Aronija

0

aronija

Tai vaisinis, vaistinis, dekoratyvinis bei medingas augalas.

Aronijos pumpurai sprogsta anksti – balandžio pabaigoje, pražysta vė­lai, gegužės pabaigoje, alyvoms sužydėjus. Žydi apie 2 savaites baltais, retuose skėtiniuose žiedynuose sukrautais žiedais. Augalas savidulkis. Vaisiai juodi, blizgančia odele, saldžiai rūgštūs, truputį aitrūs, bet nekartus.

Turi cukrų, rūgščių, daug mineralinių medžiagų ir įvairių vitaminų: P – 1760-2470 mg %,  C – apie 80 mg%, karotino – 2-5 mg%.

Iš vaisių gaminama uogienė, kisielius, džemas, spaudžiamos sultys, kurios labai spalvingos, tinka vaisvandeniams ir kitų vaisių kompotams spal­vinti. Iš sulčių gaminamas skaidriai raudonas vynas.

Krūmas išauga iki 2 m aukščio ir 1,5 m pločio. Šaknys labai išsiša­kojusios, smulkios, įsiskverbia iki 1 m, o sausesnėse vietose – iki 1,5-2 m gylio. Gerai ištveria per žiemą. Mėgsta šviesą, pavė­syje gausiai lapoja, bet nedera.

Juodavaisė aronija daugiausiai veisiama sėklomis, bet galima dau­ginti atlankomis ir žaliais auginiais. Sėklos sėjamos rudenį ar stratifikuotos 60-70 dienų – pavasarį. Krūmai, išauginti iš sėklų, pradeda derėti 4-ais metais. Dera gausiai ir kasmet. Iš krūmo gaunama 6-8 kg vaisių. Medelio formos aronija išauginama, įskiepijus į norimo  aukščio  paprastojo  šermukšnio  liemenėlį.

Aronija sodintina ir kaip dekoratyvinis augalas. Tinka pavieniams bei grupiniams sodiniams ir gyvatvorėms. Karpomose gyvatvorėse derliaus negaunama.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.