Sertifikuota mitybos specialistė Vaida Kurpienė dalinasi savo sezoninės virtuvės įspūdžiais, kaip paprasti patiekalai gali padėti pagerinti sveikatą.
Gegužės pabaiga ir visas birželis iki liepos mėnesio – tai labai trumpas smidrų (šparagų) sezonas. Smidrai nėra man labai įprasta daržovė, bet skamba ir atrodo skaniai. Taigi vieną savaitgalį, užsukusi į Smidrų festivalį, nusipirkau porą ryšulėlių.
100 gramų smidrų turi net 12 proc. reikiamos paros normos geležies, vario – 12 proc., vitamino K – 52 proc., vitamino A – 15 proc. O kalorijų tik. 20 šimte gramų.
Kad kuo daugiau išliktų naudingų medžiagų, smidrus reikia kuo mažiau apdoroti. Beje, gerai tai, kad dauguma receptų tokie ir yra, nes per ilgai gaminant – jie netenka traškumo ir malonaus skonio.
Taip pat šparagai, kaip ir kitos daržovės, turi tirpių ir netirpių maistinių skaidulų, kurios suteikia sotumą, gerina žarnyno veiklą, skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi ir mažina cholesterolį.
Šparagai turi daug glutationo (angl. glutathione), svarbios anti-vėžinės medžiagos bei rutino, stiprinančio imunitetą, apsaugančio ir stiprinančio kapiliarus ir didesnes kraujagysles, ypatingai gerai veikia kartu su vitaminu C.
Nuostabus „vaistas“ aukštą kraujospūdį turintiems bei sportuojantiems žmonėms. Be to, 2015 metais Japonijos Chiba Universiteto mokslininkai nustatė, kad šparagų ūgliuose yra sieros junginys asparaptinas, kuris yra natūralus angiotenziną konvertuojančio fermento (ACE) inhibitorius. Sintetinis jo „brolis“ yra kraujospūdį mažinantis vaistas, turintis nemažai šalutinių poveikių.
Valgydami šparagus, gaunate natūralios medžiagos, plečiančios kraujagysles ir mažinančios kraujo spaudimą be jokio šalutinio poveikio. Mano kraujospūdis ir cholesterolis puikus, bet stipresni kapiliarai visada į naudą, jau nekalbant apie kitas sveikatinančias šparagų naudas.
Taigi vieną vasaros vakarą suplanavau gaminti sveikatinančią sezoninę vakarienę iš šparagų ūglių. Svarbi sąlyga buvo, kad būtų greita ir sotu bei kupina baltymų. Dažnai jie ruošiami su rūkyta šonine ar kumpiu – šis variantas man netinka, nes pramoniniu būdu perdirbta mėsa turi kancerogeninių medžiagų. Taigi pateikiu savo smidrų kiaušinienės variantą.
Beje, šį patiekalą galima gaminti ir orkaitėje. Pasiruošus daržovių, suberiame jas į mažus indelius (porcijomis) ir užpilame kiaušiniu. Atrodo puikiai, galima net svečiams patiekti.
SMIDRŲ KIAUŠINIENĖS SUDĖTIS:
2 sočios porcijos
*250 g smidrų
*200 g pievagrybių, kad būtų didesnis sotumas. Jie turi augalinių baltymų ir daug skaidulų, mažinančių cholesterolį.
*4 dideli kaimiški kiaušiniai – įrodyta, kad cholesterolio nedidina
*1 v.š. sviesto (nebūtinai)
*Prieskoniai: česnakai, petražolės, druska
Garnyrui: 8 vidutinio dydžio pomidorai (800 g), t.y. kiekvienam po 4 vidutinius, pabarstytus druska ir pipirais.
Kaip iškepti kiaušinienę su smidrais? Pirmiausia, nuplauname pievagrybius ir smidrus. Smidrų sumedėjusias galūnėles nupjauname, o pievagrybius supjaustome riekelėmis. Vidutinio karštumo keptuvėje ištirpiname šaukštą sviesto, pakepiname prieskonius ir suberiame pievagrybius bei juos lengvai apkepame. Sviestas nėra būtinas. Dėjau dėl skonio ir sotumo. Kepant po truputį pagal poreikį pilame karštą vandenį, kad nesviltų.
Kol kepa pievagrybiai, užkaičiame vandenį, pasūdome ir, surištus į ryšulėlį smidrus, pastatome puode, kad stori galai virtų vandenyje, o viršūnės – garuose. Pakanka 3-4 minučių. Svarbu, kad jie išliktų stangrūs, kitaip praras savo skonį ir valgymo malonumą.
Išvirus, vandenį nupilame, perpilame smidrus šaltu vandeniu, kad užsifiksuotų spalva ir supjaustome gabalėliais. Suberiame smidrus į keptuvę su pievagrybiais, įmušame kiaušinius, maišydami kepame.
Kol baigia kepti kiaušinienė – supjaustome skiltelėmis pomidorus, pabarstome šviežiai maltais pipirais ir druska bei sudedame juos į lėkštę. Šalia suberiame pagamintą kiaušinienę. Greita, skanu ir sotu.
Jei oras geras ir yra galimybė – keliaukite valgyti į terasą ar balkoną bei mėgaukitės dėmesiu vienas kitam, pokalbiais bei sezonine vakariene.
Vaida Kurpienė