Priklausomybių karalienė

0

 

shutterstock_140112016Ateina laikas, kai kiekvienas rūkantysis nori atsikratyti šio bjauraus įpročio. Vinys karste ir panašios socialinės reklamos kažin, ar padės. Nuolatinis nuovargis, sveikatos problemos, galiausiai, dūmais prasmirdę drabužiai ir blogas kvapas iš burnos… Visi rūkaliai tai pastebi, žino, bet… užmerkia akis. Bent jau kuriam laikui. Tačiau vieną rytą pabudus norisi pasakyti: „Gana, daugiau nerūkysiu, tai brangiai kainuoja ne tik piniginiu, bet ir sveikatos požiūriu, o dar tas kvapas… Gana!”. Tačiau prabėga kelios valandos, pusdienis, gal dvi dienos ar net savaitė, o tas piktdžiuga velniukas sėdi ant peties ir sako: „Užtrauk, nuo vienos nieko neatsitiks, palengvės…“. Pagunda didelė, o valios pastangos vis mažėja. Atrodytų, kad kitų rūkančiųjų dūmai jau dvokia, bet ta smilkstanti cigaretė taip vilioja… Apie rūkymą pagalvojate bent kartą per minutę ir tai vargina, kovoti sunku, o pasiduoti būtų taip lengva ir gera…

Bet ką reikštų pasiduoti? Kad jūs silpnavalis? Kad esate tabako ir jo pramonės vergas? Kad ne jūs, o cigaretės valdo jūsų gyvenimą? Sumenkusi savigarba, prarastas pasitikėjimas savo jėgomis, nusivylimas… Tiesa ta, kad mesti rūkyti yra sunku ir tik ketvirtadalis metančiųjų išties įstengia tai padaryti. Čia nepateiksiu stebuklingo išsivadavimo recepto ir tikrai nemoralizuosiu, kaip blogai rūkyti ir kaip tai kenkia. Tikiu, kad rūkantysis tai žino geriau už bet kurį kitą. Tiesiog pabandysiu padėti keliais patarimais ir galbūt įkvėpti ryžto.

Jūs rūkote, nes… Kad būtų lengviau mesti rūkyti, vertėtų gerai pagalvoti, kodėl jūs rūkote. Yra keletas rūkalių tipų ir įvertinęs savo rūkymo įpročius, galėsite nustatyti, kuriam iš jų priklausote. O tuomet jau bus lengviau keisti savo įpročius ir pasirinkti tinkamus motyvus.

  1. Priklausomybė nuo nikotino. Vos surūkėte cigaretę, o po poros minučių jau nerandate sau vietos ir norite vėl užsirūkyti? Greičiausiai jūs jau priklausomas nuo nikotino. Nusprendėte mesti ir… gavos skausmas, nerimas, irzlumas, net nemiga. Visa tai tikrai nepadeda. Ką daryti? Jums mesti rūkyti padės, ar bent sumažins šalutinį poveikį nikotino pleistrai ar kramtomoji guma.
  2. Rūkymas iš įpročio. Jei rūkymas jums tarytum mažas ritualas, pvz., grįžus namo (po vagio ir t.t.) būtina cigaretė, nors didelio noro ir nėra. Jūs galite nerūkyti ilgą laiko tarpą, tačiau susidarius kokiai nors situacijai neįsivaizduojate jos be cigaretės? Tai paprasčiausiai įprotis. Jums gali padėti dienotvarkės pakeitimas, vengiant situacijų, kuriose norisi užsirūkyti. Jei nuolat rūkydavote po valgio, pabandykite cigaretę iškeisti į stiklinę vandens.
  3. Raminantis rūkymas. Rūkote tik tuomet, kai reikia sumažinti įtampą? Išbandykite kitus atsipalaidavimo būdus: giliai įkvėpkite, užsiimkite fizine veikla ar pasivaikščiokite gryname ore.
  4. Viskas dėl „kompanijos“. Dažniausiai nerūkote, bet susitikus su bičiuliais pokalbio be cigaretės neįsivaizduojate? Jūs greičiausiai „kompanijos“ rūkalius. Ką daryti? Kelias pirmąsias savaites stenkitės nesusitikti su tais bičiuliais, su kuriais nuolat rūkote. Iki tol, kol galėsite atsispirti pagundai. Galite pasitreniruoti prieš veidrodį, kaip atsisakote cigaretės… O galbūt būnant kompanijoje jums padės neuždegtos cigaretės laikymas rankoje?
  5. Ranka – burna efektas. Jei negalite parūkyti, neišlendate iš šaldytuvo ar traškučių maišelio? Jūsų rankoms ir burnai reikia ką nors veikti. Jei svorio priaugimas jus baugina, bandykite rasti pakaitalą – becukrę kramtomąją gumą ir rankų žaislą, pvz., karoliukus ar streso kamuoliuką.
  6. Rūkote, nes nuobodu. Rūkote, kai neturite ką veikti? Imkitės veiklos! Itin gerai laisvą laiką išnaudoti sportuojant, ne tik nerūkysite, bet ir sustiprinsite organizmą.

