Čiobrelis – vienas stipriausių natūralių antibiotikų

0

 

Peršalus, skaudant gerklei, kosėjant, neretai mėgaujamės puodeliu šiltos čiobrelių arbatos, kuri išties yra veiksminga. Tačiau ši žolė turi ir kitų nuostabių savybių žmogaus sveikatai, tad čiobrelių vertėtų nepamiršti ir pasibaigus žiemai. 

Čiobrelis – tai maistinis augalas, pasižymintis medicininėmis bei kulinarinėmis savybėmis. Šis daugiametis krūmas užauga nuo 15 cm iki 30 cm aukščio. Labiausiai paplitusi čiobrelių veislė vadinama Thymus vulgaris (prancūziškas čiobrelis). 

Augalas yra kilęs iš Pietų Europos ir Viduržemio jūros regionų. Yra manoma, jog romėnai naudojo jį kambarių apvalymui ir siekiant suteikti papildomo aromato sūriams bei alkoholiniams gėrimams. Viduramžiais ši žolė buvo dedama po pagalve, kad pagerintų miegą ir apsaugotų nuo košmarų. Negana to, jie buvo laikomi gera priemone melancholijai išsklaidyti. Graikai augalą naudojo vonioms ir smilkalams, mat tikėjo, kad čiobrelis suteikia drąsos. Ne veltui viduramžiais žolė būdavo veiksminga priemonė karių narsai sustiprinti. O štai senovės egiptiečiai augalą naudojo kūnų balzamavimui. Vienuoliai benediktinai taip pat pamėgo čiobrelius ir nuo XI amžiaus augalas ėmė vis dažniau atsirasti valstiečių daržuose.

Tyrimai, atlikti su gyvūnais, iš tiesų parodė, kad vartojant čiobrelį kasdien, atsiranda nuotaiką gerinančių neuromediatorių – smegenyse padidėja dopamino ir serotonino kiekis. Tai yra patys svarbiausi elementai, gebantys palaikyti gerą nuotaiką.

Čiobrelis pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis, ne veltui laikomas vienu stipriausių natūralių antibiotikų. Žolėje yra daug fenolio antioksidantų, tokių kaip zeaksantinas, liuteinas, apigeninas, naringeninas, luteolinas ir tymoninas. Ypatingai šviežias čiobrelis turi daugybę antioksidantinių savybių. 

Šiais laikais atlikti tyrimai tik patvirtina, jog čiobrelis puikiai tinka kosulio ir bronchito simptomų palengvinimui. Ne veltui augalas jau šimtmečius naudojamas šių ligų gydymui.

Čiobrelių eterinis aliejus laikomas viena geriausių priemonių, gydant gerklės skausmą. Taip yra dėl to, jog augalas yra vienas stipriausių natūralių antimikrobinių augalų. Vienas atliktas tyrimas atskleidė, kad čiobrelio eterinis aliejus efektyviai kovoja su 120 bakterijų rūšių (susijusių su burnos, gerklės ir kvėpavimo takų infekcijomis), įskaitant tas, kurios yra atsparios antibiotikams.

Čiobrelio eterinis aliejus gali būti puikus natūralus konservantas maisto produktams. Jis  veikia prieš keletą maistu plintančių bakterijų, kurios gali pakenkti žmogaus sveikatai. Vaistažolės aliejus veiksmingas prieš stafilokoko, enterekoko, ešerichijos ir pseudomonos genties bakterijas.

Apsinuodijus maistu taip pat reikėtų prisiminti čiobrelį, mat jis nukenksmina prieš tai užterštą maistą. Žolės eterinis aliejus sėkmingai nukenksmina bakteriją „shigella“, kuri gali sukelti viduriavimą ir padaryti didelės žalos žarnynui. Todėl naudodami šviežią čiobrelį kaip prieskonį ir dėdami jį į maistą, galite apsisaugoti nuo maiste plintančių ligų.

Turino universiteto mokslininkai Italijoje nustatė, kad čiobrelių eterinis aliejus gerokai paspartina candida albicans ląstelės žuvimą. Todėl esant pienligei, makšties mielinei infekcijai verta prisiminti čiobrelį.

Čiobrelio ekstraktas gali sumažinti bendrą cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje, tuo pat metu mažinant mažo tankio lipoproteinų (blogojo cholesterolio) ir didinat didelio tankio lipoproteinų (gerojo cholesterolio) kiekį kraujyje. Todėl augalo aliejus tinkamas, esant aukštam kraujo spaudimui ar cholesterolio reguliavimui.

Onkologijos mokslininkai Turkijoje atliko tyrimą, skirtą nustatyti, kokį poveikį čiobrelis gali turėti krūties vėžį sukeliančioms ląstelėms. Buvo išsiaiškinta, kad žolė sukelia vėžinės ląstelės mirtį, tad gali būti nauja perspektyvi priemonė gydant krūties vėžį. Negana to, tyrimai atskleidžia, jog čiobrelio ekstraktas gali apsaugoti nuo gaubtinės žarnos vėžio.

Čiobreliai padeda apsaugoti odą nuo bakterijų sukeliamų odos problemų. Eterinį vaistažolės aliejų tereikia praskiesti vandeniu ir naudoti tiesiai ant odos. Toks mišinys paprastai tinka visų tipų odoms. Bandymai, atlikti Anglijoje, nustatė, kad čiobrelio preparatai efektyviai gydo spuogus. Taip pat čiobreliai gali pagerinti kraujotaką galvos odoje.  Geresnė galvos odos kraujotaka, palengvina maistinių medžiagų patekimą į plaukų folikulus, o tai paskatina plaukų augimą, plaukai tampa sveikesni ir gražesni. Tam galite panaudoti bazinio aliejaus ir čiobrelių eterinio aliejau mišinį, tiesiog įtrinant juo galvos odą. Čiobrelių eterinis aliejus dėl savo antibakterinių savybių, gali būti efektyviai naudojamas galvos odos valymui ir nešvarumų pašalinimui, įskaitant ir pleiskanas. 

Čiobreliai dažniausiai naudojami:

*Nuotaikos gerinimui

*Imuniteto stiprinimui (dėl antioksidantų gausos)

*Kosulio, gerklės bei kvėpavimo takų gydymui

*Apsaugo nuo bronchito

*Gydant bakterines infekcijas

*Pienligės, makšties mielinės infekcijos gydymui

*Apsinuodijus maistu

*Esant aukštam kraujo spaudimui ir cholesteroliui

*Krūties bei gaubtinės žarnos vėžio gydymui

*Aknės bei kitų odos problemų gydymui

*Plaukų augimo skatinimui, pleiskanų gydymui

Kaip vartoti čiobrelį?

Čiobrelis dažniausiai yra naudojamas šviežias arba kaip arbata, tačiau parduotuvėse galima įsigyti jau pritaikyto vartojimui čiobrelio (arbata, prieskonis, eterinis aliejus ar maisto papildas). Tiek džiovinti, tiek švieži čiobreliai gali būti naudojami kaip prieskonis daugeliui patiekalų, įskaitant vištienos, žuvies, jautienos, daržovių patiekalus. Taip pat tinka ryžių, makaronų patiekalams, sriuboms, padažams ir marinatams gardinti.

Švieži čiobreliai yra ypatingai kvapnūs, tačiau jų naudojimas nėra toks patogus, kaip džiovintų, kurie gali būti naudojami net 6 mėnesius. Švieži čiobreliai turėtų būti laikomi šaldytuve ir sunaudojami per 2 savaites.

Dalintis:

Comments are closed.