Dilgėlė didžioji

0

dilgele

Daugiametis žolinis augalas su briaunotu, geltonu, sumedėjusiu šakniastiebiu.

Žydi birželio-spalio, sėklos sunoksta liepos-spalio mėn. Vaisius – riešutėlis. Pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio (urere) – deginti, dilginti.

Vaistams vartojami dilgėlės lapai. Jie skinami žydėjimo metu su pirštinėmis, kad nesudilgintų rankų. Skinamos 30-50 cm viršūnės kartu su lapais. Surinkta medžiaga džiovinama palėpėje, gerai vėdinamoje patalpoje ar lauke, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Lapų nereikia perdžiovinti. Išdžiūvę jie turi būti tamsiai žali, trapūs, savito kvapo, kartoki. Žaliava vartojama dvejus metus.

Dilgėlę pagrįstai galima vadinti vitaminų šaltiniu. Joje yra iki 0,6 mg proc. vitamino C, B2, B3, vitamino K, iki 50 mg proc. karotino (provitamino A). Be to, lapuose yra riebalų, celiuliozės, cukraus, taninų, glikozido urticino, 15-19 proc. įvairių mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, natrio, magnio, geležies, silicio, chloro ir kt.; taip pat fitoncidų, chlorofilo, organinių rūgščių, rauginių ir kt. medžiagų.

Dilgėlės dilginamieji plaukeliai – smailūs ir aštrūs. Į odą įdūręs plaukelis užlūžta ir iš jo išsisunkia lašelis skruzdžių rūgšties, kuri ir nudegina odą. Skruzdžių rūgštis – lakus ir nepavojingas skystis. Džiovintose ir virtose dilgėlėse jo nelieka.

Liaudies medicinoje

Tai plačiai vartojamas augalas. Jis skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina vidurių pūtimą, karščiavimą, valo kraują, gydo žaizdas. Juo gydomos kepenų ir tulžies ligos, inkstų akmenligė, reumatas, bronchitas, nervų priepuoliai. Vartojamos ir šviežių dilgėlių lapų sultys. Preparatai žudo mikroorganizmus, skatina žaizdų gijimą. Sultyse sudrėkinti pavilgai dedami ant egzemos pažeistų odos vietų, opų, nudegimų. Plakantis šviežiomis dilgėlėmis gydomas reumatas. Dilgėlių lapų užpilas stiprina plaukų šakneles, mažina pleiskanojimą. Riebiems plaukams vartojamas spiritinis ekstraktas, kuris skatina plaukų augimą.

Šlapimo pūslės ir žarnyno ligos

Valgomąjį šaukštą didžiosios dilgėlės lapų užpilti stikline vandens. Pavirti 5 min., palaikyti 10 min. ir nukošti. Gerti ryte ir vakare po pusę stiklinės savaitę laiko.

Kraujavimui stabdyti

Valgomąjį šaukštą didžiosios dilgėlės lapų užpilti stikline virinto vandens, leisti pastovėti 8 val., perkošti. Gerti po valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.

Neurozės, širdies nepakankamumas

Tris valgomuosius šaukštus didžiosios dilgėlės lapų užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) verdančio vandens. Palaikyti 30 min., nukošti ir gerti 3 kartus per dieną.

Avitaminozė ir mažakraujystė

Saują žalių didžiosios dilgėlės lapų užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens. Po 2-4 min. nukošti ir gerti 3 kartus per dieną.

Dilgėlės lapų tinktūra kraujui gerinti ir širdžiai stiprinti

200 g didžiosios dilgėlės lapų, skintų pavasarį, užpilti 0,5 l degtinės. Vieną parą palaikyti šviesioje, po to 8 paras – tamsioje ir šiltoje vietoje. Perkošti, supilti į tamsaus stiklo butelį ir laikyti tamsioje vietoje. Gerti po arbatinį šaukštelį ryte 30 min. vakare prieš miegą.

Vitamininė arbata organizmui stiprinti

Po valgomąjį šaukštą didžiosios dilgėlės lapų, juodojo serbento ir paprastojo erškėčio vaisių užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) verdančio vandens ir palaikyti valandą. Gerti po pusę stiklinės (100 ml) 3-4 kartus per dieną.

Dilgėlės lapų sultys

Šviežius didžiosios dilgėlės lapus švariai nuplauti, apdžiovinti ir nuplikyti verdančiu vandeniu. Sumalti mėsmale. Košelę, atskiestą verdančiu vandeniu (1:3), 3-5 min. pavirinti, atvėsus iškošti ir išspausti.

Jaunoms motinoms, maitinančioms kūdikius, patariama kasdien išgerti po valgomąjį šaukštą šviežių dilgėlių sulčių.

