Ar mums reikalingas pienas ir jo produktai?

0

shutterstock_115794139Per pastaruosius metus pieno produktų vartojimo tema tapo viena populiariausių ir vis dar nenutyla ginčai, ar reikalingas mums pienas, ar vis dėlto reikėtų jo atsisakyti. Iš tiesų, nuomonių yra tiek daug, kad žmogus jau nebežino, ar teisingai ir tinkamai jis maitinasi vartodamas pieną ir jo produktus. Todėl šiame straipsnyje aptarsime iš Vakarų ir Rytų medicinos kylančius požiūrius apie taip mūsų pamėgtą, bet, deja, daugelio netoleruojamą produktą – pieną.

Vienas žinomiausių mitybos specialistų, britas Patrick Holford teigia, kad „pienas labiau tinka jauniems veršiukams, bet ne suaugusiems žmonėms.“ Visų pirma dėl to, kad piene yra netinkamas kalcio ir magnio santykis (kalcio daug kartų daugiau nei magnio: pvz.: sūryje – 28:1, o idealus santykis turėtų būtų 2:1, dvi dalys kalcio ir viena magnio). Taip atsiranda magnio trūkumas bei kalcio ir magnio disbalansas.

Pienas taip pat yra vienas didžiausių alergenų, o motinos maitindamos savo mažylius karvės pienu, kuris labai skiriasi pagal baltymo, vitaminų, rūgščių kiekius ne tik tokiu būdu išprovokuoja alergiją, bet netgi gali sukelti savo mažyliui rimtesnių sveikatos sutrikimų. Dažniausiai sutinkami alergijos simptomai: viduriavimas, vėmimas, pilvo skausmai, egzema, astma, sloga, dilgėlinė, dusimas, augimo sutrikimai, svorio kritimas, kūdikių atpylinėjimai.

Alergiją pienui turi ir dauguma suaugusiųjų. Iš kur kyla alergija? Mes esame linkę manyti, kad alergija dažnai kyla dėl laktozės netoleravimo, o daugumos suaugusių žmonių organizmai tiesiog negamina fermentų, reikalingų suskaidyti laktozę – pieno cukrų. Anot, Holford‘o, alergiją sukelia ne laktozė, pieno cukrus, o pieno baltymas – kazeinas. Tačiau yra tokių atvejų, kai žmonės negalintys vartoti pieno produktų gali vartoti jogurtą, kefyrą arba ožkų ar avių pieno produktus, nes juose laktozės yra gerokai mažiau. Be to, pavyzdžiui, ožkų piene mažesnė kazeino koncentracija.

Kitas faktas, kurį skelbia Vakarų mokslininkai – pieno vartojimas padidina tikimybę susirgti krūties ir prostatos vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis ir net cukriniu diabetu. Dr. John Lee teigia, kad „estrogenų dominavimas“ yra pagrindinė krūtų vėžio atsiradimo priežastis, nes estrogenai priverčia audinius augti, o progesteronas palaiko ląstelių sveikatą. Kai estrogenų daugiau, nei progesteronų vyksta nenormalus ląstelių dauginimasis. Be abejo, stresas, cukrus, net kontraceptinės tabletės gali sutrikdyti šį hormonų balansą, bet pienas čia irgi turi didelę reikšmę. Piene yra randama labai daug IGF-1 (Insulin Growth Factor – insulino augimo faktoriaus), nes karvės verčiamos gaminti pieną nėštumo metu, o tokiame piene gausu estrogenų. Todėl jei norite gerti pieną, rinkitės ekologišką natūralų karvių pieną, kurios nebuvo maitinamos hormonais.

O koks yra Rytų požiūris į pieną ir jo produktus? Ajurvedos specialistai neragina visiškai atsisakyti pieno ir jo produktų, tačiau skatina rinktis kokybiškus, ekologiškus bei vartoti juos tinkamu laiku. Pienas laikomas visiškai satvišku produktu, tai reiškia suteikiančiu laimę, stiprinančiu imunitetą. Jis gerai veikia visus audinius, akis, lėtina senėjimą, gydo anemiją, padidėjusį rūgštingumą, ramina protą, todėl ypač tinka vata ir pita došoms subalansuoti. Geriausia jį gerti šiltą, prieš miegą, naudojant prieskonius, kurie padeda suskaidyti laktozę ir kazeiną. Tai kardamono sėklos, pankolis, tinka ir ciberžolė, kuminas, gvazdikėlis, muskato riešutas. Kuo prieskoniai natūralesni, tuo didesnis šilto pieno poveikis jaučiamas. Tokį gėrimą naudinga pasaldinti medumi, tokiu būdu gaminasi daugiau triptofano – amino rūgšties (jis, beje, sutinkamas antidepresantuose) padedančios nusiraminti, lengviau užmigti.

Tačiau pieno produktais nereikėtų piktnaudžiauti, nevartoti jų per daug vakare, nes gali sutrikti kapha doša. Kaip teigia ajurvedos gydytojas dr. Partap Chauhan, su kapha susijusios ligos, turinčios sunkumo ir letargiškumo simptomų, tokios kaip astma, kosulys ir peršalimas, pykinimas, gleivės gerklėje ar plaučiuose, skysčio sankaupa krūtinės ląstoje, sinusų ligos, nutukimas, tingumas, miego perteklius, sunkumas kūne ir nevirškinimas. Tad jeigu susirgote viena iš šių ligų, atsisakykite pieno produktų ir sveikimas paspartės. Visgi, pagal ajurvedą, pasukos, priešingai, skatina sveikimą. „Ajurvedos išmintis sako, kad asmenį, geriantį pasukas, aplenkia ligos, o pasukomis gydoma liga niekada nepasikartos. Pasukos laikomos stebuklingu gėrimu ir daugelyje Indijos šeimų vartojamos kasdien“, – savo knygoje apie ajurvedą pasakoja dr. P. Chauhan. Be abejo, nereikėtų pamiršti, kad čia turimos omenyje namuose gaminamos pasukos, o ne tos, kuriose pilna cukraus ir kitų priedų bei galima nusipirkti parduotuvėse.

Taigi Vakarų mitybos šalininkai ragina atsisakyti pieno produktų ir pakeisti juos augaliniu pienu. Galiausiai užtenka vartoti pakankamai grūdų, sėklų, daržovių ir mes gausime reikalingus vitaminų ir mineralų kiekius bei apsisaugosime nuo pavojingų pieno sukeliamų ligų. Ir nors ajurvedos specialistai pieną ir jo produktus laiko dorumo ir laimės šaltiniu, visgi pataria vartoti jį kuo natūralesnį bei rinktis saikingą kiekį. Todėl vartokime atsakingai ir būsime sveiki.

Inga Jakimčikaitė

Dalintis:

Comments are closed.