Gastritas – tai ūminis ar lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas, kai pažeista gleivinė parausta, paburksta, sunkesniais atvejais susidaro erozijos (gleivinės išopėjimas). Dėl lėtinio uždegimo nyksta rūgštį gaminančios skrandžio liaukos ir gleivinė, vystosi gleivinės atrofija.
Pagrindiniai simptomai: apetito stoka, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, pilnumo pojūtis skrandyje, skausmas viršutinėje pilvo dalyje, nemalonus skonis burnoje.
Sergant gastritu maistą reikia ruošti taip, kad kenčiančiam organui būtų suteikiama maksimali ramybė ir kad būtų išvengiama per didelio skrandžio sulčių išsiskyrimo. Maistas turi neutralizuoti išsiskiriančią druskos rūgštį, nedirginti skrandžio ir žarnyno gleivinės.
Tinka:
- Arbata su pienu, kakava ir kava su pienu ar grietinėle.
- Balta duona ir paprasti džiuvėsiai, pyragai ir sausainiai.
- Neaštrus sūris, dietinės dešrelės, neriebus kumpis.
- Neriebi rūkyta dešra, gerai išmirkyta silkė, rūkyta neriebi žuvis.
- Liesas pienas, kefyras, jogurtas, šviežia nerūgšti varškė, varškės sūris, sausas ir sutirštintas pienas gėrimams ir patiekalams, grietinėlė, sūreliai, acidofilinis pienas.
- Grietinėlės sviestas, rafinuotas alyvuogių, saulėgrąžų aliejus.
- Minkštai virtas kiaušinis, kiaušiniai ant garų.
- Įvairios sriubos su mėsos, žuvies, grybų sultiniu ir daržovių nuovirais su smulkiai pjaustytomis ar trintomis daržovėmis ir trintomis kruopomis, burokėliais.
- Malta neriebi jautiena, veršiena, aviena kiauliena, vištiena, žuvis, virti žuvies ar vištos gabaliukai; pudingai, smulkinti virti makaronai.
- Virti daržovių (špinatai, moliūgas, agurotis, pomidorai be odelės, žalieji žirneliai, šparagai, morkos, burokėliia) košė, iš žalių daržovių – salotos, svogūno laiškai, krapai, petražolės.
- Braškės, avietės, žemuogės; virti, trinti ar kepti minkšti, saldūs vaisiai; kremas, želė, kisielius, trinti kompotai iš saldžių uogų ir vaisių.
- Padažai ir prieskoniai – mėsos, žuvies, grietininiia padažai, lauro lapai labai mažais kiekiais, cinamonas.