Betaglukanai: kas tai ir kuo jie gali būti naudingi mūsų organizmui?

0

Prieš kelis metus, ieškodama savo sūnui imunitetą stiprinančių priemonių, atradau betagliukanus. Kadangi savo aplinkoje neretai sulaukiu klausimų, kas tai, kuo jie vertingi, noriu pasidalinti apie jų naudą, stipriąsias puses, kokiais būdais ir kiek ilgai galima juos naudoti.

KAS GI YRA TIE BETAGLIUKANAI?
Betagliukanų susidomėjimas atsirado prieš beveik 150 metų, tačiau pats tyrinėjimų pikas fiksuojamas nuo 1998 metų.
Gliukanas – tai yra gamtinės kilmės polisacharidas, kurio galima rasti javuose, mielėse, grybuose, jūros dumbliuose. Imuniteto apsaugai naudojamas išgrynintas betagliukanas, padedantis suaktyvinti organizmo imuninę sistemą.
Turėdami stiprų imunomoduliacinį poveikį, betagliukanai gali sąveikauti su imunine sistema taip, kad sustiprintų norimą bei sulėtintų nepageidaujamą imuninį atsaką.
Taigi, šis šakotasis polisacharidas, yra stiprus imuninės sistemos stimuliatorius, kuris aktyvina apsaugines organizmo funkcijas: stabdo patogenų, bakterijų, virusų, grybelių ir parazitų plitimą, skatina žaizdų gijimą, slopina uždegimą bei padeda greičiau įveikti peršalimo ligas.
JAV atliktų tyrimų duomenimis, betagliukanai naudingi ir kovojant su onkologiniais susirgimais, vertingi profilaktikai, mat jie padeda aktyvuoti imunines ląsteles, antikūnius, pakitimų turinčius limfocitus. Antikūniai, susijungę kartu su betagliukanais, padeda organizmui kovoti su ligos sukėlėju.

KOKIOMS SITUACIJOMS ESANT NAUDOTI BETAGLIUKANUS?
Betagliukanai – labai universalūs ir gali pasitarnauti skirtingose situacijoje.
Visų pirma, betagliukanai ypatingai naudingi sergant peršalimo ligomis, kitomis kvėpavimo takų infekcijomis, gripu, korona. Jie padeda slopinti gerklės ir nosies gleivinės dirglumą, lengvina atsikosėjimą, veikia kaip natūralūs antibiotikai.
Betagliukanai vertingi ir norintiems sureguliuoti gliukozės kiekį kraujyje, cholesterolį, mažinti kraujo spaudimą. Juos rekomenduojama vartoti ir po operacijų, norint apsaugoti organizmą nuo infekcijų sukėlėjų.
Betagliukanai gali būti naudingi ir tiems, kuriuos dažnai vargina pūslelinė. Padeda esant dirgliosios žarnos sindromui, turint problemų su kepeninis, tinka asmenims organizmo išsekimo atveju.
Negana to, betagliukanai padeda odos sveikatai, apsaugo ląsteles nuo UV ir laisvųjų radikalų žalos. Tinka žmonėms, kuriuos vargina alergijos, odos problemos, kaip egzema, dermatitas ir kt.

KOKIE YRA BETAGLIUKANŲ SKIRTUMAI IR KURIUOS GERIAUSIA RINKTIS?
Atliktų mokslinių tyrimų duomenys rodo, jog kuo labiau išsišakojusi betagliukano molekulė (įskaitant polisacharido grandinės ilgį, išsišakojimą ir šakos ilgį), tuo stipresnis yra imunomoduliatorius.
Betagliukanai, gaunami iš mielių ir grybų (beta-(1,3)/(1,6)), turi didesnį biologinį poveikį imuninei sistemai, nei tie, kurie išskirti iš avižų arba miežių (beta-(1,3)/( 1,4)).
Iš mielių arba grybų (beta-(1,3)/(1,6)) išgaunami betagliukanai aktyviai skatina reaguoti įgimtą imuninį atsaką arba makrofagus, neutrofilus ir limfocitus, įskaitant NK ląsteles (dideli grūdėti limfocitai, „natūralios žudikės“), kurios gali turėti tam tikrą teigiamą poveikį onkologinių susirgimų atveju.
Tad prieš rinkdamiesi betagliukanus, atkreipkite į tai dėmesį!

KAIP VARTOTI BETAGLIUKANUS?
Betagliukanus galima vartoti tiek suaugusiems, tiek vaikams.
Profilaktiškai rekomenduojama pradėti vartoti likus kelioms savaitėms ar net mėnesiams iki prasidedant sezoninėms infekcinėms ligoms, nes jie šaltuoju sezono laikotarpiu gali efektyviausiai padėti imuninei sistemai (kai organizmas iš visų jėgų kovoja su virusinėmis bei bakterinėmis infekcijomis). Taip pat peršalimo, ligos metu.
Tiems asmenims, kurie turi nusilpusį imunitetą, dirgliosios žarnos sindromą, kandidą, alergijas, odos problemas (egzema, dermatitas), betagliukanus be pertraukos galima vartoti 4-12 sav.
Dozė – iki 250 mg per dieną.
Vartojimas: po valgio arba valgio metu, užsigeriant vandeniu. Vaikams įprastai sudėtingiau praryti kapsules, dėl to galima maišyti į košes ar gėrimus.

KAIP BETAGLIUKANUS NAUDOTI IŠORIŠKAI?
Yra tam tikros sudėties betagliukanų, kuriuos galima vartoti ir išoriškai.
Tokiais atvejais, kai žmogus turi odos problemų (pavyzdžiui, dermatitas, egzema) ir formuojasi žaizdos, galite betagliukanus naudoti išoriškai: tereikia atidarius kapsulę, jo turinį (miltelius) įmaišyti į kokybišką šalto spaudimo (extra virgin) aliejų arba emulsiją jautriai, probleminei odai, ir kartoti procedūrą 2-3 kartus per dieną.
Jeigu nesate tikri, ką ir kaip atlikti, nežinote, kokie betagliukanai veiksmingiausi, nesate tikri, ar jūsų turimų betagliukanų sudėtis yra švari, kokybiška, saugi, galite parašyti man el.paštu: nesergu.info@gmail.com

Baigiant noriu priminti, jog sveika imuninė sistema grindžiama tinkamais mitybos įpročiais, gerai funkcionuojančia nervų sistema, saikingu fiziniu aktyvumu. Atminkite, kad bet koks maisto papildas yra pagalbinė priemonė jūsų sveikatai, todėl nereiktų jų rinktos nepasitarus su specialistu.
Būkite sveiki!

Kristina Riaukienė

Dalintis:

Palikti komentarą