Pirtis – sveikatos šaltinis

0

1_11

Rytiečių išmintis teigia, kad apsilankius pirtyje prašviesėja protas, atsiranda gaivumo, švarumo, žvalumo pojūtis, pagerėja sveikata, užplūsta jėgos, pagražėja oda. Gydytojai pritaria, kad kaitintis pirtyje naudinga sveikatai – pagreitėja medžiagų apykaita, stiprėja imunitetas, o temperatūros kaita stiprina kraujagysles. Belieka pasirinkti, kokia pirtis pagal sveikatos būklę geriausiai tinka.

Japoniška pirtis

Japoniška pirtis – tai savitas ritualas, sudarytas iš kelių etapų. Pirmiausia patarnautoja padeda pasirengti pagrindinei procedūrai, pildama ant lankytojo vis karštesnį vandenį; po to jis gali lipti į statinę su karštu 9net iki 50 laipsnių) vandeniu, į kurį pripilta žolių antpilo. Jame mirkstama maždaug 10 min., o atsigaivinama kitoje, vėsaus vandens pripiltoje statinėje. Pirties lankytojai gali pagulėti ir ant specialių įkaitintų akmenų. Ritualas baigiasi specialisto daromu masažu su akmenukais.

Pjuvenų pirtis

Europiečiams tai itin neįprasta ir keista japoniškos pirties atmaina. Kaitinamasi panirus į iki 45 laipsnių pašildytas pjuvenas. Procedūra trunka apie 15 min., visą tą laiką gausiai prakaituojama, vadinasi, atsikratoma šlakų ir toksinų, o odamaitinama gydomosiomis medžio pjuvenų dervomis.

Smėlio pirtis

Jei vargina artritas, reumatas, nefritas arba kai kurios ginekologinės ligos, labai naudinga pasinerti į išvalytą karštą smėlį – jis puikiai sušildo sąnarius ir sugeria kūno išskyras. Beje, tokią pirtį galima „įsirengti“ ir paplūdimyje, o jos veiksmingumą sustiprintų maudynės jūroje.

Už lango siaučiant speigui pats metas pasilepinti visais pirties teikiamais pranašumais.

Pirtis prasideda nuo švaros

Vienas iš svarbiausių pirties reikalavimų – išskirtinis jos kvapas. Pirmiausia pirtys privalo kvepėti švara. Tačiau švarai palaikyti pirtyje negalima naudoti jokių chemikalų. Netgi karštas vanduo – ne pati geriausia priemonė švarai palaikyti.

Pirties plautų, jos grindų ir netgi medžio sienas reikia plauti tik šaltu vandeniu. Prisiminkite senovę, kaip močiutės plaudavo medines trobos grindis: paimdavo eglišakių, smarkiai pašiūruodavo ir nuplaudavo šaltu vandeniu. Taip išplautos grindys vėl pakvipdavo mišku, šviežia mediena. Save gerbiantys pirtininkai taip prižiūri pirteles iki šių dienų.

Tie, kuriems yra tekę pertis senoje kaimo pirtelėje, patvirtins, kad pirtyje išties kvepia tik tai, kas natūralu. Pirtelė gali būti ir juoda, prirūkusi, neišvaizdi, tačiau vis tiek bus kvapi, skleidžianti malonią aurą. Ar žinote, kad malonus specifinis pirties kvapas tvyro dėl suodžių? Būtent suodžiai sugeria visus nemalonius kvapus. Medžio dūmuose yra fenolio, acto rūgšties ir formaldehidų, kurie gaivina orą. Žinoma, jei tik pirtis buvo kūrenama malkomis. Beje, daugiau niekuo, išskyrus malkas, pirties kūrenti ir nederėtų. Geležinė pirtininkų taisyklė – garinė pirtis gali kvepėti tik medžio, vantos, dūmų ir žolelių, aliejų aromatais.

Kvapų galia

Nuo neatmenamų laikų žmonės kvapams išgauti naudojo įvairių augalų sėklas, žiedus, šaknis, lapus. Labai seniai pastebėtas ir gydomasis kvapų poveikis. Dabar kone kiekvienas medikas pasakys, kad spyglių ekstraktas, o tiksliau – iš jo padarytas garas – teigiamai veikia centrinę ir periferinę nervų sistemas, yra labai veiksminga priemonė, padedanti įveikti širdies ir kraujagyslių ligas, hipertoniją, nuovargį.

Jei dažnai persišaldote ir dėl to kamuoja sausas kosulys, tikrai pagelbės garai su piliarožių ar debesylų kvapais. Slogą ar gerklės skausmą padės pašalinti eukaliptų poveikis. Garai su ramunėlių, riešutmedžių kvapais veiksmingi odos susirgimams gydyti, o „paplaukioję“ čiobrelių garuose miegosite it kūdikis. Šią procedūrą pakartoję keletą kartų, visai pamiršite, kas yra nemiga.

Šiandienos mokslas sako, kad aromaterapija kartais yra net pats veiksmingiausias kai kurių ligų gydymo būdas. Mat kvapai, garai dėl savo ypatingos cheminės struktūros turi unikalią savybę prasiskverbti į ląsteles ir pamaitinti jas deguonimi, suaktyvinti jos cirkuliaciją. Taip užkertamas kelias įvairioms ligoms atsirasti. Aromaterapija gali padėti numalšinti skausmą, subalansuoti emocinę būseną, padėti šalinti depresiją, melancholiją, išsaugoti grožį ir sveikatą.

