Jei auginate vaiką, kuris susiduria su hiperaktyvumu ar nerimu, ir kuriam diagnozuotas aktyvumo dėmesio sutrikimo sindromas (ADHD), gali kilti pagunda vartoti tokiais atvejais skiriamus vaistus. Deja, šie medikamentai turi įvairių šalutinių poveikių. Kai kurie tėvai, įvertinę pastarųjų neigiamas pasekmes, mieliau renkasi natūralesnes priemones, pavyzdžiui, raminančias žoleles arba papildus, kuriuos saugu vartoti vaikams ir kurie gali labai pakeisti, pagerinti atžalos elgesį bei nuotaiką. Todėl, prieš pradedant imtis stiprių vaistų, tikrai verta bent pamėginti saugesnį būdą, kuris galbūt padės ir jūsų vaikui.
Kodėl pas vaikus atsiranda neurobiologiniai ir kiti sutrikimai?
Deja, į šį klausimą gali būti daugybė atsakymų. Niekas negali tiksliai pasakyti, kas iš tikrųjų sukelia vaikų hiperaktyvumą, nerimą ar kitus sutrikimus, nors priežasčių ir spėliojimų yra daug. Šie sutrikimai gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir gali būti susiję ne tik su genetinėmis priežastimis, bet ir emocinėmis, tokiomis kaip tėvų ryšio ar drausmės stoka, konfliktai šeimoje ir pan. Problemų gali kilti ir dėl aplinkos veiksnių, sukeliančių elgesio problemų, pavyzdžiui, sunkieji metalai (švinas), tarša (pesticidai), triukšmas, priešlaikinis gimdymas, mažas kūdikio svoris gimus, smegenų trauma. Taip pat nereikėtų atmesti ir mitybos svarbos: tiek reikalingų medžiagų trūkumas (omega-3 riebalų rūgščių, amino rūgščių deficitas), tiek nesveiko maisto per dažnas vartojimas – neduoda gerų rezultatų bei kelia nuolatinius uždegiminius procesus; o štai cukrus yra vienas labiausiai darančių įtaka vaikų elgsenai, nes skatina hiperaktyvumą.
Negana visų išvardintų priežasčių, vaiko savijautą gali paveikti ir sutrikusi organų veikla bei negalavimai, pavyzdžiui, antinksčių nuovargio sindromas. Tai yra su stresu susijusi liga, dėl kurios antinksčiai pavargsta ir nebegali padėti organizmui susidoroti su stresu. Stresas yra įprasta gyvenimo dalis, o tam tikras jo kiekis netgi naudingas kūnui. Tačiau kai kūnas ilgą laiką patiria stresą, antinksčiai gali tapti pernelyg pavargę ir neatlikti deramai savo funkcijų, tai galioja net ir mažamečiams.
Taigi, iš tiesų yra daugybė priežasčių, kurios gali turėti įtakos vaiko nuotaikai bei elgesiui, ir kiekvienas atvejis yra individualus.
Remiantis Amerikos šaltiniais, daugiau nei 1 iš 8 vaikų kenčia nuo nerimo, o apie 11 procentų mokyklinio amžiaus vaikų diagnozuotas aktyvumo ir dėmesio sutrikimo sindromas (ADHD). Tai nėra džiuginanti statistika. Tokio tipo sutrikimai sukelia daugybę elgesio išraiškų/formų, kurios gali būti labai trikdančios ar bauginančios, dažniausiai pasitaiko:
*Hiperaktyvumas
*Dėmesio neišlaikymas
*Irzlumas
*Nuotaikų kaita
*Nesugebėjimas ramiai sėdėti
*Agresija
*Impulsyvumas
*Drebėjimas
Jei jūsų vaikui pasireiškia kai kurie iš šių simptomų, gali kilti pagunda juos ignoruoti ir rasti paaiškinimą, neva, tai yra vaikiškas elgesys, tačiau taip mąstyti nederėtų. Esant bet kokio tipo elgesio ar psichikos sutrikimams, norint pasiekti gerų rezultatų, būtina kuo anksčiau pradėti gydymą. Ir jei ignoruosite šią problemą, tikėdamiesi, kad jūsų vaikas iš to išaugs, jis gali dar labiau atsilikti nuo savo bendraamžių ir pasivyti bus daug sunkiau.