Po valgomąjį šaukštą šviežių dilgėlių sulčių kartu su špinatų sultimis gerti 3 kartus per dieną – aktyvina kasos veiklą, padeda nuo užkimimo.

! Netinka vartoti jei padidėjęs kraujo krešėjimas arba dilgėlei alergiškiems žmonėms. Būtina pasitarti su gydytoju.

DILGĖLĖ VIRTUVĖJE

Dilgėlė yra ne tik vienas svarbiausių mūsų krašte augančių vaistinių augalų, bet ir puikus maisto papildas. Šviežios dilgėlės turi 15 proc. angliavandenių, 5,5 proc. baltymų, beveik 2,3 proc. mineralinių medžiagų – geležies, kalcio, magnio, kalio, natrio.

Dilgėlės lapuose yra C, K, E ir B grupės vitaminų ir karotino, kuris mūsų organizme virsta vitaminu A. Maistingumu dilgėlės du kartus lenkia morkas ir net tris kartus – špinatus, kaloringumu prilygsta bulvėms.

Prisiskynus dilgėlių, jas reikia labai gerai nuplauti ir nuplikyti verdančiu vandeniu. Taip paruoštos dilgėlės tinka sriuboms, troškiniams, salotoms. Jei norime jų turėti ilgesniam laikui ar prisiskynėme daugiau, gerai nuplovę paskleiskime vienu sluoksniu ir sušaldykime šaldiklyje – turėsim puikių vitaminų. Dilgėlių galima ir susidžiovinti. Džiovintos dilgėlės puikiai tinka mėsos ir žuvies patiekalams paskaninti.

Dilgėlių blynai

Užmaišyti blynų tešlą. Pasūdytame vandenyje išvirti dilgėles, nuvarvinti ir 2 kartus permalti mėsmale. Jas sumaišyti su blynų tešla. Kepti aliejuje. Blynai būna skanūs ir vieni, ir sumaišyti su rūkyta žuvimi.

Dilgėlių kukuliai

6 asmenims. 0,5 kg šaltų virtų su lupenomis bulvių nulupti ir sumalti mėsmale. 0,5 kg dilgėlių išvirti, sumalti ir sumaišyti su bulvių mase. Į šią masę įdėti apie 4 šaukštus miltų, 2 kiaušinius, cukraus, pipirų ir kitokių prieskonių. Viską gerai suminkyti. Jei kiaušinių dėsite mažiau, teks daugiau pilti miltų. Iš šios tešlos suvolioti kiaušinio dydžio kukulius ir virti pasūdytame vandenyje 15–20 min. Valgyti galima ir su bruknių uogiene.

Dilgėlių skanėstas

Pusę šaukšto smulkiai supjaustytų svogūnų pakepinti riebaluose. Į tą pačią keptuvę dėti apie 1 litrą žalių dilgėlių. Kai dilgėlės apkeps, įpilti 3 šaukštus miltų, stiklinę pieno ir virti, kol masė sutirštės. Viską supilti į puodą. Tada įberti druskos, pipirų, 4 šaukštus tarkuoto sūrio arba tarkuotų bulvių.

Atskirai išplakti 1–2 kiaušinių trynius ir baltymus. Puodą nukelti nuo ugnies, į jį pirmiausiai supilti trynį, paskui pusę šaukštelio ruginių miltų, po to iki putų išplaktą baltymą. Masę atsargiai išmaišyti, sudėti į formą ir kepti orkaitėje apie 10 min.

Dilgėlių ir žuvies apkepas

Ant formos dugno sudėti rūkytą arba ant grotelių keptą žuvį, užpilti baltuoju padažu, paruoštu kartu su išvirtomis, susmulkintomis dilgėlėmis. Apibarstyti maltais džiūvėsėliais ir kepti orkaitėje, kol gražiai paruduos.

Dilgėlių lietiniai su ridikėliais

Paruošti tešlą iš išvirtų ir sumaltų dilgėlių, miltų, bulvių košės, lieso pieno, kiaušinių. Ridikėlius išvirti pasūdytame vandenyje. Juos dėti į iškeptų lietinių vidų, vietoje paprasto įdaro. Susuktus lietinius apkepinti, apibarstyti kmynais ir paduoti su ištirpintu sviestu ar grietine ar pasukų padažu.

Dilgėlių salotos su kiaušiniu

200 gramų dilgėlės lapų, 2 virti kiaušiniai, 2 šaukštai grietinės, pagal skonį druskos ir acto.

Gaminimas:

Dilgėlių lapus nuplauti, apvirti 3–5 minutes, išversti ant sieto, susmulkinti peiliu, įdėti virto kiaušinio griežinėlių, pasūdyti, pagardinti actu ir grietine.

Dalintis:

Comments are closed.