Vitaminas B12 (kobalaminas) turi sudėtingiausią iš visų vitaminų cheminę struktūrą. Tai vienintelis vitaminas, kurio sudėtyje yra metalo (kobalto) jonas. Šis vitaminas yra būtinas DNR molekulių sintezei, visų organizmo ląstelių dalijimosi ir atsinaujinimo procesams (ypač nervų, odos, plaukų ir kraujo ląstelių formavimuisi), taip pat riebalų, angliavandenių ir baltymų metabolizmui. Šis vitaminas vartojamas Alzhaimerio ligai gydyti, atminčiai gerinti, jis gali padėti kenčiantiems nuo nervų ligų, pagerinti imuninės sistemos būklę ir suteikti energijos. Rekomenduojama per parą suvartoti bent 2,4mcg kobalamino, nėštumo metu ir maitinant krūtimi – 2,6-2,8mcg.
Kobalamino trūkumas nustatomas 10-15 proc. vyresnių nei 60 metų asmenų. Vitamino B12 deficitą dažniausiai sukelia autoimuninė liga, vadinama piktybine anemija, ir sutrikęs šio vitamino pasisavinimas iš maisto (sutrikus skrandžio, kasos ar plonųjų žarnų veiklai). Šio vitamino trūkumas pasireiškia mažakraujyste, išbalusiomis lūpomis, pabalusia oda, sumažėjusiu energingumu, nuovargiu, oro trūkumu. Degantis liežuvis, pageltusi gleivinė, silpnumo jausmas pakrūtinyje, pakrikusi psichika. Neurologiniai simptomai pasireiškia galūnių dilgčiojimu arba nutirpimu, sutrikusia eisena, atminties sutrikimais, demencija, sutrikusia orientacija, vizualiniais sutrikimais, nemiga, šlapimo pūslės ir vidurių sutrikimais.
Dažniausiai kobalaminų trūksta dėl vegetariškos mitybos, nevalgant pieno ir kiaušinių. Kūdikiams, kurių motinos maitinasi vegetariškai, yra pavojus negauti reikiamo vitamino kiekio, taigi trūkumas gali pasireikšti iškart.
Sutrikusį vitamino B12 įsisavinimą taip pat gali lemti atrofinis gastritas (lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas, sukeliantis skrandžio liaukų sunykimą), kuriuo sergant išsiskiria mažiau druskos rūgšties, būtinos vitamino, esančio maiste įsisavinimui, vystosi skrandžio, kasos ir žarnyno ligos.
Avitaminozei užtrukus ilgą laiką, šie simptomai gali nebeišnykti net vartojant pakankamai kobalamino. Trūkstant vitamino B12, taip pat pasireiškia apetito netekimas, liežuvio išopėjimas, vidurių užkietėjimas.
Kobalaminų augaliniuose produktuose beveik nėra, todėl vegetarams būtina vartoti jo papildus. Gyvūliniuose produktuose yra nedideliais kiekiais – kepenyse, inkstuose, širdyje, mėsoje, žuvyje, piene, kiaušiniuose, jūržolėse ir tam tikro tipo mielėse.
Šis vitaminas yra nenuodingas, retais atvejais perdozavus gali atsirasti paprastųjų spuogų ar paūmėti žvynelinė.