Ar atradote, kuriam tipui jūs priklausote? Galbūt net keliems? Tad jau žinote, ką reikėtų daryti ar ko vengti. Tačiau kodėl? Antras žingsnis – motyvacija.

Priežastys, kodėl nusprendėte mesti rūkyti turėtų neužsimiršti. Nepatingėkite ir surašykite visus mesti rūkyti skatinančius motyvus, galbūt tai bus sveikatos problemos, finansinė būklė ir pan. Pasikabinkite šį sąrašą gerai jums matomoje vietoje ir sunkesnėmis akimirkomis žvilgtelėkite į jį. Galite žymėtis ir padarytą pažangą, teigiami rezultatai dar labiau skatins stengtis.

Laikas. Geriausiai metimui rūkyti pasirinkite ramią, be numatomos įtampos dieną. Taip pat galite mesti rūkyti, kai blogai jaučiatės.

Meskite iškart, o ne po truputį. Anksčiau ar vėliau sumažintas kiekis grįš su kaupu. Meskite rūkyti kaip plėšdamas pleistrą – iškart.

Palaikančioji komanda taip pat padeda atsilaikyti. Paprašykite artimųjų ir draugų palaikymo. O gal esate azartiškas? Paskelbkite lažybas su rūkančiu bičiuliu…

Atsikratykite praeities. Išmeskite viską, kas susiję su rūkymu: cigaretes, tuščius pakelius, žiebtuvėlius. Išvėdinkite namus ir išskalbkite visus drabužius. Kuo mažiau užuominų, primenančių rūkymą, tuo lengviau.

Sportuokite ar imkitės kitos įdomios veiklos. Metus rūkyti stebuklingai atsiranda laisvo laiko (jei kiekvienai cigaretei skyrėte po 5 min., o surūkydavote 10 ar 20…). Pasinėrę į naują veiką ne tik puikiai praleisite laiką, bet ir rasite bendraminčių.

Gerkite mažiau kavos ir alkoholio. Šie gėrimai skatina norą parūkyti ir silpnina valią.

Pamaloninkite save. Už tuos pinigus, kuriuos išleistumėte cigaretėms, nusipirkite ką nors malonaus. Pasirinkite jums priimtinesnį būdą – galite mėgautis smulkmenomis kaskart, kai pirktumėte naują pakelį arba šią sumą dėkite į taupyklę ir savaitės/mėnesio/ketvirčio pabaigoje įsigykite didesnį pirkinį.

Kad ir kaip būtų, tačiau stebuklingo recepto ar būdo mesti rūkyti nėra. Reikia tikrai daug valios pastangų ir nuolatinės motyvacijos. Tačiau jūsų gyvenimas gali pasikeisti ir pokyčių nereikia bijoti. Ir, svarbiausia, mesti rūkyti niekada nebūna vėlu!

Milda Mockienė

Nesergu.lt

Dalintis:

Comments are closed.