Apie šermukšnį yra žinoma labai daug legendų ir mitų. Jau nuo senų laikų buvo manoma, kad šio medžio uogos pasižymi magiškomis jėgomis – savo energetikos pagalba gali apsaugoti nuo pačių įvairiausių burtų. Pasisodinti šermukšnį šalia namo reiškė apsirūpinti gerove visiems, kurie jame gyvena.
Šermukšnio uogų sudėtyje yra apie 80% vandens. Jos sudėtyje taip pat yra baltymų, angliavandenių, organinių rūgščių. Šermukšnis turi pilną kompleksą vitaminų ir mineralų, kurie būtini mūsų organizmui, tai provitaminas A, vitaminai B1, В2 ir С. Taip pat šios uogos turi nemažai kalio, magnio, fosforo, geležies ir visą eilę makro ir mikro elementų. Visa tai šias uogas paverčia labai vertingu gydomuoju produktu.
Rekomenduojama vartoti šermukšnį sergant ateroskleroze, ji skatina šlapimo išsiskyrimą ir mažina kraujavimą. Sultys pagamintos iš šermukšnio naudojamos sergant hemorojumi, gastritu, sumažėjus rūgštingumui. Šermukšnio fitoncidai gali sunaikinti auksinį stafilokoką, pelėsio grybelį. Labai svarbi šios uogos dalis – pektinas, kuris neleidžia vykti perteklinei angliavandenių fermentacijai žarnyne. Šermukšnio uogos gali būti naudojamos tiek šviežios, tiek ir džiovintos.
Iš šermukšnio uogų gaminamos uogienės, džemai, kisieliai, sultys, sirupai, kurie sumažina kapiliarų pažeidžiamumą; teigiamai veikia cholesterolio apykaitą, neleidžia dehidratuoti. Tai yra ta uoga, kuri gali būti drąsiai vadinama vitaminų ir naudingų medžiagų šaltiniu. Ji sunoksta rudens pabaigoje ir pasižymi tokiomis savybėmis, kad net reti vaistiniai preparatai gali su ja lygintis. Didelis šios uogos privalumas, kad ji nėra brangi, ją galima užsiauginti savo kieme, jei jūs gyvenate nuosavame name. Šermukšnio uogos taip pat rekomenduojamos moterims, kurios nori išvengti pienligės ir grybelinių susirgimų. Taip pat ji naudinga moterims, kurias kankina klimaksas.
Besilaukiančioms moterims uogas rekomenduojama vartoti esant patinimams ir padidėjusiam arteriniam spaudimui. Kelios šviežios uogos pagerins būklę toksikozės metu. Vyrauja nuomonė, kad šermukšnis gali pagerinti maitinančios mamos laktaciją. Be to, ji teigiamai veikia esant vidurių užkietėjimui. Tačiau, kaip ir vartojant bet kurį kitą produktą, reikia žinoti saiką.
Vaikams nuo 2 metų jau galima duoti šermukšnio uogas. Reikėtų pradėti nuo kompoto, po kurio laiko duoti paragauti kelias šviežias uogas ir palaipsniui didinti jų kiekį.
Medicinoje šermukšnio sultys naudojamos norint sumažinti kvėpavimo takų uždegimą, kovojant su angina, gali palengvinti astmos simptomus. Šį efektą galima išgauti, kadangi uogos pasižymi antioksidaciniu poveikiu. Didelę naudą jos suteikia imuninei sistemai, kadangi šios uogos yra praturtintos vitaminu C, kuris svarbus žmogaus sveikatai, skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą, bei yra antioksidantas. Be to, vitaminas C yra būtinas kolageno sintezei, kuris padeda atnaujinti kraujagysles bei sustiprinti raumeninį audinį.
Kam negalima valgyti šių uogų?
- Sergantiems gastritu su padidintu rūgštingumu;
- Turintiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos žaizdų;
- Esant padidėjusiam kraujo krešumui;
- Turint žemą kraujo spaudimą;
- Asmenims linkusiems į diarėją.
Apie šermukšnį yra žinoma labai daug legendų ir mitų. Jau nuo senų laikų buvo manoma, kad šio medžio uogos pasižymi magiškomis jėgomis – savo energetikos pagalba gali apsaugoti nuo pačių įvairiausių burtų. Pasisodinti šermukšnį šalia namo reiškė aprūpinti gerovę visiems, kurie jame gyvena.