Kazimieras Būga rašė, kad vyšnios į Lietuvą gali būti atkeliavusios su slavais iš Pripetės, Volynės, apie V–VII a. Žemaičiai vyšnią taip ir vadina – „viešne“ (tarsi viešnia mūsų krašte). Istorinėje literatūroje yra faktų, kad vyšnių kauliukų buvo rasta piliakalniuose. Senojoje lietuvių religijoje bei mitologijoje vyšnių sodas turėjo šventumo aurą, o lietuviai garbino savą pagonišką vyšnių dievą Kirnį, globojusį vyšnias ir vyšnių medžius.
Vyšnių uogos – skanios ir naudingos. Jų minkštime susikaupia gausybė vertingų medžiagų: organinių rūgščių (obuolių ir citrinų), mineralinių medžiagų (kalcio, geležies, fosforo, magnio, kalio, vario), pektininių medžiagų, fermentų, vitaminų A, B1, C, PP ir kt. Yra daug kumarinų, kurie mažina kraujo krešumą ir kraujagyslių trombozių susidarymą. Pektininės medžiagos aktyvina gerųjų žarnyno bakterijų veiklą, iš organizmo padeda pašalinti nuodingus medžiagų apykaitos produktus, saugo nuo cholesterolio pertekliaus.
Tai organizmą stiprinantis, dietinis produktas, kuris gerina apetitą, mažina troškulį, palaiko organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, skatina skysčių pertekliaus pašalinimą iš organizmo. Uogas gali valgyti diabetu sergantys žmonės, nes jose mažai cukraus.
Šaltsriubė „Vidurvasario rojus“
350 ml raudonojo desertinio vyno, 300 g vyšnių, 100 g cukraus pudros, 200 ml raudonųjų serbentų sulčių, tarkuotos apelsino žievelės, gvazdikėlių, cinamono.
Vyšnias nuplaukite, nusausinkite ir išimkite kauliukus. Uogas smulkintuvu sutrinkite su cukrumi, cinamonu, gvazdikėliais ir žiupsneliu tarkuotos apelsino žievelės. Į gautą tyrę supilkite vyną ir raudonųjų serbentų sultis. Viską išmaišykite ir atšaldykite. Išpilstykite į dubenėlius ir papuoškite apelsino žievele bei
cukruotomis vyšniomis. Šaltsriubė valgoma su biskvitu ar sausainiais.
Vyšninis ryžių apkepas
400 g ryžių, 250 g cukraus, 75 g sviesto, 2 kiaušiniai, 3 šaukštai grietinės, 2 šaukšteliai vanilinio cukraus, 200 g šviežių vyšnių be kauliukų, 6–7 šaukštai maltų džiūvėsių.
Ryžius išvirkite. Į juos įmuškite kiaušinius, supilkite ištirpytą sviestą, suberkite pusę cukraus, įdėkite grietinę ir vanilinį cukrų. Viską labai gerai išmaišykite. Vyšnias sumaišykite su likusiu cukrumi. Kepimui skirtą indą patepkite riebalais ir pabarstykite džiūvėsėliais. Tada sudėkite dalį ryžių, ant jų – nuspaustas vyšnias ir vėl ryžius. Apkepo viršų pabarstykite džiūvėsėliais ir kepkite vidutinio karštumo orkaitėje. Patiekite karštą su vyšnių kisieliumi arba grietine.
Varškės desertas „Vyšnia“
400 g riebios varškės, 1 l vyšnių, 1 stiklinė cukraus, 0,5 l grietinės, 4–5 šaukštai želatinos, 400 g grietinėlės, 2 šaukštai cukraus, vyšnių, žalių mėtų lapelių.
Vyšnias nuplaukite ir, pašalinę kauliukus, sumalkite. Varškę pertrinkite per tinklelį. Grietinę sumaišykite su cukrumi, varške ir vyšniomis. Įmaišykite išbrinkintą ir ištirpintą želatiną. Masę sukrėskite į žiedo formą ir palikite 1 val. šaltai. Tuomet kelioms sekundėms pamerkite į karštą vandenį ir iškrėskite ant lėkštės. Papuoškite plakta pasaldinta grietinėle, vyšniomis ir mėtų lapeliais.
Vyšnių pyragėliai
200 g šaldytos sluoksniuotos tešlos, 0,5 vyšnių be kauliukų, 1,5 stiklinės cukraus, ½ stiklinės vandens, 1 šaukštas krakmolo, 1 šaukštas citrinų sulčių. Plaktos grietinėlės su cukrumi papuošimui.
Vyšnias užpilkite cukrumi, palaikykite, kol atsiras sulčių, maišydami pakaitinkite apie 5 min., supilkite vandenyje išleistą krakmolą ir maišydami kaitinkite, kol masė sutirštės. Tuomet įpilkite citrinų sulčių. Sluoksniuotą tešlą supjaustykite gabalėliais, užtepkite vyšnių masės, iškepkite orkaitėje. Atvėsinkite, papuoškite plakta grietinėle su cukrumi.
PAPRASTA, SVEIKA IR SKANU
Marinuotos vyšnios
2 l vyšnių su koteliais,
6 kvapieji pipirai,
6 gvazdikėliai,
4 gabalėliai cinamono žievės.
Marinatui: 300 ml vandens, 50 ml 9 proc. acto, 150 g cukraus.
Į 0,5 l talpos stiklainius dėkite po 2 pipirus, gvazdikėlius ir gabalėlį cinamono žievės. Apgremžkite ir truputį patrumpinkite vyšnių kotelius, uogas sudėkite į stiklainius ir užpilkite išvirtu ir pravėsusiu marinatu. Kaitinkite 85°C temperatūroje 15 min. Sandariai uždarykite.
Trintos vyšnios
3 kg vyšnių be kauliukų.
Sirupui: 2 l vandens,
1,5 kg cukraus.
Išėmę kauliukus, vyšnias pertrinkite per tinklelį. Išvirkite sirupą ir jį supilkite į sutrintas vyšnias. Šią masę pilkite į 1 l stiklainius ir, pridengę dangteliais, kaitinkite apie 40 min. Tuojau pat sandariai uždarykite.
Uogienė su aviečių sultimis
4 l vyšnių be kauliukų, 2 l aviečių sulčių, 1,5 stiklinės vandens, 2 kg cukraus.
Iš sulčių, vandens ir cukraus išvirkite sirupą. Suberkite vyšnias ir virkite, kol vyšnios taps skaidrios ir blizgančios. Karštą uogienę supilstykite į stiklainius ir sandariai uždarykite.
Uogienė su riešutais ir medumi
1 kg vyšnių be kauliukų, 1 kg medaus, 1 stiklinė graikinių riešutų branduolių, 1 stiklinė vandens.
Pakaitinkite vandenį ir medų. Suberkite vyšnias ir virkite ant nedidelės ugnies, kol uogos nugrims į dugną. Baigdami virti, suberkite riešutus. Uogienę išpilstykite į stiklainius ir uždarykite.