Įprastai tokių sutrikimų gydymas apima vaistų ir kognityvinės elgesio terapijos derinį, nes vien vaistų neužtektų, norint pasiekti pokyčių. Niekas neabejoja terapijų nauda, deja, to negalima pasakyti apie vaistus.
Taip, vaistai yra svarbus šiuolaikinės medicinos privalumas, negalime atmesti fakto, kad kai kurie medikamentai yra tiesiog gyvybiškai svarbūs, tačiau tai nereiškia, kad jie neturi trūkumų. Labiau pasidomėjus, sužinotumėte, jog psichikos ar elgesio sutrikimų gydymui skirti vaistai gali būti pavojingi ir turėti įvairių šalutinių poveikių, netgi neigiamai paveikti jūsų vaiko organizmą ir vystymąsi. Tačiau tai nereiškia, kad galite visiškai atmesti vaistus, taip pat neturėtumėte nutraukti pradėto gydymo režimo be gydytojo priežiūros. Priešingai, reikėtų glaudžiai bendradarbiauti su savo vaiko gydytoju, kad užtikrintumėte, jog nepadarysite didesnės žalos sustabdydami arba keisdami gydymo režimą. Taigi, prieš imdamiesi radikalių sprendimų, pasitarkite su gydytoju.
Ką reikėtų žinoti prieš duodant žoleles ar papildus?
Prieš pradedant duoti vaikui raminamųjų žolelių ar papildų, turite žinoti, kad šis metodas vis dar kelia nemažai diskusijų. Gali atrodyti, kad natūralios priemonės yra visiškai saugios, tačiau tai netiesa, augalai taip pat gali veikti kaip vaistai ir per didelės jų dozės gali būti žalingos. Turite žinoti:
*Vaistažolių preparatai nėra taip griežtai reglamentuojami kaip kiti vaistai, todėl įsitikinkite, kad perkate aukštos kokybės produktus be priedų ar konservantų.
*Vaistažolių papildai gali turėti šalutinį poveikį, todėl prieš pradėdami naują vaiko režimą, įsitikinkite, kad apie tai žinote, ir būkite budrūs (jeigu atsirastu šalutinių reiškinių).
*Kai kurie papildai gali sąveikauti su kitais vaistais, todėl būtinai pasitarkite su gydytoju.
Galiausiai, visiškai neatmeskite vaistų. Kartais problema yra pakankamai rimta, tad vaistai yra geriausias sprendimas, o gal ir vienintelis, kuris tikrai veikia. Bet kokiu atveju, net jeigu imsitės vaistų, prieš tai gerai susipažinkite su medikamento šalutiniais reiškiniais ir pasekmėmis, juk geriau rinktis mažiausiai žalinga preparatą.
Ar raminančios žolės, papildai tikrai veikia?
Dažniausiai tėvai, pastebėję vaiko nerimą keliantį elgesį, nieko nelaukdami kreipiasi į gydytojus, prašydami vaistų ir neieškodami natūralių būdų, padedančių atžalai, todėl nebuvo atlikta pernelyg daug alternatyvių tyrimų. Tačiau tie, kurie buvo atlikti, rodo, kad raminančios žolelės bei papildai gali turėti teigiamą poveikį nerimą keliantiems vaikų elgesio simptomams, todėl tikrai verta bent išbandyti.
Visgi įsitikinkite, kad visą laiką turite gydytojo pagalbą, kai bandote šias alternatyvas. Niekada neduokite vaikui žolelių ar kitų vaistų, prieš tai nepasitarę su specialistu. Tai labai svarbu, norint užtikrinti, kad vaistažolė būtų saugi jūsų vaikui ir kad ji nereaguotų su jokiais kitais jo vartojamais vaistais ar nedarytų poveikio kitomis ligomis, kurias jis turi. Be to, būkite atsargūs ir neduokite vaikui didesnės dozės nei rekomenduojama. Žolelės paprastai yra saugesnės už vaistus, tačiau jos taip pat gali sukelti šalutinių reiškinių, jei vartojate per daug. Galiausiai atminkite, kad stebuklų neįvyks tik nuo vienos vaistažolės, dažniausiai visi gydymo metodai taikomi kompleksiškai, t.y. derinami kartu (papildai, vaistažoles, mityba, jei būtina ir vaistai, terapijos, atsipalaidavimo metodai, kiti specialistų patarimai). Tai yra gydymo būdas, kurio verta siekti, nes jis išmokys metodų ir strategijų, padedančių vaikui visą gyvenimą.
