai jis sutrukdo neuronams išjungti dopamino signalą, taip įtakodamas nenatūralią smegenų apdovanojimo kelio aktyvaciją. Tyrimai su gyvūnais parodė, jog dopamino kiekis, lyginant su normalia funkcija, padidėdavo tris kartus. Apie 14-20 milijonų žmonių visame pasaulyje vartoja kokainą ir 2009 metais kokaino rinka sudarė 75 milijardus dolerių.

Krekas (crack cocaine) buvo išrinktas kaip trečia labiausiai priklausomybę sukeliančia medžiaga, o kokaino milteliai – penkta (kadangi abu gaunami iš kokaino, jiems buvo skirta antra vieta). Maždaug 21% visų žmonių, pabandžiusių kokaino, kažkuriuo gyvenimo laikotarpiu tampa nuo jo priklausomi. Kokainas yra panašus į kitus stimuliuojančius narkotikus, tokius kaip metamfetaminas, kuris tampa vis didesne problema, nes tampa vis labiau prieinamas, bei amfetaminas.

  1. Nikotinas

Nikotinas yra tabako pagrindinė medžiaga, kuri ir sukelia malonius pojūčius, bei priklausomybę. Žmogus parūkęs cigaretę, gauna nikotino, kuris plaučiuose greitai absorbuojamas ir patenka į smegenis. Nikotinui buvo suteikta trečia vieta.

Daugiau nei du trečdaliai amerikiečių, kurie bandė rūkyti, tapo priklausomais. Pasaulinė Sveikatos Organizacija įvertino, jog 2002-ais metais buvo apie 1 milijardą rūkalių, ir kasmet iki 2030-ųjų nuo rūkymo mirs 8 milijonai žmonių. Atlikti tyrimai su laboratorinėmis pelėmis parodė, jog dopamino kiekis smegenų apdovanojimo sistemoje padidėja apie 25-40%.

  1. Barbitūratai (slopintojai)

 Barbitūratai yra narkotikai, kurie iš pradžių buvo sukurti gydyti nerimą ir nemigą. Jie veikia smegenyse sutrikdydami kai kurių cheminių signalų kelią ir taip išjungdami įvairius smegenų regionus. Mažomis dozėmis barbitūratai sukelia euforiją, bet didesnės dozės gali būti mirtinos, nes jie silpnina kvėpavimo funkciją. Barbitūratų priklausomybė buvo itin paplitusi, kai juos būdavo galima įsigyti su receptu, bet šiuo metu atsirado kitų medžiagų, kurios juos pakeitė ir jų vartojimas sumažėjo. Dėl to barbitūratai gavo 4 vietą, nes jeigu jie nėra lengvai gaunami, tai ir žalos padaro mažiau.

  1. Alkoholis

Alkoholis yra legalus daugelyje pasaulio šalių o Nutt’as su ekspertais davė jam 1.9 iš 3 maksimalių balų. Alkoholis smegenis paveikia įvairiais būdais, bet su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, jog dopamino padidėja 40-360% ir kuo daugiau jo vartojama, tuo didesnis dopamino kiekis.

Apie 22% žmonių, kurie pabandė kokio nors alkoholinio gėrimo, kažkuriuo gyvenimo laikotarpiu taps  nuo jo priklausomi. Pasaulinė Sveikatos Organizacija paskaičiavo, jog 2002-ais metais 2 milijardai žmonių vartojo alkoholį, o 2012-ais daugiau nei 3 milijonai mirė nuo alkoholio sukeliamų padarinių. Kai kurie ekspertai alkoholį vertino, kaip daugiausia žalos darantį narkotiką.

Straipsnis iš: WWW.86MILIJARDAI.LT

Dalintis:

Comments are closed.