Žvalus gyvenimas – įvertinkite savo sveikatos būklę

0

shutterstock_96754267Dauguma žinome, jog gera fizinė būklė yra svarbu, vis dėlto ne visada gerai įsivaizduojame, ką reiškia gera fizinė būklė.

Fizinė būklė dažnai asocijuojasi su raumeningais kūnais ir sportiniu meistriškumu. Tačiau nereikia būti medalininku ar dalyvauti sportinėse varžybose norint būti žvaliu. Nereikalingi ir alinantys krūviai treniruočių metu. Mat gera fizinė būklė – tai paprasčiausias gebėjimas susidoroti su kasdien atliekamo darbo krūviu, kad dar liktų jėgų ir netikėtiems reikalams. Suaugęs žmogus turėtų pajėgti parsinešti namo sunkesnius pirkinius, sukasti daržą ar pabėgėti iki autobuso nedusdamas ir per daug nepavargdamas. Jūs visa tai galite? Smagu girdėti! Visgi, nereikėtų pernelyg atsipalaiduoti.

Jei norite visuomet būti sveikas, reikėtų bent tris kartus per savaitę energingai pasimankštinti. Nuo fizinių pratimų sustiprės jūsų širdis, plaučiai, raumenys, pagražės figūra ir laikysena, pagerės nuotaika. Geriau miegosite, būsite atsparesni stresui, jausitės pailsėję. Įpratę reguliariai mankštintis, jausitės žvalūs visą gyvenimą!

Tačiau prieš pasirenkant tinkamą mankštą, įvertinkime savo sveikatos būklę. Tai nebus taip tikslu, kaip profesionalų įvertinimas fiziologijos laboratorijoje, tačiau siūlomi testai paremti paprastais kriterijais ir lengvai prieinami kiekvienam. Taigi, atlikime jėgos, lankstumo  ir ištvermės testus ir įvertinkime savo stipriąsias ir silpnąsias vietas.

Jėgos testas. Jėgą parodo sugebėjimas nešti, kelti, tempti ar stumti sunkų krovinį. Kad išmatuotumėte savo jėgą, reikėtų suskaičiuoti, kiek kartų per minutę pajėgiate atsisėsti. Taigi, darykite atsilenkimus: atsigulkite ant nugaros sulenkę kelius, kojas užkiškite už sunkaus daikto ar paprašykite, kad kas jas palaikytų. Sunerkite rankas už galvos ir sėskitės, įtempdami pilvo raumenis. Vidutinis žmogaus iki 50 metų rezultatas – 20-25 atsisėdimai per minutę. Jei padarote mažiau, jums reikia stiprinti pilvo raumenis.

Lankstumo testas. Lankstumas – tai sugebėjimas pasilenkti, atsitiesti ar pasisukti. Lankstumą galite pasitikrinti „sėsk-pasiek“ pratimu. Virve pažymėkite ribą ant grindų. Atsisėskite šiek tiek praskėtę kojas taip, kad kulnai siektų virvę. Nugarą ir kelius laikykite tiesiai ir lenkitės į priekį, kad pasiektumėte virvę. Lankstumo pratimai rekomenduotini, jei nepasiekiate virvės ar jaučiate pernelyg kietus nugaros raumenis ir kelių sausgysles.

Ištvermės testas. Ištvermė – tai sugebėjimas ilgai atlikti fizinę veiklą. Ji rodo bendrą jūsų sveikatos būklę: širdies, plaučių, raumenų darbą, taip pat, ar nesutrikusi kraujotaka. Apie savo ištvermę galite spręsti iš to, ar lengvai susidorojate su kasdieniu fiziniu krūviu. Išmėginkite šiuos paprastus testus:

  • Greitai eikite ar lėtai ristele bėkite 1,5 Neturėtumėte pavargti ar uždusti.
  • Ramiai užlipkite tris laiptų maršus po 15-20 pakopų. Jei turite sustoti, kad atgautumėte kvapą ar pailsintumėte paskaudusias kojas – jūsų ištvermė nepakankama. Nepakankama ji ir tuomet, jei taip uždūstate, jog užlipę negalite normaliai kalbėti.

Visiškai normalu, kad atlikdamas ištvermės testą pavargsite ir širdis ims plakti greičiau. Tačiau, jei pradeda skaudėti krūtinę, atsiranda sprando ir rankų skausmas, sutrinka širdies plakimo ritmas ar ji plaka itin stipriai, ima šleikštulys, svaigsta galva, dūstate ar jaučiate pernelyg didelį nuovargį, turite tučtuojau pailsėti, nes visi šie požymiai rodo per didelę širdies apkrovą.

Įvertinę savo būklę jau galime pasirinkti ir pratimus, kurie lavins jėgą, ištvermę ar lankstumą. O jeigu jūsų fizinė būklė puiki, tuomet išlaikykite ją tokią ir įvairiapusiškai lavinkite savo kūną!

Milda Mockienė

Dalintis:

Comments are closed.