Aptarkime natūralius būdus, padedančius įveikti nerimą, nemigą ir kitus elgesio sutrikimus.
Raminančios žolelės bei papildai vaikams
Ramunė ir valerijonas
Ramunėlių atpalaiduojančios savybės žinomos jau nuo senovės Egipto laikų, o valerijonas dėl savo raminamo poveikio pradėtas vertinti Europoje nuo 17 amžiaus. Tiek ramunėle, tiek valerijonas – galingos, atsipalaidavimui skirtos vaistažolės, kurias galima naudoti vaikams. Abu variantai yra saugūs ir taip pat gali padėti jūsų vaikui atkurti natūralesnius miego įpročius. Ramunėlės taip pat padeda nuraminti virškinimo negalavimus, kurie dažnai yra susiję su stresu ir antinksčių sutrikimais. Šios žolės yra daug naudingesnės organizmui nei įprasti streso ir nemigos gydymo būdai, kurie paprastai sukelia priklausomybę.
Galimas šalutinis valerijono poveikis: galvos skausmas, skrandžio sutrikimai, širdies sutrikimai.
Galimas šalutinis ramunėlės poveikis: pykinimas, svaigimas, alerginės reakcijos.
Kaip gaminti arbatas? Į puodelį įberkite 1 šaukštelį augalo žolelių ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaukti 5-10 min., kol prisitrauks, ir po to jau galima gerti.
Kalifornijos aguonos
Tai yra pakankamai saugus augalas nuo įtampos, streso bei nemigos, taikomas gydant vaikų nerimą ir ADHD. Augalas suteikia nusiraminimo, gerina miegą, turi skausmo malšinimo savybių, taip pat naudojamos vaikams šlapinantis į lovą.
Galimas šalutinis poveikis: mieguistumas ir suletejes kvepavimas.
Kaip gaminti arbatą? Į puodelį įberkite 1-2 šaukštelius augalo žolelių ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaukti 10 min., kol prisitrauks, ir po to jau galima gerti.
Magnis
Magnis yra labai svarbus mikroelementas, dalyvaujantis daugiau nei 300 fermentų reakcijų žmogaus organizme. Jo dėka palaikoma apytaka ir nervų sistema. Net virš 60 procentų jo yra mūsų kauluose ir dantyse, o 30 proc. – ląstelių skysčiuose ir kai kuriuose minkštuosiuose audiniuose. Magnio papildai padeda suaktyvinti įvairių rūšių fermentus, kurie reikalingi angliavandenių, lipidų, baltymų apykaitai bei užtikrina nervinius impulsus į raumenis. Daugybė tyrimų parodė ryšį tarp magnio trūkumo ir nerimo. Šis mikroelementas veikia kaip nervų sistemos ramintojas, nes normalizuoja skirtingų hormonų poveikį centrinei nervų sistemai. Šio mineralo galima rasti įvairiuose maisto produktuose, tokiuose kaip šviežios daržovės, grūdinės kultūros, vaisiai, sėklos, riešutai, tačiau, jei maistas yra perdirbtas, apdorotas, magnis dažnai prarandamas, dėl to kartais tenka jį papildyti. Įprasta dienos norma gali skirtis, tačiau paprastai rekomenduojama dozė – 200-400 mg per dieną. Prieš pradėdami vartoti magnį, būtinai pasitarkite su gydytoju, nes per didelės dozės gali turėti šalutinį poveikį arba paveikti tam tikras ligas.
