Kasdien atidarau langus įleisdama gryno oro. Atrodo savaime suprantama, kad kambarius reikia vėdinti, juk taip darė ir mano mama, ir senelė, ir kiti aplinkiniai. Tačiau kodėl reikia vėdinti patalpas, ar saugu langus atidaryti ir žiemą?
Oro kaita gyvenamosiose patalpose būtina, ji užtikrina deguonies ore papildymą, anglies dvideginio, vandens garų pertekliaus ir oro teršalų pašalinimą. Vėdinimo dažnumas priklauso nuo veiklos, kuria užsiimame namuose – dažniau atverti langus teks, jei šeimininkaujant susikaupia daugiau garų, lakių medžiagų (meistraujant), ar tiesiog turėjote daug svečių. Be kita ko, vėdinant patalpas reguliuojasi ir drėgmė.
Kuo kenksminga nevėdinama patalpa? Visų pirma joje kaupiasi teršalai:
- drėgmė ir pelėsiai, kuriuos sukelia drabužių skalbimas, jų džiovinimas uždaroje patalpoje, maisto ruoša, kambarinių augalų auginimas, name laikomos malkos ir net pats žmogus;
- Kiliminė danga, baldai, tekstilės gaminiai gali išskirti karbamidą ir formaldehidą;
- Tabako dūmai (namuose, kuriuose rūkoma);
- Kvapai, virusai, bakterijos, anglies dioksidas ir t.t.
Cheminė, fizinė ir biologinė aplinkos oro tarša skatina gyventojų, ypač vaikų iki 15 metų, sergamumą kvėpavimo organų, kraujotakos ligomis ir veikia besivystančią imuninę sistemą – prarandamas atsparumas ligoms. Gerai izoliuotame pastate be vėdinimo arba su nepakankamu vėdinimu nuolat būnantys žmonės dažnai skundžiasi galvos skausmais, alerginiais susirgimais, nemiga, nedarbinga nuotaika. Ypač kruopščiai vėdinti turėtų tie, kurie namuose rūko. Tabako dūmuose yra smulkių dulkelių, chemikalų ir kancerogeninių medžiagų, kurios itin kenksmingos tiek suaugusiajam, tiek ir vaikui. Vaikui, dažnai būnant prirūkytose patalpose gali išsivystyti net bronchinė astma.
Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimai rodo, kad esant pakankamai oro kaitai galima sumažinti ir namų dulkių, erkučių, kiekį, kadangi šių erkių populiaciją stipriai riboja žema patalpų oro drėgmė. Būsto vėdinimui naudojant oro filtrus galima užkirsti kelią net 80 % alergijos sukėlėjų. Jei kamuoja žiedadulkių alergija, rekomenduojama įdėti, pavyzdžiui, žiedadulkių filtrą, jog alergenai tikrai būtų sulaikyti.
Patalpas vėdinti rekomenduojama nepriklausomai nuo sezono. Kai lauko temperatūra mažesnė nei -10°C langus reikėtų atverti bent du kart dienoje – ryte ir vakare, ir patalpas vėdinti trumpai, bet intensyviai. Įrodyta, jog efektyviau yra plačiai atverti langus porai minučių nei truputį atidaryti langai valandai laiko. Žiemą (ir ne tik) patariama patalpas vėdinti sudarant skersvėjį, tokiu būdu oras pasikeičia labai greitai, o medžiagų paviršiai nespėja atvėsti. Tik reikia nepamiršti darant skersvėjį pasišalinti iš patalpų ar bent visai šeimai susirinkti viename kambaryje.
Svarbu nebijoti atvėsinti kambario. Žiemą patalpoje neturi būti pernelyg karšta – kambario temperatūra turėtų būti 18-22°C, o patalpose, kuriose miegama temperatūra gali būti ir 2-3 laipsniais mažesnė. Tad nepamirškime atverti langų ne tik vasarą, bet ir šaltuoju metų laiku, nes tokiu būdu sumažinsime tikimybę susirgti!