Spanguolė

0

Spanguole

Žvarbūs rudeniški orai daugelį skatina susirūpinti organizmo pastiprinimu. Gamta šiam tikslui mums teikia daugybę gėrybių. Viena jų, ypač turtinga vitaminais bei kitomis naudingomis medžiagomis – spanguolė.

1919 m. A. Skinderis knygelėje „Vaistų žolynas“ rašė: „Spalgenos dera karščio mažinimui, drugiui krečiant. Kisielius yra labai gardus ir vėsingas valgis, jį galima vartoti nuo skorbuto, nuo tulžies, drugio ir karščio. Uogas galima valgyti su medumi arba daryti spalgenų medų: imama 2 svarai uogų ir 1 svaras medaus ir virinama iki tinkamo tirštumo. Jeigu ant kojų atsiranda mėlynės, tai reikia dėti ant jų sudrėkintas spalgenų skystime skaras“.

Seniau, kaime, apsinuodijus smalkėmis, į ausis dėdavosi spanguolių uogas, kad karštį ištrauktų.

Spanguolės turi kraują stabdančių, priešuždegiminių, antiskorbutinių ir kitų savybių. Jų sultys tinka ligonių troškuliui malšinti, tonizuoja organizmą, didina darbingumą, gerina apetitą ir virškinimą.

Liaudyje spanguolės uogos gydymui vartojamos šviežios ir perdirbtos (sultys, ekstraktai, sirupai). Spanguolių morsas (uogų sultys) ir sirupas vartojami sumažėjus vitaminų kiekiui maiste (žiemą ir pavasarį) arba po sunkių ligų (operacijų, traumų). Spanguolės preparatai rekomenduojami ir sergant įvairiomis uždegiminėmis ligomis, pakilus kūno temperatūrai, nes padeda ją sumažinti ir gerai malšina troškulį.

Dėl citrinos rūgšties veikimo uogos su medumi vartojamos peršalus, sergant reumatu, angina. Taip pat spanguolių uogos gydo skydinės liaukos sutrikimus, inkstų ir šlapimo pūslės uždegimą, akmenligę, mažakraujystę

Išoriškai spanguolės buvo vartojamos kaip insekticidas nuo glindų ir galvinių utėlių. Uogų išspaudomis gydomos mėlynės bei traumuotos vietos.

Nuo peršalimo

Gėrimas su pipirmėtėmis. 0,5 kg sutrintų spanguolių užpilti 2 l šalto virinio vandens ir virti ant silpnos ugnies 5–7 min. Nukošti, įberti 0,3 kg cukraus. 4 šaukštus pipirmėčių lapų užpilti 1 l verdančio vandens. Po 45–50 min. nukošti ir supilti į spanguolių nuovirą, gerai suplakti, išpilstyti į butelius ir laikyti 8–10°C temperatūroje. Vartoti po stiklinę 2–3 kartus per dieną arba pagal poreikį.

Peršalus
400 g spanguolių 200 g medaus.

Išspauskite spanguolių sultis ir jas sumaišykite su medumi santykiu 1:1. Gerkite 5–6 kartus per dieną, jei kosėjate, sergate angina ar esate peršalę.

Nuo mažakraujystės

Imti po stiklinę spanguolių, burokėlių, morkų sulčių ir stiklinę medaus. Viską išmaišyti mediniu šaukštu, supilti į tamsaus stiklo indą, laikyti šaldytuve ir gerti po 2 šaukštus suaugusiesiems, po šaukštą vaikams 3–4 kartus per dieną. Labai padeda.

Spanguolių gėrimas

Nuplautas uogas emaliuotame inde užpilti karštu vandeniu, kad tik apsemtų, ir pakaitinti 3–5 min. ant nedidelės ugnies. Paskui atsargiai sutrinti mediniu trintuvu, perkošti, likutį perplauti vandeniu, į tirpalą įberti cukraus ir pakaitinti, kol užvirs, palaikyti kelias valandas vėsiai ir vartoti. Stiklinei uogų – 0,5 stiklinės cukraus ir 1 l vandens. Vietoje cukraus galima dėti medaus pagal skonį (apie 2 šaukštus). Laikyti vėsioje vieloje (+8–+10 °C temperatūroje). Vartoti kambario temperatūros gėrimą po 2–3 stiklines per dieną.

