Šaldomasis mėtų aliejus

0

shutterstock_212709223Medicina, ko gero, prasidėjo nuo fitoterapijos – gydymo augalais. Vieną iš gerai žinomų vaistažolių – pipirmėtę – vartojo dar senovės egiptiečiai, graikai, romėnai.

Pipirmėtė yra vandens (Mentha aquatica) ir gauruotosios (Mentha spicata) mėtų hibridas. Jos gydomasis poveikis stipresnis negu mėtos. Jos aštresnis kvapas ir šaldantis skonis.

Šis vaistinis augalas, augantis visoje Europoje ir Šiaurės Amerikoje, renkamas žydėjimo metu (maždaug rugpjūčio mėn.). Iš pipirmėtės gaminamos arbatos, aliejus ir kt.

Mentolis šiuolaikinėje medicinoje. Mentolis – pagrindinė pipirmėtės sudedamoji dalis, nulemianti gydomąsias augalo savybes. Ramina ne tik arbata, bet ir kvapų terapijos priemonės, taškinis masažas naudojant eterinį aliejų, vonelės.

Ledinukai, sirupai, lašai į nosį ar kvėpavimas mentolio garais, vonelės dažnai vartojami nuo peršalimo ligų, įkyraus sauso kosulio (ypač šaltu oru ir rūkaliams), kaip pagalbinė priemonė sergant bronchų astma. Pipirmėtė gali padėti varginamiems galvos skausmo. Pabandykite pipirmėčių arbatą arba, dar geriau, – įtrinkite smilkinius tepalu su mentoliu.

Preparatai su mentoliu vartojami ir nuo žarnyno spazmų, sergant dirglaus žarnyno sindromu ar nuo skausmingų mėnesinių dėl poveikio lygiesiems raumenims. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad pipirmėčių arbata gali sustiprinti rėmenį. Jei tulžies pūslėje yra akmenų, pipirmėčių arbata gali išjudinti akmenuką ir užkirsti tulžiai kelią nutekėti.

Nuskausminamasis mentolio poveikis. Spiritiniai tirpalai, tepalai, aliejai su mentoliu plačiai vartojami įvairiems skausmams malšinti. Užtepti ant odos ar gleivinių, jie dirgina nervų galūnėles, pradžioje sukeldami šalčio pojūtį. Vėliau refleksiškai išsiplečia kraujagyslės ir juntama šiluma. Taip švelniai malšinamas skausmas, niežulys, perštėjimas.

Tinka neuralginiams, sąnarių, raumenų (ypač sprando, juosmens) skausmams, odos ligoms su niežuliu, nudegus nuo saulės, įgėlus vabzdžiams, nusidilginus, kai skauda dantį.

Mentolio preparatai plačiai vartojami sporto traumoms gydyti. Dėl šaldomojo poveikio jie puikiai pakeičia ledo maišelius.  Mentolio yra geliuose nuo skausmo. Dėl to pagerėja skaudamos srities kraujotaka, nuskausminama, sustiprėja vaistų, kurie mažina uždegimą, prasiskverbimas pro odą. Mentolis medicinoje taikomas vis plačiau, nes vis daugiau mokslinių tyrimų įrodo pagalbinį ir tiesioginį jo skausmą ir uždegimą malšinantį poveikį.

Svarbu, kad mentolis veikia labai greitai. Prie jo poveikio nepriprantama, todėl šaldomasis jo poveikis jaučiamas visada.

Dalintis:

Comments are closed.