Sveikata – mūsų lėkštėse

0

1_16

Džiaugiamės, kad šiandien galime valgyti skaniai, gerai ir gausiai, tačiau vis vien jaučiamės pavargę, apatiški ir kankinami nuobodulio. Priežasčių ieškome darbe, šeimoje, kaltiname kaimynus, net politikus. Sveikuoliais vadinami žmonės pirmiausia siūlo pažvelgti į savo lėkštę. Patyrusieji, jog sotaus gyvenimo dovanos iš tiesų nėra tokios saldžios kaip atrodo, sveikatos ir energijos šaltinio ieško atsigręždami į gamtą ir jos dėsnius, bandydami išgirsti savo prigimties balsą.

Sveikos gyvensenos šalininkai teigia, kad tiek liga, tiek sveikata nėra atsitiktiniai dalykai, bet logiški mūsų pačių gyvenimo būdo rezultatai. Tai, ką vadiname liga, yra ne kas kita, kaip organizmo pastangos išsivalyti ir atkurti natūralią pusiasuvyrą. Jie tvirtina, kad liga nėra blogis, kurį nedelsiant reikia šalinti, bet gydytojas, kurį reikia suprasti ir gerbti. Vienintelis ir tikrasis visų negalavimų šaltinis yra toksinai – medžiagų apykaitos rezultatas. Jie yra pastovūs ir nuolat gaminami. Kai nervinė energija yra normali, ką tik atsiradę toksinai nedelsiant pašalinami. Vos tik nervinė energija nusilpsta, sutrinka ir visas toksinų šalinimo mechanizmas. Kai organizmas nebesugeba toleruoti susikaupusių toksinų, sukaupęs paskutines energijos atsargas ima dorotis pats kaip išmano. Tada pajuntame kaip senka jėgos ir pasireiškia pirmieji organizmo pastangų išsivalyti ženklai, kuriuos vadiname ligų simptomais.

Atidžiau rinkdamiesi, ką ir kiek valgome, galime užkirsti kelią ne tik blogai nuotaikai, bet ir ligoms, tad stenkitės kasdien išgerti kuo daugiau vandens (apie 2 litrus per parą), suvalgykite bent tris-penkias porcijas daržovių ir vaisių, kasdien suvartokite naudingų organizmui angliavandenių (pvz., rupios grūdų duonos) bei baltymų (pvz., natūralaus pieno, nesaldinto jogurto) rinkitės nekenksmingus riebalus (pvz., alyvuogių aliejų, riešutus) ir atsisakykite nereikalingo rafinuoto maisto, kuris dažnai sukelia žarnyno, kitų vidaus organų onkologines ligas.

Maistas – bet kokia medžiaga, vartojama organizmo veiklai ir sveikatai palaikyti, tai yra palaikyti gyvybei ir augimui. Visus maisto produktus galima suskirstyti į 5 grupes: pieno, mėsos, vaisių, daržovių ir grūdų produktus. Iš pieno ir pieno produktų organizmas gauna vertingų baltymų ir kalcio, iš mėsos ir jos grupės produktų – baltymų, geležies, vitaminų bei mineralinių medžiagų. Vaisiai reikalingi dėl vitamino C bei folinės rūgšties, stiprinančių atsparumą infekcinėms ligoms ir stresui. Daržovėse yra daug mikroelementų ir maisto skaidulų. Grūdų produktai – B grupės vitaminų, angliavandenių, maisto skaidulų, mineralinių medžiagų ir baltymų šaltinis.

Žmogus, vartodamas augalinius ir gyvūninius maisto produktus, gauna visų jam reikiamų maistinių medžiagų. Tačiau pastaruoju metu maistas vis dažniau tampa ligų (nutukimo, aterosklerozės, diabeto, infarkto, ir kt.) priežastimi.

Pagrindiniai sveikos mitybos principai:

  • Saikingumas. Net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, yra kenksminga sveikatai;
  • Įvairumas. Reikia valgyti kuo įvairesnį maistą, nes su maistu organizmas gauna apie 40 maistinių medžiagų;
  • Subalansavimas. Mitybos subalansavimas – tai tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis.

Sveikos mitybos taisyklės:

  • Valgyti kuo įvairesnį maistą;
  • Pasirinkti maistą, turintį mažai riebalų, ypač sočiųjų, ir cholesterolio;
  • Kuo daugiau valgyti įvairių daržovių, vaisių, uogų ir grūdinių produktų;
  • Kuo mažiau vartoti cukraus ir saldumynų;
  • Kuo mažiau vartoti valgomosios druskos;
  • Kuo mažiau vartoti alkoholio.

Norėdami lengviau suvokti mitybos principus, naudokitės mitybos piramide:

  • Cukrus, riebalai;
  • Pieno produktai, mėsa, žuvis, kiaušiniai;
  • Daržovės, vaisiai;
  • Duona, grūdai.

Piramidės pagrindą turėtų sudaryti neriebūs ir nesaldūs duonos, grūdų, kruopų gaminiai. Antroje pakopoje – daržovės ir vaisiai. Trečioje – pieno ir mėsos patiekalai, įskaitant žuvį, paukštieną, kiaušinius, riešutus, taip pat ankštinius produktus (pupas, pupeles, žirnius). Piramidės viršūnėje – mišri maisto produktų grupė. Ją sudaro riebalai, saldumynai, alkoholiniai gėrimai. Jų vartoti reikėtų kuo mažiau, nes beveik neturi organizmui reikalingų medžiagų, bet yra labai kaloringi (1g alkoholio – 7 kcal).

Žmonės per daug ir per dažnai valgo. Nuo dažno valgymo silpnėja vidaus organų veikla. Nereikalingas maistas žarnose guli, pūva ir nuodija kraują. Lietuvos išminčius Vydūnas teigė, kad daugelis žmonių maitinasi netinkamai ir patys to nežino. Žmogus turi tuštintis nors kartą per dieną.

Svarbiausia žmogui maisto medžiaga – oras. Be jo, dar reikalingas vanduo, baltymai, riebalai, angliavandeniai, saldžiosios medžiagos, mineralinės druskos, vitaminai, kartumynai. Geriausia valgyti 2–3 kartus per dieną. Pradėti valgyti nuo daržovių, po to valgyti sunkesnį maistą. Sveikatai kenkia karštas maistas, ypač greitas rijimas. Vertingiausias maistas – augalinis.

Viršsvorį turintiems žmonėms nevalgyti sriubų, sūdytų valgių, riebalų, saldumynų. Pagrindinis maisto komponentas – baltymai, kurie reikalingi kūnui augti ir atstatyti. Per parą jų reikia apie 25 g. Didelis baltymų kiekis yra žalingas. Riebalų žmogui pakanka 50 g per parą. Kai kas siūlo šį kiekį sumažinti. Saldžiosios medžiagos labai pavojingos. Baltasis cukrus ardo kūną. Joms suvirškinti imamos medžiagos iš kaulų bei dantų. Tai kalcis, kurio ir taip nedaug yra žmogaus organizme. Mineralinės medžiagos labai reikalingos žmogui, ypač šarminės vaisių ir daržovių medžiagos. Todėl reikia vartoti kuo daugiau vaisių ir daržovių. Vitaminai labai svarbūs mitybai.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.