Vitaminas A (retinolis)

0

morkosVitaminas A (retinolis) dalyvauja svarbiausiuose žmogaus organizmo procesuose.

Šis vitaminas yra būtinas odos ir gleivinių lastelių susidarymui ir atsinaujinimui, yra svarbus regėjimui – padeda skirti šviesą, tamsą ir spalvas, yra svarbus normaliam augimui, kaulų ir dantų formavimuisi, nervų sistemos veiklai ir organizmo atsparumui ligoms (imunitetui). Vitaminas A reguliuoja virškinimo organų bei šlapimo takų ląstelių dalinimąsi, padeda išvengti infekcijų.

Kasdien suaugusio žmogaus organizmui reikia 800 mikrogramų vitamino A, neščioms moterims – 1000 mikrogramų, vaikams – 700 mikrogramų.

Vitaminas A veikia ir kaip antioksidantas – apsaugo nuo organizmą pažeidžiančių laisvųjų radikalų poveikio. Vitaminas A taip pat reikalingas reprodukcijai ir normaliam embriono vystymuisi.

Naturalūs vitamino A šaltiniai yra žuvų taukai, kepenys, pieno produktai, kiaušinio tryniai, morkos, pomidorai, kopūstai, špinatai, brokoliai, salotos, menkė, apelsinai, ananasai.

Žmogaus organizmui gaunant nepakankamą kiekį vitamino A, pirmiausiai pastebime lūžinėjančius ir skylinėjančius nagus, išsausėjusią ir išbertą odą, pablogėjusį regėjimą,  praradusius blizgesį plaukus, opeles burnoje, o taip pat atsiranda nuovargis, anemija, vaikams sulėtėja augimas. Nesiėmus jokių priemonių, problemų ima daugėti.

Suvartojus per didelę vitamino A dozę gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, mieguistumas, neryškus matymas, kepenų funkcijos sutrikimai, odos lupimasis, sąnarių, kaulų skausmas. Neščioms moterims vitamino A perteklius gali sukelti vaisiaus apsigimimus.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.