Šis gėrimas apsaugo nuo inkstų akmenligės, gydo šlapimo išskyrimo organų infekcijas.

Spanguolių gėrimą sumaišyti su medumi santykiu 1:1. Gerti po šaukštą 5–6 kartus per dieną – gydo kosulį, anginą bei peršalimą.

Liaudies medicinos vaistas, reguliuojantis skrandžio sulčių rūgštingumą

Išdžiovintas ajero šaknis sutarkuoti, išsijoti per sietelį ir sumaišyti su cukrumi santykiu 1:1 (įdėjus cukraus geriau išsilaiko kvapiosios medžiagos ir yra skaniau), supilti į stiklainį, sandariai uždaryti ir vartoti po pusę šaukštelio praėjus 15–20 min. po to, kai išgertos spanguolių sultys. Spanguolių sultis gerti po valgio po šaukštą. Vartojant ajero šaknies miltelius po valgio, nemalonūs pojūčiai dėl didelio skrandžio sulčių rūgštingumo greitai išnyksta.

Dietinis vitaminingas gėrimas

Bulvių sultys su spanguolėmis. Šviežiai išspaustas bulvių sultis palikti valandai uždarame stiklainyje, kad nusistotų krakmolas, po to atsargiai perpilti į kitą indą. Sumaišyti su spanguolių sultimis ir jų išspaudų nuoviru. Paskaninti cukrumi. Gautą gėrimą po 1/4 stiklinės gerti 3 kartus per dieną.

Kraujagyslėms ir širdžiai

1 kg spanguolių, 200 g česnako, 0,5 medaus.

Pertrintas spanguoles ir susmulkintus česnakus sumaišykite ir 12 val. laikykite tamsioje vietoje. Tada sudėkite medų ir gerai išmaišykite. Valgykite po 1 valgomąjį šaukštą du kartus per dieną prieš valgį. Naudinga rudenį ir pavasarį.

Spanguolių tepalas

Namuose galite pasigaminti spanguolių tepalą, turintį uždegimą slopinantį bei antiseptinį poveikį, todėl efektyviai gydo įvairias odos ligas.

2 valg. šaukštai prinokusių spanguolių, 50 g lanolino, 50 g vazelino.

Sutrinkite du valgomuosius šaukštus gerai sunokusių uogų, nuspauskite jas per marlę. Gautas sultis gerai sumaišykite su lanolinu bei vazelinu. Paruoštą tepalą laikykite šaldytuve.

Naudinga išbandyti

  • Spanguolių tyrele masažuokite dantenas (padeda gydyti parodontozę).
  • Medaus ir spanguolių mišiniu tepkite išsiplėtusias venas ir pragulas.

! Reikia atsiminti, kad spanguolių bei jų sulčių negalima vartoti žmonėms, sergantiems skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opalige, esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui.

SPANGUOLĖ VIRTUVĖJE

Šviežios ir perdirbtos uogos žadina apetitą ir padeda geriau pasisavinti maistą; iš uogų spaudžiamos sultys, verdamos uogienės, ruošiami drebučiai, marmeladas, sirupai, gira, kokteiliai, kisielius, gaivieji gėrimai, likeriai, trauktinės. Spanguolių dedama į raugiamus kopūstus, agurkus ir kitus konservuojamus produktus.

* Kai ligoniams skiriama dieta be druskos, spanguolėmis galima paskaninti maistą ir beveik pakeisti druską.

Spanguolių kokteilis

Spanguoles sumaišyti su cukrumi, vandeniu ir virti, kol uogos suminkštės, paskui pertrinti per sietelį. Į gautą skystį įdėti po keletą melisos, kmyno, juozažolės ūglių ir 5 min. virti ant silpnos ugnies. Nukošti ir supilstyti į butelius. Vartoti šaltą.

Spanguolių uogienė su kriaušėmis arba obuoliais

1 kg spanguolių, 1,5 kg cukraus, 1/2 l vandens, 1/2 kg paruoštų obuolių arba kriaušių, vanilinio cukraus, citrinos arba apelsino žievelių, cinamono.