Naudoti paprasta

Kvapams pirtyje paskleisti yra įvairiausių būdų. Eterinio aliejaus galima įpilti į plačiakaklį indą ir pastatyti jį ant grindų arba aliejumi kur ne kur patepti pačias grindis. Kvapas po pirtį pasklis ir nuo šiltame vandenyje pamerktų spygliuočių, jazminų, alyvų šakelių. Efektas bus dar didesnis, jei po 10–15 minučių iš vandens ištrauktas šakeles padėsite ant viršutinio plauto, o tuo vandeniu, kuriame jos mirko, apšlakstysite patalpos sienas. Ypač efektingai kvapai veikia, kai kyla nuo įkaitintų akmenų. Paprasčiausia juos paskleisti ant akmenų pilant vandenį, kuriame mirko vantos (ypač kadagių).

Daugelis vyrų mėgsta nuo karštų akmenų kylantį alaus kvapo garą. Tačiau su alumi net jo mėgėjams persistengti nereikėtų: pusei kibiro vandens turėtų užtekti pusės stiklinės alaus.

Į pirtį taip pat galima atsinešti įvairiausių kvapių arbatų, kurių užpylus ant akmenų kvapai keleriopai sustiprės. Ruošiant nuovirus iš spygliuočių, prieš vandeniu užpilant spyglius, reikėtų juos truputį padaužyti. Netgi šieno pabirų arbata, garais pakilusi nuo akmenų, gali nuskraidinti į žydinčias vasaros pievas. Bet jei esate itin tingūs ir nieko kvapaus pirčiai nepasiruošėte, parduotuvių lentynose visuomet rasite įvairiausių ekstraktų, kuriuos tereikia įlašinti į vandenį ir pilti ant akmenų.

Eteriniai aliejai – nuo visų ligų

Masažas eteriniais aliejais organizmui duoda dvigubą poveikį: gydo ir pats masažas, jo metu per odą į organizmą patenka aliejų veikliosios medžiagos. Eteriniai aliejai – tai stipriai koncentruoti, biologiškai aktyvūs ir lakūs fitoorganiniai augalo junginiai, kurių sudėtyje yra per 100 įvairiausių komponentų. Dėl šios priežasties jų veikimo spektras ir yra toks platus.

Šiandien pasaulis žino daugiau nei 300 eterinių aliejų, kurie saugo organizmą nuo įvairių ligų, šalina negalavimus, kelia teigiamas emocijas. Kadagių aliejus pasižymi stipriomis antiseptinėmis savybėmis, gerina kraujotaką ir mažina arterinį kraujo spaudimą, stiprina kraujagyslių sieneles, didina jų elastingumą. Kadangi iš kadagio išgautas eteris reguliuoja medžiagų apykaitą, jis yra ir veiksminga priemonė nuo celiulito bei nutukimo. Be to, kadagių aliejus normalizuoja virškinimo trakto funkcijas, lengvina šlapimo išsiskyrimą.

Kėnių aliejumi pirmiausia turėtų susidomėti moterys, kurias gąsdina raukšlės ar odos suglebimas. Kėnis naudingas ir gydant ginekologines bei urologines ligas. Šiuo aliejumi galima gydyti net nudegimus.

Levandų aliejus – efektyvi nuskausminamoji priemonė, kuri stimuliuoja kraujotaką, gerina atmintį, pakelia nuotaiką, palengvina kvėpavimą, mažina sąnarių skausmus, yra puikus antibakterinis vaistas. O valerijonas nuramina.

Medus – ne tik gardus

Pastaraisiais metais pirtyse labai išpopuliarėjo medus, nors jo gydomosios savybės buvo žinomos jau prieš daugelį šimtmečių. Medus suminkština sausą odą, apsaugo ją nuo pleiskanų, gerina odos mitybą. Pirtininkai sako, kad medumi įsitrinti kūną geriausia baigiantis pirties procedūroms, kada kūnas jau yra stipriai įkaitęs, švarus ir atsipalaidavęs.

Kad tepamas medus iš karto nenuvarvėtų, patartina juo išsitepti vėsesnėje patalpoje, o paskui vėl įsmukti į garinę pasikaitinti, kad medus gerai įsigertų. Joje taip pat reikėtų švelniai masažuojant odą medų įtrinti, kad dar labiau pagerėtų medžiagų apykaita, atsipalaiduotų raumenys. Po procedūros dera nusiprausti drungnu vandeniu.

Pirtyje galima ir netgi privalu pasidaryti tikrą teigiamų pojūčių bei kūno kosmetinių procedūrų fiestą. Pirtyje oda geriausiai išbrinksta, suminkštėja, atsiveria ir išsivalo poros. Sakoma, kad pirtyje net paprasčiausi kavos tirščiai gali virsti puikia odos šveitimo priemone. Kavos tirščiai, aktyviai trinami, tiesiog plėšte nuplėšia negyvų ląstelių sluoksnį, oda parausta, tampa švelni kaip naujagimio. Tokią odą būtina pamaitinti duonele: juodos duonos riekutės pamirkomos vandenyje ir košele ištepama oda.

Sausą odą labai sveika palepinti bulvių tyre, į kurią pilama alyvuogių aliejaus bei dedama citrinos, o riebią – įvairių vaisių ir daržovių košelėmis, turinčiomis rūgščių. Pirtyje tinka viskas, kas teikia teigiamų emocijų, išskyrus alkoholį.

Atgal

Dalintis:

Comments are closed.