Neretai valgydami vaisius bei uogas nesusimąstome apie jų naudą sveikatai. Kartais priprantame prie savo mėgiamiausių ir nepagalvojame įtraukti į valgiaraštį išties sveikatai naudingų “perliukų”. Gal pats laikas pusryčių košę ar priešpiečių užkandį praturtinti naujomis vertingomis maisto medžiagomis?
Avokadas
Tai sveikiausi riebalai, nekenkiantys žmogaus sveikatai. Ne veltui šie vaisiai neretai vadinami “super maistu”. Juose randama gera dozė skaidulų, oleino rūgštis (Omega 9) ir nesotieji riebalai, kurie padeda sumažinti bendrą cholesterolio kiekį ir padidinti DTL (gerąjį cholesterolį). Avokadai turi daug vitaminų: K, C, B5, B6, B1, B2, B3, E, o taip pat kalio, nedidelius kiekius magnio, mangano, vario, geležies, cinko, fosforo.
Ananasai
Ananasuose gausu vitamino C ir mangano. Šiuose vaisiuose yra bromelaino – virškinimo enzimo, padedančio suvirškinti baltymus, bei turinčio uždegimą mažinančių savybių. Moksliniai tyrimai su gyvūnais įrodė, jog bromelainas gali apsaugoti nuo vėžio bei navikų vystymosi.
Abrikosai
Juose yra beta-karotinas, kuris užkerta kelią laisvųjų radikalų daromai žalai. Vertingas vitaminas A, padedantis išvengti kai kurių vėžio formų, ypač odos. Vienas abrikosas turi 17 kcal., 0 riebalų, 1 gramą ląstelienos. Patarimas: užkandžiaukite jais džiovintais arba pirkite šviežius, kol dar yra tvirti, nes kai abrikosai suminkštėja – praranda dalį savo naudingų medžiagų.
Greipfrutai
Jie yra labai maistingi. Tai vienas sveikiausių citrusinių vaisių, kuriuos vartojant, galima padėti sumažinti cholesterolio lygį, jautrumą insulinui bei akmenų susidarymą inkstuose. Negana to, jie labai naudingi svorio metimui.
Avietės
Savo sudėtyje turi rūgšties, kuri neleidžia augti vėžinėms ląstelėms. Šiose uogose gausu vitamino C ir skaidulų, kurios padeda išvengti didelio cholesterolio kiekio kraujyje ir apsaugo nuo širdies sutrikimų.
Kantalupa melionas
Pasižymi tuo, jog jame yra vitamino C, beta-karotino, antioksidantų, kurie apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Pusė meliono turi maždaug 853 mg kalio, kuris padeda sumažinti kraujo spaudimą.
Spanguolių sultys
Padeda kovoti su šlapimo takų infekcijomis, užkerta kelią kenksmingų bakterijų augimui.
Razinos
Tai gausus geležies šaltinis, kuris padeda kraujui transportuoti deguonį. Razinomis vaišintis ypač patartina moterims mėnesinių metu.
Figos
Tai geras kalio ir ląstelienos šaltinis. Figose taip pat gausu vitamino B6, kuris atsakingas už serotonino gamybą bei mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Beje, moterys, vartodamos kontraceptines tabletes, ypač išnaudoja B6 atsargas, todėl turėtų įtraukti į valgiaraštį figas.
Citrinos ir laimai
Šiuose citrusiniuose vaisiuose esantis limonenas, vitaminas C padeda išvengti vėžinių susirgimų, stiprina imuninę sistemą. Ar žinojote, jog vienoje citrinos skiltelėje tėra vos 2 kcal.
Obuoliai
Obuoliuose gausu skaidulų, vitamino C, kalio, vitamino K, B grupės vitaminų. Remiantis moksliniais tyrimais, obuoliuose esantys antioksidantai gali pagerinti širdies sveikatą bei sumažinti 2 tipo diabeto, vėžio bei Alzheimerio riziką. Taip pat juose yra pektino – prebiotiko, pagerinančio virškinimą bei medžiagų apykaitos procesus. Obuoliuose esančios maistinės medžiagos, antioksidantai bei skaidulos sumažina įvairių ligų riziką.
Granatai
Granatose yra 3 kartus daugiau antioksidantų nei žaliojoje arbatoje bei raudoname vyne. Remiantis moksliniais tyrimais, granatos turi uždegimą mažinančių savybių bei gali sumažinti susirgimo vėžiu riziką.
Mangai
Tai puikus vitamino C šaltinis. Juose taipogi gausu naudingų skaidulų. Be to, mangai turi antioksidacinių bei anti-uždegiminių savybių, kurios gali sumažinti įvairių ligų riziką. Manguose yra vitamino C ir skaidulų, o remiantis moksliniais tyrimais su gyvūnais, juos verta valgyti ir norint apsisaugoti nuo diabeto.
Braškės
Jos pasižymi gausiu vitamino C, mangano, folio rūgšties bei kalio kiekiu. Lyginant su kitais vaisiais, braškės turi pakankamai žemą glikeminį indeksą. Taigi, braškės tikrai neturėtų sukelti nereikalingų cukraus kiekio šuolių kraujyje ar svorio prieaugio. Braškėse taipogi yra antioksidantų, kurie gali sumažinti įvairių lėtinių ligų riziką. Moksliniai tyrimai su gyvūnais įrodė, jog braškės gali apsaugoti nuo vėžio bei navikų vystymosi.