Mūsų smegenys – stebuklingas įrankis. Jų pagalba mes galime spręsti uždavinius, valdyti kūną, svajoti, sapnuoti ir dar daug kitų svarbių darbų atlikti. Dažniausiai galvojame, kad valdome savo mintis, tačiau kartais jos mus apgauna. Vienas iš tokių reiškinių – placebo efektas.
Placebas – tai netikras gydymas, kuris neturi tiesioginio biologinio poveikio paciento medicininei būklei ar ligos eigai, tačiau padeda pasijusti geriau. Kitaip sakant, tikėjimas kažkuo padeda tam suveikti. Atsiradęs poveikis, panaudojus placebą, ir vadinamas placebo efektu.
Pirmiausia placebas buvo pradėtas naudoti tyrimuose medicinos srityje. Bandant naują vaistą ar gydymą, tyrimo dalyviai dažniausiai paskirstomi į keletą grupių (mažiausiai tris): kontrolinę – kuri negauna jokių vaistų, eksperimentinę – kuri gauna bandomus medikamentus ir trečią grupę, kuri gauna placebą, t. y. netikrą vaistą (tam dažniausiai naudojamos cukraus tabletės). Tuomet stebimi tiriamųjų pokyčiai. Patvirtinta, jog kai tiriamasis mano išgėręs sutrikimą palengvinančių vaistų, jam išties pagerėja. Žinoma, poveikis ne šimtaprocentinis, tačiau palengvėjimą pajaučia nuo 15 iki 72 proc. asmenų. Dėl tokio poveikio placebo efektas tapo ne tik medikų, bet ir psichologų bei kitų sveikatos specialistų tyrimo objektu.
Šiuo metu manoma, jog placebo efektą lemia sąlyginiai refleksai. Kaip I. Pavlovo šunims išsiskirdavo seilės vien išgirdus skambutį ar įjungus šviesą, taip ir placebo veikimas – nors negauname realių vaistų, tačiau ankstesnė patirtis, kad išgėrus tabletę skausmas liaujasi, padeda net tuomet, kai išgėrėme ir paprastą cukraus tabletę, jei tik manėme, jog tai vaistas. Įdomu tai, jog placebo efektas nėra vien psichologinis reiškinys, kai žmogus galvoja, kad jam pagerėjo, bet iš tiesų stebimi fiziniai pokyčiai.
Taip pat įdomu, jog:
- didesnis placebo kiekis veikia kaip ir didesnė vaistų dozė, t.y. dvi tabletės veikia geriau nei viena, didesnė tabletė duoda stipresnį poveikį nei mažesnė, leidžiamas placebas veikia stipriau nei išgerta tabletė;
- placebo veikimas priklauso ir nuo skausmo intensyvumo. Kuo stipresnis skausmas, tuo didesnė tikimybė, kad bus jaučiamas didesnis placebo efektas, t.y. kuo labiau norime ir tikimės poveikio, tuo jis stipresnis;
- placebas veikia ne tik kaip vaistas, taip pat stebimas placebo alkoholio, kremų ir kt. Poveikis. Veikia net placebo mygtukai (dažnai panaudojami liftuose, kaip uždarymo mygtukas, kuris leidžia jausti, jog kontroliuojame padėtį).
Naudojant placebą, galima sėkmingai išgydyti kai kurias ligas. Mokslininkų teigimu, placebas gali fiziškai veikti kaip vaistas Parkinsono ligos, depresijos, lėtinio skausmo ir esant kitiems sutrikimams. Kai kuriais atvejais placebo efektas yra geriausias pasirinkimas – rezultatas gaunamas be šalutinio poveikio. Tad prieš griebiantis vaistų pabandykime save apgauti ir išgerti cukraus ar kalcio tabletę. Vis dėlto nederėtų pamiršti, jog esant rimtiems negalavimams būtina kreiptis į gydytojus.