Apsinuodyti Lietuvoje augančiais augalais galima juos palietus arba suvalgius. Vienų augalų toksinės medžiagos sukelia negalavimus, kitų – gali būti mirtinos (žalčialunkis, vėlyvis, pakalnutė, durnaropė, šunvyšnė). Skaudu, bet dažniausiai nuo augalų nukenčia vaikai.
Apsinuodyti galima susidūrus su šiais medžiais ir krūmais: ąžuolu (lapai ir gilės), kaštonu (vaisiai), laukine ir kultūrine vyšnia (šakelės ir lapai), paprastąja alyva, paprastuoju uosiu, paprastuoju žalčialunkiu, ricinmedžiu; žolėmis ir gėlėmis: baltąja snieguole, europine pipirlape, juodžole, kelminiu paparčiu, rūta, paprastuoju amalu, paprastąja durnarope, paprastąja pakalnute, vėlyviu ir kitais augalais.
Skirtingi nuodingieji augalai pažeidžia skirtingus organus, todėl skirtingai pasireiškia ir apsinuodijimo simptomai:
- deginantį lūpų skausmą, burnos gleivinės ir liežuvio tinimus sukelia rūgštynės, rabarbarai, begonijos kiškio kopūstai, hiacintų ir narcizų svogūnėliai.
- sunkų ir ilgai trunkantį viduriavimą, vėmimą, virškinamojo kanalo patinimą sukelia vaistinė ir daugiažiedė baltašaknė, kaštono vaisiai, šilagėlė, plukė, vėdrynas, žalčialunkis.
- regėjimo sutrikimas, išsiplėtę vyzdžiai, karšta ir paraudusi kūno oda, sutrikęs rijimas, psichozė, haliucinacijos, koordinacijos sutrikimas atsiranda apsinuodijus durnarope, drigne ar vaistine šunvyšne.
- širdies ritmas sutrinka apsinuodijus rusmenėje, pakalnutėje, oleandre, adonyje, kurpelėje ir čemeryje esančiomis toksiškomis medžiagomis.
- sibirinis barštis, vaistinė gelsvė, sėjamasis pastarnokas pažeidžia odą nejučiomis prie jų prisilietus ar išsitepus jų syvais. Šių augalų poveikį šimtus kartų sustiprina šviesa ir drėgmė.
Svarbu atminti, kad priešnuodžių nuodingoms augalų medžiagoms nėra – gydomos tik jų sukeltos pasekmės. Pastebėjus, kad vaikas suvalgė ar prisilietė prie nuodingo augalo ir (ar) jam pasireiškė minėtieji simptomai, reikia kuo skubiau suteikti pagalbą. Todėl, įvykus nelaimei, tėvai turėtų skambinti Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro specialistams arba gabenti vaiką į artimiausią gydymo įstaigą.
Pirmoji pagalba suvalgius nuodingą augalą:
- jei tinsta ir peršti burnos gleivinė – duoti vaikui burnoje palaikyti ledo gabaliukų arba šalto vandens – tai apmalšins skausmą (jei nelaimė įvyko lauke ir negalima gauti nei ledo, nei vandens – galima nupirkti porciją ledų, tačiau būtina prižiūrėti, kad vaikas jų nenurytų);
- be gydytojo nurodymo negalima vartoti jokių medikamentų ar imtis medicininių procedūrų;
- nedelsiant vykti į ligoninę, kartu paimti ir apsinuodijimą sukėlusį augalą arba jo dalį.
Pirmoji pagalba prisilietus prie nuodingų augalų:
- nuplauti sąlyčio su augalu vietą šaltu vandeniu;
- kuo skubiau kreiptis į gydytojus, ypač jei vaikas pradeda dusti arba smarkiai tinsta kūnas.