Aktinidija

0

aktinidija_0

Didžiuojamės juodaisiais serbentais dėl juose sukaupiamų vitaminų, o aktinidijose vitamino C yra 10 kartų daugiau nei juoduosiuose serbentuose, 20 kartų daugiau nei citrinose ir net 400 kartų daugiau nei vynuogėse! Šio vitamino poreikiui patenkinti per parą tereikia suvalgyti 2 aktinidijų uogas. Be to, aktinidijose yra ir kitų vitaminų – karotino, B1, B2, P, E, nemažai mineralinių medžiagų, pektinų, cukraus.

Naudinga žinoti

Aktinidijos didina bendrą organizmo atsparumą infekcinėms ligoms, tinka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai, kvėpavimo takų ligoms bei mažakraujystei gydyti. Liaudies medicina aktinidijas siūlė gydant tuberkuliozę, hipovitaminozę bei šiaip darbingumui gerinti.

Įvairios aktinidijų rūšys sunoksta ne vienu metu. Visiškai sunokusios jos būna labai minkštos, o neprisirpusios – aitrokos, tad uogas reikia skinti nei per anksti, nei per vėlai.

Aktinidijos gali būti šaldomos, džiovinamos, iš jų verdamos uogienės, džemai, kompotai, gaminamos sultys, sirupai, daromas vynas. Ypač vertingos žalios aktinidijos, trintos su cukrumi. Jose vitaminas C išsilaiko net 12 mėn. Su cukrumi trinamos tik gerai sunokusios uogos. Uogienėms ar džiovinimui tinka vos pradėjusios minkštėti aktinidijos. Beje, džiovintose uogose irgi gerai išsilaiko vitaminas C. Verdant uogienę, džemą ar trinant uogas su cukrumi rekomenduojama dėti truputį citrinų rūgšties. Tuomet geriau išsilaiko vitaminai, gaminiai būna skanesni ir gražesnės spalvos.

Žiemai

Su cukrumi trintos aktinidijos

1 kg aktinidijų, 1,2 kg cukraus, 1 g citrinų rūgšties.

Gerai prisirpusias aktinidijas sumaigykite mediniu šaukštu, suberkite cukrų, citrinų rūgštį ir maišykite, kol cukrus ištirps. Tada sudėkite į iškaitintus stiklainius, uždarykite plastmasiniais dangteliais ir laikykite šaltai. Jei trintos uogos bus laikomos šaldytuve, cukraus galima dėti mažiau. Labai gerai tokias trintas uogas užšaldyti – tuomet jose išlieka beveik 100 proc. vitaminų.

Aktinidijų uogienė

1 kg aktinidijų, 1 kg cukraus, 100 ml vandens, 1 pakelis vanilinio cukraus, ½ šaukštelio citrinų rūgšties.

Uogienei tinkamiausios ne visai sunokusios, bet jau pradėjusios minkštėti uogos. Jas nuplaukite, nuskabykite kotelius bei žiedsosčius ir užpilkite išvirtu karštu cukraus sirupu. Jame aktinidijas palaikykite 8 val. Kai uogos prisigers sirupo, jas virkite apie 20 min. ant mažos ugnies. Baigdamos virti įberkite vanilinį cukrų ir citrinų rūgštį. Karštą uogienę sukrėskite į sterilizuotus stiklainius ir sandariai uždarykite.

Aktinidijų kompotas

1 kg aktinidijų, 350 g cukraus, 1 l vandens, truputis citrinų rūgšties.

Nuo vos pradėjusių minkštėti aktinidijų nuskabykite žiedsosčius ir kotelius. Uogas sudėkite į iškaitintus stiklainius. Iš vandens, cukraus ir citrinų rūgšties išvirkite sirupą ir karštą užpilkite ant uogų. 0,5 l stiklainius kaitinkite 80 °C temperatūroje 15 min. Sandariai uždarykite.

Vytintos aktinidijos

1 kg aktinidijų, 700 g cukraus.

Vos pradėjusias minkštėti aktinidijas užpilkite 350 g cukraus ir 12 val. palaikykite kambario temperatūroje. Susidariusias sultis nupilkite ir iš jų paruoškite sirupą (250 g sulčių – 300 g cukraus). Šiuo sirupu užpilkite uogas ir 8 min. pakaitinkite 80 °C temperatūroje. Uogas iš sirupo išimkite, paskleiskite ant skardos ir 15 min. padžiovinkite 80 °C temperatūros orkaitėje, paskui 30 min. – 70 °C temperatūroje, vėliau, išėmę iš orkaitės – 4 val. 30 °C temperatūroje. Taip reikia kartoti 3–4 kartus. Vytintas aktinidijas sudėkite į stiklainius, apriškite popieriumi ir laikykite vėsioje sausoje vietoje.

Aktinidijų ir svarainių uogienė

500 g aktinidijų, 500 g svarainių, 500 g cukraus, 1 stiklinė vandens.

Skiltelėmis supjaustytus svarainius sudėkite į verdantį vandenį ir virkite 6 min. Aktinidijas sumaišykite su iš vandens išgriebtais svarainiais. Viską užpilkite iš vandens ir cukraus išvirtu sirupu. Virkite ant mažos ugnies, kol vaisiai ims blizgėti ir taps permatomi. Karštą uogienę supilstykite į sterilizuotus stiklainius ir sandariai uždarykite.

Sluoksniuotas vaisių kremas

1 l braškių, 4–5 persikai, 3 stiklinės aktinidijų, 1,5 stiklinės cukraus, braškių ir persikų skiltelių kremui papuošti.

Maišikliu su specialiu antgaliu atskiruose dubenėliuose suplakite braškes, persikus ir aktinidijas. Tyreles paskaninkite po 0,5 stiklinės cukraus. Į taures atsargiai sluoksniais supilkite paruoštas tyreles: pirma – aktinidijų, paskui persikų ir braškių. Taures papuoškite braškėmis ir persikų skiltelėmis.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.