Omega-3 riebalų rūgštys
Pastaruoju metu mokslinių tyrimų išvadose bei forumuose daug kalbama apie riebalų rūgštis ir jų svarbą. Omega 3 riebalų rūgštys, taip pat žinomos kaip polinesočiosios riebalų rūgštys, yra ilgos grandinės riebalų rūgštys, turinčios didelę naudą žmogaus sveikatai. Šios rūgštys yra ląstelių membranų struktūriniai komponentai, svarbūs jų pralaidumui, takumui, lankstumui. Taipogi jos veikia kaip energijos šaltinis, genų reguliatoriai, reikalingos imuninėse bei uždegiminėse reakcijose. Omega-3 riebalų rūgštys siejamos ne tik su sumažėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika, mažina širdies sutrikimų, infarkto, insulto riziką, bet taip pat svarbios sergant ir kitomis ligomis, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu, depresija šizofrenija, demencija ir t.t. Esant šių riebalų trūkumui, gali būti sunku susidoroti su stresu, dažniau kamuoja slogi nuotaika, gali sulėtėti protinė veikla, suprastėti koncentracija, atmintis, sutrikti miegas. Kadangi Omega-3 trūkumas siejamas su nerimu ir depresija, todėl šių riebalų rūgščių įtraukimas gali padėti nuraminti jūsų vaiką, o kartu pagerinti bendrą jo sveikatą, numalšinti uždegiminius procesus. Omega-3 turi daug naudos smegenims bei kūnui, todėl paprastai verta naudoti net tada, kai neturite nerimo ar kitų sutrikimų. Įprastai rekomenduojama omega-3 dienos norma yra 1 gramas. Geriausiai įsisavina po vakarienės.
Pasiflora
Ši žolė yra švelni ir įprastai saugi vaikams. Pasifloros arbata gali padėti sumažinti nerimo simptomus, tokius kaip nuotaikų svyravimai ir dirglumas, taip pat yra natūrali atpalaiduojanti vaistažolė nuo įtampos bei streso.
Galimas šalutinis poveikis: mieguistumas, galvos svaigimas.
Kaip gaminti arbatą? Į puodelį įberkite 1 šaukštelius augalo žolelių ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaukti 10 min., kol prisitrauks, ir po to jau galima gerti.
Ginkmedis (Gingo biloba)
Padeda pagerinti kognityvine funkciją, t.y. padeda atminčiai, dėmesio koncentracijai, mąstymui, taip pat palaiko smegenų kraujotaka, padeda ląsteles apsaugoti nuo laisvųjų radikalų, gerina nuotaiką, sumažina Alzheimerio ligos apraiškas, veiksmingas pries issetine skleroze.
Galimas šalutinis poveikis: galvos skausmas, galvos svaigimas, virškinimo sutrikimai, alergines reakcijos.
Kaip gaminti arbatą? Į puodelį įberkite 2 šaukštelius augalo žolelių ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaukti 10 min., kol prisitrauks. Gerti 3 kartus per dieną.
Radiolė
Tai natūralus adaptogenas, kuris kovoja su stresu ir palaiko kognityvinę funkciją, taip pat padeda susikaupti, išlaikyti dėmesį ilgiau, gerina atmintį. Nors kai kurie ir sėkmingai vartoja šį augalą bei džiaugiasi geru rezultatu, tačiau jis išties ne visiems tinka, todėl būkite atsargūs prieš eksperimentuodami su savo vaiku.
Melisų arbata
Mažina nerimą, depresiją, nemigą. Taip pat išlaiko dėmesį ir susikaupimą.
Galimas šalutinis poveikis: mieguistumas, pykinimas, virškinimo sutrikimai, galvos skausmas.
Lauro lapų arbata
Tai puiki arbata, turinti antibakterinių ir priešuždegiminių savybių. Ji įprastai padeda virškinimui, tačiau turi be galo daug kitų naudingų savybių organizmui, puikiai tinkanti įtampai nuimti, nerimo mažinimui, nuotaikos gerinimui, atsipalaidavimui. Todėl kartais pravartu gerti lauro lapų arbatą arba tiesiog naudoti juos gaminant maistą.
Galimas šalutinis poveikis: mieguistumas, susilpnėjusi nervų sistema, virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas.
Kaip gaminti arbatą? Į puodelį įdėkite 2-3 džiovintus lauro lapelius ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palaukti 10 min., kol prisitrauks, ir po to jau galima gerti.
