Šis tas apie saldumynus

0

saldainiai_0

Saldumynus galima valgyti, bet ne kasdien. Jais negalima pakeisti normalaus kasdienio maisto. Dauguma iš mūsų neįsivaizduoja savo gyvenimo be saldumynų. Egzistuoja daugybė įvairių teorijų, paaiškinančių, kodėl saldumynai taip mus gundo. Pasak vienos iš jų, jie tiesiog mums primena vaikystę, kai būdavo laikomi apdovanojimu, pavyzdžiui, už gerą elgesį. Saldumynų alkis – ženklas, kad krinta cukraus kiekis kraujyje. Kiti mokslininkai teigia, jog pomėgį saldumynams paveldėjome jau nuo senovės laikų, kai vaisiaus saldumas reikšdavo, kad jo valgymas yra saugus, o kartus skonis reikšdavo, kad vaisius nuodingas. Kaip bebūtų – saldumynai daugeliui mūsų pakelia nuotaiką.

Deja, saldumynų perteklius yra siejamas su daugeliu mūsų organizmo ligų. Dažnai kenčiama nuo nutukimo. Saldumynuose gausu cukraus ir riebalų (tortai, sausainiai, saldainiai), kurie suteikia mums daug energijos. Pernelyg dažnas saldumynų vartojimas gali neigiamai veikti mūsų hormonus, kurie reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. O tai jau žingsnis iki cukraligės.

Saldumynai taip pat mažina apetitą. Alkis būna mažinamas tik kalorijų turinčiomis medžiagomis, kurios neduoda organizmui jokio teigiamo poveikio. Saldumynus reikėtų keisti vaisiais, kurie irgi yra saldūs, tačiau turi gausybę mums reikalingų vitaminų ir mineralų.

Nepamirškime, kad saldumynai kenkia ir mūsų dantims. Pavojingiausi – ledinukai, mažiau pavojingi tie, kuriuos suvalgome iš karto, pavyzdžiui, šokoladiniai batonėliai.

Naują šokolado gamybos technologiją XIX amžiuje sukūrė olandas Van Houten’as, nors jau XVI amžiuje Ferdinandas Kortezas supažindino Europą su kakava, kuri dedama į šokoladą. Juodojo šokolado plytelė turi 554 kalorijas, pieniškojo – 549, šokolado su įdaru – 450, grietininio šokolado plytelė su riešutais – 585 kalorijas. Šokoladas turi nemažai naudingų medžiagų: geležies, magnio, kalcio. Todėl verta šokolado plytelę pasiimti į kelionę, nes ji – energijos šaltinis.

Ledai yra žinomi jau nuo VI amžiaus prieš Kristų. Aleksandras Didysis dievino šaldytą medų ir vaisius. XIII amžiaus pabaigoje Markas Polas į Europą atvežė ledų šerbeto receptą. Ledai tapo populiarūs karališkuosiuose rūmuose, o jų sudėtis ir receptas buvo rūpestingai slepiami.

100 g ledų turi 160–200 kalorijų, mažiau kaloringi yra vaisiniai ir jogurtiniai ledai – apie 110 kalorijų. Dabar galima įsigyti ir diabetu sergantiems žmonėms tinkamų ledų, kurių kaloringumas yra sumažintas.

Įvairūs sausainiai nėra labai sveiki, nes juose gausu cukraus ir gyvulinės kilmės riebalų arba ne pačios aukščiausios rūšies augalinės kilmės riebalų. Jie neigiamai veikia cholesterolio kiekį kraujyje, padidina širdies susirgimų riziką.

Jokių gerų savybių neturi karamelė, guminukai, ledinukai. Juos gaminant yra naudojamos įvairios aromatizuojančios medžiagos. Tokie saldumynai nesuteikia mūsų organizmui nieko, išskyrus daug kalorijų.

Dalintis:

Comments are closed.