Perrinktas uogas nuplauti ir sumalti mėsmale. Kriaušes, obuolius (geriau saldžius) nulupti ir supjaustyti nedideliais gabalėliais. Į spanguolių tyrę suberti cukrų, kriaušes, obuolius ir išmaišyti. Laikyti kelias dienas šaltoje patalpoje, retkarčiais pamaišyti, kad į kriaušes įsigertų sirupo. Dėl kvapo įdėti prieskonių. Tada uogienę užvirti ir išpilstyti į iškaitintus stiklainius. Indus užrišti arba uždaryti dangteliais.

Spanguolių saldainiai

Dideles uogas suvilgyti kiaušinio baltymu ir apibarstyti cukraus pudra. Šią procedūrą kartoti kelis kartus, kol cukraus sluoksnis bus pakankamo storio. Tuomet uogas paskleisti plonu sluoksniu ir išdžiovinti.

Spanguolių padažas

200 g cukraus, 250 ml vandens, 4 stiklinės šviežių ar šaldytų spanguolių, truputis muskato, mėlynių, razinų, cinamono, kvapnaus pipiro.

Nuplaukite ir perrinkite spanguoles. Keptuvėje užvirinkite vandenį ir cukrų. Maišykite, kol jis ištirps. Įdėkite spanguoles ir virkite apie 10 minučių ant mažos ugnies, kol uogelės susprogs. Po to galite pridėti prieskonių pagal skonį. Nuimkite nuo ugnies. Kai atvės, atšaldykite šaldytuve.
Tinka prie įvairių mėsos patiekalų, ypač kalakutienos, avienos, taip pat desertams.

Karotininis marmeladas

Imti 2–3 kilogramus tarkuotų morkų, sumaišyti su 1 kg trintų spanguolių, vandens nepilti, virti ant lengvos ugnies, nuolat maišant, kol gerai suvirs. Tada pertrinti per sietelį, pridėti 0,5–1 kg cukraus (prieš tai cukrų geriau išlydyti kitame inde), gerai išmaišyti, dar pakaitinti ant ugnies ir iš karto sukrėsti į karštus sterilius stiklainius.

Tyrės galima ir nekošti per metalinį sietelį. Tada daromi saldainiai. Tyrę su daugiau cukraus ilgiau pavirti, šiek tiek atvėsinti, sukrėsti ant geru aliejumi patepto sviestinio popieriaus ir džiovinti. Paskui saldainius supjaustyti kvadratėliais – juose nebus nei dažiklių, nei konservantų, nei dar ko nors nepageidaujama.

Spanguolių kisielius

100 g uogų perrinkite, nuplaukite ir sutrinkite. Virkite 1 l vandens 4–6 minutes, tada nuovirą perkoškite, suberkite 1 stiklinę cukraus, užvirkite ir nugriebkite putas. Nedideliame kiekyje virinto šalto vandens išmaišykite 4 nubrauktus šaukštus krakmolo ir sparčiai maišydami supilkite į nukeltą nuo ugnies puodą. Greitai užvirinkite, pamaišykite. Kisielių išpilstykite į stiklines, galite apibarstyti cukraus pudra.

Spanguolių morsas

Morsas – nealkoholinis gaivusis gėrimas iš vaisių ir uogų sulčių, atskiestų vandeniu. Šis gėrimas dar pagardinamas cukrumi arba medumi. Vanduo turi būti tik virintas, antraip susidarys putos. Gėrimą galima paskaninti griežinėliu citrinos ar apelsino. Žiemą morsas patiekiamas šiltas, vasarą – su ledukais. Spanguolių morsas padeda gydyti pielonefritą. (Pielonefritas – bakterinės kilmės viršutinių šlapimo takų infekcija.)

200 g spanguolių nuplaukite virintu vandeniu, išspauskite sultis, uždenkite ir pastatykite vėsioje patalpoje. Išspaudas užpilkite 1 l vandens ir pavirinkite. Tada perkoškite per dvigubą marlę. Atvėsinkite ir sumaišykite su sultimis, pagardinkite medumi ir išpilstykite į butelius. Atšaldykite. Rekomenduojama vartoti kambario temperatūros, sveikiausia išgerti 2–3 stiklines per dieną.

Dėmesio: ruošdami spanguoles nenaudokite jokių metalinių ar aliumininių indų bei įrankių. Uogose gausu rūgščių, kurioms jungiantis su metalu pakinta kokybė bei spalva. Naudokite molinius ar emaliuotus indus ir medinius stalo įrankius.

 

Dalintis:

Comments are closed.