Vitaminas D
Tai vienas svarbiausių vitaminų, ypatingai, kai kalbame apie imuniteto stiprinimą. Jis siejamas su gera kaulų, dantų, raumenų sveikata, imunomoduliaciniu, priešuždegiminiu poveikiu. Turi įtakos autoimuniniams procesams. Šiauriečiai, t.y. mūsų klimato žmonės, kurie nesilepina saule kiekvieną dieną, ypač rudens, žiemos laikotarpiu, turi didelį šio vitamino trūkumą. Lietuvoje ištyrus vitamino D koncentraciją kraujyje tarp jaunų vyrų, paaiškėjo, kad net 95 procentams tiriamųjų jo trūksta. O kai atsiranda trūkumas, tuomet pasireiškia skirtingi požymiai: liūdesys, irzlumas, nuotaikų kaita, depresija, padidėjęs jautrumas skausmui, lėtinis skausmas, aukštas spaudimas, raumenų silpnumas, sumažėjusi ištvermė ir pan.
Praėjusį rudenį paskelbti Amerikoje atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad vitamino D nepakankamumas yra siejamas su dėmesio trūkumo, hiperaktyvumo, ADHD ir depresijos atsiradimu (American Academy of Child and Adolescent Psychiatry (AACAP)).Todėl patartina įsitikinti, ar jūsų vaikui netrūksta šio vitamino, nes jis stipriai gali paveikti atžalos elgesį bei miegą.
Vitaminas B, cinkas, geležis
Vitamino B trūkumas stipriai neigiamai veikia centrinę nervų sistemą ir iš tikrųjų geba sukelti nerimo simptomus. Šio vitamino galima rasti įvairiuose maisto produktuose, tačiau jei jūsų vaiko mityba yra ribota, jam gali prireikti papildų. Paprastai vitamino B papildai yra saugūs ir veiksmingi, gali pagerinti bendrą jūsų vaiko sveikatą bei sumažinti streso lygį.
Taip pat svarbus yra cinkas, geležis, tad įsitikinkite, kad jų vaikui netrūksta.
Visų šių vitaminų normalus palaikymas organizme gali užtikrinti nuotaikų stabilumą, susikaupimą, dėmesio išlaikymą.
Mityba
Nepamirškite mitybos, ji turi nemažai įtakos jūsų vaiko sveikatai, todėl atkreipkite dėmesį į tai, ką vaikas valgo. Palanki sveikatai mityba padeda organizmui gauti visų svarbiausių medžiagų, vitaminų, mineralų, o taip pat mažina uždegiminius procesus organizme. Vaikas su maistu turi gauti daug daržovių, uogų, vaisių, ankštinių produktų, neapdorotų grūdų, kruopų (ypač natūraliai neturinčių glitimo, kaip kynva, grikiai, soros), taip pat racione turi būti įtraukti riešutai, sėklos, sveiki riebalai bei polinesočiosios riebalų rūgštys.
Labiausiai atsisakyti reikėtų cukraus bei jų gaminių, rafinuotų, perdirbtų maisto produktų (kaip dešreles, dešros, t.t.), hidrintų riebalų, greito maisto, saldžių bei gazuotų gėrimų (apskritai, geriausias gėrimas bet kuriam gyvam organizmui yra vanduo!).
Galutinės mintys
Suaugusieji nėra vieninteliai, kurie kenčia nuo streso, ir jie nėra vieninteliai, kuriems gali pasireikšti ADHD požymiai ir simptomai. Deja, gyvenimas tampa vis sudėtingesnis, ir vis daugiau vaikų turi elgesio, emocinių bei psichinių problemų, tokių kaip ADHD ar nerimas, kurie gali būti susiję su ilgalaikiu stresu ir neigiamu jo poveikiu organizmui. Jei jūsų vaikui pasireiškia kai kurie iš šių simptomų, išmėginkite anksčiau išvardintų raminančių žolelių ir papildų variantus, kurie gali padėti atžalai nusiraminti natūraliai ir saugiai.
! Kad užtikrintumėte savo vaiko saugumą ir bendrą sveikatą, prieš priimdami radikalius sprendimus, būtinai aptarkite tai su specialistu. Atminkite, reikėtų vengti tam tikrų augalų, dėl jų natūralių junginių, galinčių daryti įtaką vaiko elgesiui bei sveikatai, tokių kaip macca, saldymedis, žalioji arbata, ashwagandha ir radiolė!
Sėkmės ir kantrybės, ieškant geriausio sprendimo savo vaikui!
Parengė Kristina Riaukienė