Avižos

0

aviza

Apie avižas ir jų naudą sveikatai ne kartą esame girdėję. Jos dažniausiai valgomos kaip avižinė košė, naudojamos kepiniams, pavyzdžiui, avižiniams sausainiams arba naudojamos pusryčių dribsniams gaminti. Avižos – tai vienas geriausių pasirinkimų pradėti dieną, nes jose nemažai angliavandenių, kurie suteiks energijos dienos pradžiai. Be to, tai sveikas maisto produktas, geriausias natūralus maistinių skaidulų šaltinis, galintis padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir ne tik.

100 gramų avižų yra 66,3 gramai angliavandenių ir 389 kalorijos. Jose yra daug maistinių skaidulų, vadinamų beta gliukanu, kuris padeda sumažinti blogo cholesterolio kiekį. Viename puodelyje avižų (maždaug 150g) yra pusė rekomenduojamos maistinių skaidulų dienos normos – 17 gramų. Taip pat nemažai B grupės vitaminų, kurie yra svarbūs mūsų smegenų ir nervų sistemos funkcijoms. Daugiausia tiamino (vitamino B1), folio ir pantoteno rūgšties. Negana to, tai puikus mineralų ir vitaminų šaltinis. Jose randamas kalis, fosforas, magnis, cinkas, chromas, kobaltas, geležis, fluoras, jodas, vitaminai A, E, B1, B2, B6, P.

Avižose esančios tirpios maistinės skaidulos gali padėti sumažinti išeminių širdies ligų riziką. Taip pat jose yra antioksindantų avenantramidų, kurie padeda sumažinti žalingą laisvųjų radikalų poveikį prieš cholesterolį, tai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Beta gliukanas gali padėti sustiprinti apsaugines imuninės sistemos funkcijas kovojant prieš bakterijas, virusus ir mikrobus. Taip pat padeda neutrofilams greičiau nukeliauti į infekcijos vietą ir sustiprina jų poveikį kovojant prieš svetimkūnius.

Avižos gali sumažinti kraujo spaudimą, slopinti hipertenzijos simptomus. Taip pat avižų vartojimas mažina riziką susirgti diabetu.

Atlikti tyrimai įrodė, kad avižos gali sumažinti krūties vėžio riziką moterims bei vėlai diagnozuojamo kolorektarinio (storosios žarnos) vėžio riziką. 100 gramų avižų gali sumažinti pastarojo vėžio riziką 11%.

Avižinė košė veikia ir kaip žarnyno šluota – ji padeda pašalinti iš organizmo šlakus, nuodingas vaistų ir alkoholio liekanas.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.