Saulės malonumai ir pavojai

0

saules pavojai

Susirgimų odos vėžiu daugėja

Statistika rodo, kad kiekvienais metais susirgimų odos vėžiu Lietuvoje padaugėja apie 10 proc. Per pastarąjį dešimtmetį melanomos ir odos vėžio atvejų padaugėjo dvigubai. Kodėl ši liga auga taip grėsmingai? Viena priežasčių – globalinio klimato atšilimo požymiai, ozono sluoksnio retėjimas. Atmosfera praleidžia daugiau kenksmingų saulės spindulių. Galima sieti ir su tuo, kad žmonės ilgiau gyvena, ilgiau būna saulėje, gyvenimo lygis aukštesnis – didelė dalis žmonių gali sau leisti išvažiuoti į šiltus kraštus.

Susirgti šia liga labiau rizikuoja šviesiaplaukiai, mėlynakiai, strazdanoti žmonės, tie, kurie kartą ar daugiau yra patyrę odos nudegimų.

Kaip išvengti šios ligos?

Kuo mažiau būti saulėje. Gydytojai siūlo laikytis šešėlio taisyklės: jeigu stovint žmogaus šešėlis trumpesnis už jį, vadinasi, saulė yra labai aukštai ir jos poveikis kenksmingas. Todėl nuo 11 iki 15 val. saulėje būti nepatartina.

Žmonės po skėčiu arba su drabužiais ir nepasitepę kremu mažiau rizikuoja susirgti melanoma nei žmonės, kurie pasitepę kremu, bet yra be drabužių. Taip yra todėl, kad kremu dažnai tepamasi netaisyklingai arba pasirenkamas netinkamas filtras. Filtrai su faktoriais 4 ar 8 tinkamai neapsaugo, juos reikia tepti dažnai (skaičių ant kremo tūtelės reikia padauginti iš 10 – tiek minučių galima praleisti saulėje), todėl perkant svarbu žiūrėti, kad kremo ar losjono faktorius būtų ne mažesnis kaip 30.

Kiekvieną kartą išsimaudžius vandenyje reikia dar kartą pasitepti, nes net ir kremų, pažymėtų „waterproof“ (atsparūs vandeniui) ženklu, poveikis po maudynių susilpnėja.

Apsauginiai kremai yra dviejų tipų: vieni sugeria ultravioletinius spindulius, kiti – atspindi. Pastarieji turi cinko ir titano oksido, kurie yra kaip veidrodėliai. Būtent šie kremai geriau apsaugo.

Serga vis jaunesni

Lietuvoje, kaip ir kitose Baltijos šalyse, melanoma dažniau nustatoma moterims nei vyrams. Tačiau vyrų sergamumas šia liga turi tendenciją didėti, o moterų – išlieka stabilus. Vidutinis susirgusiųjų amžius – 57 metai, bet specialistai nerimauja, kad ši liga užklumpa vis jaunesnius žmones. Pasitikrinti labiausiai kviečiami vyresni nei 50 metų asmenys, turintieji šviesią odą ir daugiau nei šimtą apgamų, ypač nelygiu kontūru ir besikeičiančiais kraštais, tie, kurie vaikystėje yra nudegę saulėje net iki pūslių, kurių šeimoje kas nors sirgo melanoma ar odos vėžiu.

Mokslininkai apie vėžio riziką

Mokslininkų studija rodo, kad melanoma sergantys pacientai turi dvigubai didesnę riziką, kad vystysis kitų formų vėžys.

Melanoma laikoma viena agresyviausių vėžio formų, ji didina kitų formų vėžio riziką, ypač tų, kurie sietini su rūkymu.

Melanomos rizikos faktoriai:

  • jei šviesi ir šlakuota oda,
  • jei esate raudonplaukiai, šviesiaplaukiai, mėlynakiai, jūsų oda ypač balta,
  • jei greitai nudegate saulėje ar praeityje esate ne kartą nudegę,
  • jei bent vienas šeimos narys yra sirgęs melanoma,
  • jei turite daug apgamų (daugiau nei 50),
  • jei esate moteriškosios lyties (melanoma serga 2 kartus daugiau moterų nei vyrų),
  • ei mėgstate atostogauti šiltuose kraštuose.

Kaip pastebėti pirmuosius odos vėžio požymius

Gydytojai onkologai, žinoma, juokauja teigdami, kad sirgti odos vėžiu yra nusikaltimas, mat šios rūšies vėžys yra lengvai pastebimas.

Kaip patiems pastebėti keliantį grėsmę odos darinį? Tam reikia kantrybės, gero apšvietimo, dviejų veidrodžių (rankinio ir žmogaus ūgio), dviejų kėdžių ir plaukų džiovintuvo.

1. Kruopščiai apžiūrėkite galvą ir veidą. Geriau apžiūrėti galvą padės plaukų džiovintuvas.

2. Apžiūrėkite plaštakas, nagus, panages, alkūnes, rankas ir pažastis.

3. Atkreipkite dėmesį į kaklą, krūtinę ir liemenį (moterys, nepamirškite odos po krūtimis).

4. Naudodamiesi veidrodžiais, apžiūrėkite nugarą, pečius, sėdmenis, kojas.

5. Sėdėdami apžiūrėkite pėdas, padus, kulnus, nagus.

Dalintis:

Comments are closed.