Šis augalas, žalsvai melsvas vandens dumblis spirulina, augantis Afrikos Čado ir Kinijoje esančio Činchai ežero dugne, yra vienas iš seniausių augalų žemėje. „Tianši“ korporacijos spirulina, gauta iš minėto ežero dugno ir pagaminta naudojant pažangiausią bioinžinerinę technologiją, yra natūralus augalinis bioenergetinis moduliatorius, galintis atstatyti ląstelių energoinformacinę homeostazę. Korporacijos gaminamo preparato sudėtyje yra sausi milteliai, gauti iš žalsvai mėlynos ežero spirulinos, fermentuotos kordicepso (grybo) micelės ir beta – karotinas.
Savybės:
Spirulina – tai vandens augalas, dumblis, kurio sudėtyje randama labai naudingų ir ypač retų, augaliniame maiste nesutinkamų maisto medžiagų. Tai yra pats visavertiškiausias ir itin subalansuotas maistas visam žmogaus organizmui: 1 gramas spirulinos prilygsta 1 kg daržovių. Jo sudėtyje yra daugiau nei 50 biologiškai aktyvių medžiagų, reikalingų organizmui. Tarp jų:
a) Proteinai – baltymai, sudarantys spirulinoje 60 – 70 proc. Jie labai lengvai įsisavinami, (65 – 80 proc.) ir yra pagrindinė žmogaus kūno ląstelių „statybinė medžiaga“. Trūkstant baltymų, sutrinka augimas, vandens balansas, netenkama apetito, atsiranda nuovargis ir bendras organizmo nusilpimas;
b) 18 amino rūgščių, būtinų žmogui, iš kurių 8 yra nepakeičiamos, nes organizme nesintezuojamos;
c) Vitaminai B1, B2, B5, B6, B9, A, E, C, PP ir kiti;
d) Mikroelementai – geležis, jodas, kalcis, natris, kalis, varis, magnis, manganas, cinkas, fosforas, selenas, vanadis;
e) Nukleininės rūgštys (DNR ir RNR), kurios saugo ir perduoda genetinę žmogaus informaciją;
f) Chlorofilas – organinės geležies šaltinis. Jis dar yra vadinamas žaliuoju krauju. Pasižymi detoksikacinėmis savybėmis;
g) Fermentai – tai medžiagos, skatinančios medžiagų apykaitą odoje ir pagreitinančios žaizdų gijimą, būtinos maisto produktų suvirškinimui, reikalingos galvos smegenų veiklos stimuliavimui ir organų bei audinių regeneracijai. Kiekvienas organas ir audinys turi savo fermentų tinklą, nes vienas konkretus fermentas aktyvina tik vieną biocheminį procesą. Jie yra jautrūs aukštai temperatūrai ir lengvai suyra jai kylant. Norint organizmą papildyti fermentais, kai kuriuos produktus reikėtų valgyti neapdorotame pavidale arba gauti su BAP`ais;
h) Pusiau neprisotintos rūgštys. Tarp jų gama – linolininė rūgštis, priklausanti Omega – 6 rūgščių grupei. Ji mažina arterinį spaudimą, dalyvauja riebalų apykaitos procesuose, padidina imunitetą ir t.t.;
i) Fikocianinas, kuris stabdo navikinių ląstelių augimą, stimuliuoja imunitetą;
j) Kofermento Q10 analogas, kuris su maisto produktais gaunamą energiją transformuoja ir paverčia į ATF (adenozintrifosfato rūgštį) ir paskirsto ją kiekvienoje organizmo ląstelėje.
Spirulinos veikimo spektras yra labai platus. Be jau minėto arterinio spaudimo normalizavimo, lipidų ir baltymų apykaitos reguliavimo, ji normalizuoja žarnyno mikroflorą, neleidžia susiformuoti laisviesiems radikalams, stimuliuoja makrofagus, kurie kovoja su navikinėmis ląstelėmis (rekomenduojama burnos ertmės navikų profilaktikai), skatina šarminės terpės formavimąsi organizme.
Tabletės sudėtyje esantis kordicepsas puikiai koreguoja imunitetą ir atlieka vėžio protektoriaus funkcijas.
Sudėtyje esantis beta – karotinas – tai galingas antioksidantas, saugantis organizmą nuo galimo kancerogeninio supančios aplinkos poveikio, nuo priešlaikinio organizmo senėjimo ir t.t.
Spirulina rekomenduojama vartoti kaip bendrai stiprinanti priemonė, taip pat dėl blogos mitybos ir įvairių priežasčių išsekusiems žmonėms. Paprastai daugumos žmonių, persirgusių sunkiomis virusinėmis bei kitokiomis infekcijomis, imunitetas būna nusilpęs. Dažnai ilgalaikio gydymo metu jie gauna nemažai antibiotikų, o tai sutrikdo normalią žarnyno florą. Tokiais atvejais spirulinos poveikis yra įvairiapusis ir itin rekomenduotinas.
Širdies – kraujagyslių, aterosklerozės, chroninių uždegiminių susirgimų, kolitų, cholecistitų, hepatitų, bronchitų, osteochondrozės gydymui ir profilaktikai spirulina gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė kartu su medikamentiniu gydymu.
Nepakeičiamu preparatu spirulina yra tapusi onkologiniams ligoniams. Ji skiriama po pravestų spindulinės terapijos bei chemoterapijos kursų, ypač reabilitacijos laikotarpyje, siekiant sumažinti taikomų gydymo metodų pašalinį poveikį (sveikų ląstelių radiacinį pakenkimą). Spirulina indikuotina ligoniams, sergantiems III – IV vėžio stadijomis, praradusiems apetitą, kachektiškiems, t.y. labai išsekusiems. Ji padidina bendrą organizmo tonusą, stabilizuoja apykaitinius procesus ir papildo žmogaus kūną vertingais ir būtinais maisto ingredientais.
Preparatas indikuotinas vartoti esant priešlaikiniam senėjimui, siekiant pagreitinti sveikimo procesą po traumų ir lūžių, prie odos ir regėjimo organų susirgimų, prie didelių fizinių krūvių, sportininkams, taip pat kai kurių profesijų žmonėms, kurių darbas susijęs su apribotu visaverčiu maitinimusi (jūreiviai, geologai, alpinistai ir t.t.).
Nerekomenduojama skirti prie ūmių virškinamojo trakto susirgimų, atsargiai reikėtų skirti ligoniams su inkstų patologija, kai apribojamas baltymų kiekis.
Spiruliną galima vartoti išoriškai, kaukių pavidalu dedant ant veido. Kaukei paruošti susmulkiname 3 – 4 tabletes, laipsniškai užpilame 1 valgomuoju šaukštu šilto vandens, kol susidaro košės pavidalo masė. Ją lengvais judesiais uždedame ant veido, paliekame 20 – 30 minučių arba nakčiai ir po to nuplauname šiltu vandeniu. Į kaukę galima įdėti kiaušinio baltymo. Tokią kaukę reikėtų dėti kasdien, bet kuriuo paros metu, 1 – 2 mėnesių laikotarpyje. Veidas atjaunės, išnyks raukšlės, oda taps elastinga ir švari.
(Literatūra: Medicinos mokslų dr. R. Kriaučiūnas, „Sveikatingumo receptai”)