Arbūzas

0

arbuz

Prasidėjus vasarai, parduotuvėse vis dažniau akys nukrypsta į arbūzus. Ir ne veltui – tai vieni iš vertingiausių pietų Afrikos kilmės vaisių, kurie puikiai atgaivina ir labai gerai malšina troškulį karštą vasaros dieną, mat jų sudėtyje yra labai daug (net 92 proc.) vandens. O už šiuos didžiuosius vaisius turėtume būti dėkinti afrikos tyrinėtojui Deividui Livingstonui, kuris aptiko gausybę natūraliai augančių arbūzų (vietinių vadinami Tsamos melionais) Kalahario dykumoje. Dabar jie auginami Pietinėje Europoje, Indijoje, Irane, Japonijoje, vidurio Azijoje, Moldovoje, Kazachstane ir kitur.

Arbūzų vaisiai sveria 0,6-16 kg. Turi iki 11% cukrų, vertingų vitaminų, mineralų bei kitų medžiagų (sėklose – vertingų aliejų), o vienoje riekelėje – tik 48 kalorijas.

Kokia gi dar arbūzų nauda žmogaus organizmui?

Visų pirma, jie labai naudingi širdžiai, nes juose yra gausu vitamino C, kuris stiprina ją, užkerta kelią susidaryti sklerotinėms plokštelėms, gerina širdies kraujagyslių elastingumą.

Kita naudinga arbūzo savybė – karotinoidas likopenas. Tai stiprus antioksidantas, saugantis organizmą nuo vėžinių ląstelių susidarymo. Taipogi jis stiprina imuninę sistemą, skatina ląstelių atsinaujinimą, saugo nuo širdies ligų. Beje, ar žinojote, jog būtent ši medžiaga nudažo vaisius ir daržoves raudona spalva?

Arbūzai – vitamino B1 šaltinis, reikalingas nervų sistemai. Jo trūkumas organizme gali būti rimtų susirgimų priežastis (atminties netekimo, sąmonės neaiškumo). Taip pat šis vaisius yra puikus vitaminų B6, A ir folinės rūgšties šaltinis. Vitaminas B6 nepakeičiamas baltymų apykaitoje, smegenų veikloje; didina atsparumą ligoms, dalyvauja kraujo gamyboje, natrio ir fosforo apykaitos reguliavime. Vitaminas A reikalingas regėjimui, nervų sistemos veiklai, bendram organizmo atsparumui ir ląstelių atsinaujinimui. Folinė rūgštis, dalyvaudama eritrocitų, leukocitų ir trombocitų gamyboje, puikiai reguliuoja kraujodarą ir geležies pasiskirstymą organizme.

Arbūzuose yra organizmui naudingų magnio ir kalio. Magnis – vienas svarbiausių organizmo mineralų, kuris dalyvauja ląstelių energijos gamyboje, fermentų veikloje, reguliuoja nervų impulsų plitimą. O kalis reguliuoja kraujo spaudimą, palaiko normalų organizmo skysčių balansą, reikalingas normaliam nervų sistemos funkcionavimui ir širdies raumenų veiklai.

Valgant arbūzus galima padėti išsivalyti organizmą nuo toksinų, akmenų ir smėlio inkstuose bei tulžies pūslėje, sustiprinti imunitetą. Vaisius labai naudingas sergant podagra, artritu, ateroskleroze, gastritu, kepenų ligomis, hipertonija, anemija, širdies ydomis.Taip pat tai puiki šlapimą varanti priemonė bei „vaistas“, turintiems polinkį į apkūnumą. Negana to, arbūzai gali pakelti net ir nuotaiką!

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.